Chcete sa vydať po stopách partizánov a bojov druhej svetovej vojny? V obci Kľak a v jej okolí si prídu na svoje nielen nadšenci histórie, ale aj turisti, ktorých lákajú prírodné krásy.
Zaujímavosti
Poloha obce v závere Kľakovskej doliny obklopenej zalesnenými pohoriami je ako stvorená pre turistiku a poznávanie prírodných krás.
Nachádzajú sa tu značené turistické trasy, ktoré smerujú hlavne k najvyššiemu vrcholu na území obce – Vtáčniku (1346 m n. m.), ktorý je zároveň najvyšším vrcholom v okolí a pri dobrom počasí ponúka nádherné panoramatické výhľady. Počas túry môžu návštevníci obdivovať prírodné zaujímavosti, ako napríklad: Les Škurátka, Kláštorská skala, Ostrovica, ale najmä vodopád na Pokutskom potoku, ktorý je najväčším vodopádom v CHKO Ponitrie.
Samotná obec ponúka návštevníkom historické pamiatky z doby vzniku obce – Kaplnka z roku 1735 a rímskokatolícky kostol T. Avilskej.
Najväčším lákadlom sú nepochybne pamätníky k udalostiam SNP a pamätná izba s exponátmi, ktoré pripomínajú vypálenie obce nemeckými jednotkami.
Poloha
Obec Kľak administratívne začleňujeme do okresu Žarnovica a Banskobystrického samosprávneho kraja. Obec je členom mikroregionálneho združenia Kľakovská dolina. Rozloha územia obce je 2821 ha a počet obyvateľov k 31.12.2014 bol 210, čo ho z hľadiska veľkostnej štruktúry sídel radí medzi malé vidiecke sídla.
Prírodné pomery
Obec z geomorfologického hľadiska leží v Ostrogrúnskej kotline, ktorá je zo strán lemovaná sopečným pohorím Vtáčnik, tvoreným predovšetkým andezitmi.
Samotná kotlina je tvorená kvartérnymi deluviálnymi sedimentmi. Územie obce je pomerne vysoko položené. Priemerná nadmorská výška na území je 616 m n. m. a najvyšším bodom je vrchol Vtáčnika (1346 m n. m.) na severozápadnom okraji obce. Nadmorská výška je príčinou, že územie z hľadiska zaradenia do klimatickej oblasti charakterizujeme ako chladnú oblasť.
Najvýznamnejšími vodnými tokmi v obci sú Kláštorský potok a potok Kľak, ktorých povodie odvodňuje juhovýchodné svahy pohoria Zadný Kľak. Z pôd sa na deluviálnych sedimentoch v doline vyskytujú andozeme, ale najrozšírenejšie sú kambizeme, na ktorých sa následne vyskytujú podhorské a horské bukové lesy.
História
Napriek tomu že prvá písomná zmienka o obci je z roku 1828, história Kľaku siaha do roku 1735, kedy bola postavená miestna kaplnka. Postupne boli postavené aj ďaľšie objekty a bola zriadená matrika. V roku 1800 už mal Kľak – dobovo Madarasalja, 220 obyvateľov.
Obyvatelia sa venovali ťažbe dreva a výrobe dreveného uhlia pre banskú činnosť.
Historicky najvýznamnejšou a zároveň najsmutnejšou udalosťou bol 21. január 1945, kedy jednotky SS zavraždili 84 obyvateľov obce a vypálili všetkých 132 domov.
Súčasnosť
V súčasnosti v obci žije 210 obyvateľov. Za posledných 10 rokov môžeme vo vývoji počtu obyvateľstva pozorovať mierny úbytok. Dopravné spojenie s okolitými obcami je možné len prostredníctvom miestnej cesty III. triedy. Autobusová doprava je menej frekventovaná, nakoľko je Kľak koncovou obcou. Najbližšia železničná stanica je v Žarnovici.
Tradičné akcie
Január: Pietne spomienkové zhromaždenie
Február: Obecná zabíjačka, Fašiangy
Apríl: Stavanie mája
Máj: Deň matiek
Jún: Deň detí
August: Partizánska vatra, oslavy SNP, Futbalový turnaj memoriál Jozefa Zúbeka
Október: Hodová zábava
Podujatia
Každoročne už vyše 67 rokov sa v obci uskutočňuje Pietne spomienkové zhromaždenie na počesť padlých a zavraždených občanov obce Kľak počas Krvavej nedele – 21. 1. 1945 Tohto pietneho aktu sa pravidelne zúčastňujú čelní politickí predstavitelia, zahraniční hostia, zástupcovia samospráv, ako aj priami účastníci tejto tragédie.
Cykloturistika
Vynikajúce podmienky hlavne pre náročnejších vyznávačov aktívneho prežitia dovoleniek a víkendových pobytov v okolí obce. Na cykloturistiku sú vhodné najmä tieto trasy:
- KĽAK – Nový Kľak – Vicianova dolina a späť
- KĽAK – Hudečkovci – Megová a späť
- KĽAK – Megová – Pokutská dolina – Hrabičov a späť
Náročnejší vyznávači tohto druhu relaxu môžu využiť turistický chodník na Vtáčnik alebo ponitriansku magistrálu vedúcu hrebeňom pohoria Vtáčnik, ktorá slúži tiež ako turistický chodník a je vyznačená.
Ubytovanie
Tursitická ubytovňa obce Kľak
Kľak 66, 966 77 Ostrý Grúň
tel. č. 045/6866100, mob. 0903 746 298
Ubytovňa má kapacitu 14 miest. Počet izieb 5, tri izby sú dvojlôžkové a 2 izby štvorlôžkové. Vybavenie izby: stôl, stoličky, skriňa, zrkadlo a posteľ. Zariadenie má spoločenskú miestnosť s vybavením: kuchynka – priestor na prípravu jedál, chladnička, televízor a posedenie. V ubytovni sa nachádza spoločné sociálne a hygienické zariadenie rozdelené pre mužov a ženy.
Autor: Bc. Martin Pajerský
Základné informácie: | |
---|---|
Kraj: Banskobystrický | Štatutárny zástupca: Ľuboš Haring |
Okres: Žarnovica | Obecný úrad (samospráva): |
Mikroregión: Kľakovská dolina | Kľak 9, 966 77 Ostrý Grúň, |
Prvá písomná zmienka: 1 828 | Slovenská republika |
Nadmorská výška: 616 m n.m. | Tel.: 045 / 68 66 100 |
Počet obyvateľov: 210 (31.12.2014) | Fax.: - |
Výmera katastra: 2 281 ha | E-mail:[email protected] |
Časti obce: - | Web: http://www.klak.sk/ |