Medzinárodné gajdošské fašiangy s 33-ročnou tradíciou

V obciach Malá Lehota a Veľká Lehota v Regióne Gron sa zachovávajú rôzne tradície a ľudové zvyky, ktoré sa zväčša riadia katolíckym kalendárom, napríklad aj gajdošské fašiangy. Počas veľkonočných, vianočných sviatkov a fašiangov nikdy nesmel chýbať zvuk gájd. Viac o tradícii gajd v oblasti a o zápise do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO sa dočítate na regiongron.sk/gajdosska-kultura-...unesco.

Obec, ktorá ako prvá dostala titul gajdošská obec (2018)

Keď vznikla tradícia gajdošských fašiangov ako podujatia, pred vyše 30 rokmi, bola Malá Lehota obcou s najväčším počtom gajdošov. Dávnejšie tento hudobný nástroj ovládalo takmer 20 gajdošov. Z posledných slávnych gajdošov spomeňme Jozefa Rajnohu (1909 – 1987), Ábela Baranca (1911 – 1986) a Gusta Adamca. Domáci gajdoši, aj susedia z Veľkej Lehoty na čele s rodom Garajovcov, ale aj Ľubo Tatarka a Milan Rusko a ďalší starší gajdoši sa rozhodli pred 33 rokmi, že tradíciu gajdošstva budú propagovať verejnosti tu na "Inoveckej strane". Malá Lehota bola označovaná aj ako "Mekka gajdošov". Festival gajdošských hudieb v tomto regióne je najstarší v Európe, v Malej Lehote s neprerušenou prezentáciou. Toto sú dôvody, prečo bola Malá Lehota ako prvá obec ocenená Cechom slovenských gajdošov titulom Gajdošská obec.

Veľká Lehota sa k držiteľom titulu pridáva v roku 2020

Veľká Lehota získa tento krásny titul v sobotné popoludnie 22. februára 2020, počas hlavného kultúrneho programu.


Michal Cilc Photography

Najveselšie sviatky boli fašiangy so všetkým, čo k nim náležalo: muzika, spev, tanec a pijatika. Mládenci chodili po všetkých štáloch a robili smutný či veselý fašang. Tancovali palicový tanec, alebo povykrúcali všetky ženy a dievky, za čo ich tieto obdarúvali vajcami, slaninou, klobásami, peniazmi či pálenkou. Niet divu, že pre zachovanie starých gajdošských tradícií sa v Lehotách od r. 1987 každoročne ku koncu fašiangového obdobia organizujú Gajdošské fašiangy. Stretávajú sa tu gajdoši nielen zo Slovenska, ale aj z Madarska, Poľska, Holandska, Anglicka, Rakúska, Talianska či z Čiech.


33. ročník Medzinárodných gajdošských fašiangov

Cech slovenských gajdošov a obce Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany Vás srdečne pozývajú na 33. ročník medzinárodného festivalu gajdošov a gajdošských hudieb: Gajdošské fašiangy. Festival sa uskutoční v dňoch 20.- 23.2. 2020.


32. ročník Medzinárodných gajdošských fašiangov

V roku 2019 sa konal 32. ročník podujatia, počas víkendu 1.-3. marca 2019


31. ročník Medzinárodných gajdošských fašiangov

V roku 2018 sa konal 31. ročník, ktorý hostili spoločne tri obce. V piatkovom programe vystúpilo viac ako 140 vystupujúcich (či sólistov alebo ako členovia súborov) z 9 krajín. Podujatie prišli podporiť starostovia z okolitých obcí a miest, ale aj z tých vzdialenejších, napríklad z Oravskej Polhory či z Belej-Dulice.

V Malej Lehote sa v piatok súťažilo O Najlepšiu huspeninu a deťom spestril deň výchovný koncert. Prebehla Laická ochutnávka destilátov a seminár o gajdošských obciach Slovenska a samozrejme, večer ukončila dobrá zábava. V sobotu bola slávnostne odhalená druhá pamätná tabuľa domácemu gajdošovi Gustávovi Adamcovi. Prvá tabuľa spomína na rodinu Rajnohovcov. Postupne si Malá Lehota takto uctí aj ďalších obyvateľov, ktorí boli obci prínosom.

Veľká Lehota usporiadala počas týždňa pre deti v ZŠ výchovný koncert. Deťom gajdoši zo Slovenska a Nemecka predviedli viacero hudobných nástrojov, na ktorých zahrali nielen tradičnú ľudovú, ale aj modernú hudbu. V sobotu sa hlavný program presunul do centra dedinky, kde sa už od rána konala zabíjačka, piekli sa šišky, stretávali sa priatelia a poobedie patrilo fašiangovému galaprogramu „Gajduj, gajdoš!“. Kultúrny program bol opäť pestrý, deti zo základnej školy ako aj samotní gajdoši potešili plnú sálu kultúrneho centra. Ľudia sa v dobrej nálade rozišli až večer, keď sa minuli všetky zabíjačkové špeciality. V nedeľu sa v rímsko-katolíckom kostole vo Veľkej Lehote konala slávnostná svätá omša za nositeľov tradície gajdošstva.


Hrdým spoluorganizátorom podujatia bol Cech slovenských gajdošov. Na webe cechu sa môžete dočítať množstvo zaujímavostí o tomto ľudovom umení: www.gajdy.sk.


Autori fotografií:

Malá Lehota: Michal Cilc Photography, Lucia Debnárová,

Veľká Lehota: Silvia Ďatková


 

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram