Poloha
Okresné mesto nachádzajúce sa v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Rozprestiera sa na strednom Pohroní, v Žiarskej kotline prevažne na pravej strane rieky Hron. Na severe a východe ho obkolesujú Kremnické vrchy, z juhu Štiavnické vrchy a zo západu sem zasahujú výbežky pohoria Vtáčnik.
Zaujímavosti
V Žiari nad Hronom možno nájsť mnoho pamiatok, ktoré poukazujú na jeho bohatú históriu. Najvýznamnejšou z nich je hrad Šášov, ktorý sa nachádza v katastri Šášovského Podhradia, spadajúceho pod mesto. Podobne významnou pamiatkou, vybudovanou priamo na území mesta je Biskupský kaštieľ. V minulosti ho využívali ostrihomskí arcibiskupi ako svoje letné sídlo, neskôr sa stal sídlom banskobystrických biskupov, medzi ktorými bol najvýznamnejší Štefan Moyses. Ten tu žil, pôsobil i umrel a pochovaný je v miestnom klasicistickom Kostole povýšenia Sv. kríža. Súčasťou kaštieľa je i park v biskupskej záhrade. Je tvorený pravidelnou sieťou chodníkov, vytýčenými alejami vzácnych stromov. Nachádzajú sa v ňom rôzne drobné stavby, jazierko, fontána či mini ZOO. Usporadúvajú sa tu kultúrne podujatia a je obľúbeným oddychovým miestom pre domácich obyvateľov. Samotný kaštieľ v súčasnosti prechádza rekonštrukciou a mesto tu do budúcnosti plánuje zriadiť dôstojné sídlo Mestského úradu, inštaláciu expozícii a organizovanie kultúrnych podujatí.
Ďalšou zaujímavosťou mesta je zaniknutá obec Horné Opatovce. Obec, s históriou siahajúcou až do stredoveku, musela byť vysídlená z dôvodu ekologickej katastrofy, ktorú jej priniesol novovybudovaný závod v 60-tych rokoch 20. storočia. V obci sa zachoval už len cintorín, pamätník a Kostol sv. Vavrinca, o ktoré sa dodnes starajú pôvodní obyvatelia.
Z novodobejších zaujímavosti mesta možno spomenúť Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximilána Hella. Pravidelne školám, ale i samostatným návštevníkom ponúkajú bohatý program zameraný na astronómiu a príbuzné prírodné a technické vedy.
História
Dejiny obce Sv. Kríž, ako sa pôvodne Žiar nad Hronom nazýval, sa začínajú písať v období stredoveku po vzniku Uhorského kráľovstva. Prvým dokumentom, spomínajúcim územie dnešného Žiaru nad Hronom bola zakladacia listina benediktínskeho kláštora a opátstva v Hronskom Beňadiku, vydaná kráľom Gejzom I. v roku 1075. Pravdepodobne tu fungovala mýtna stanica pri splavovaní dreva po rieke Hron. Listinou z roku 1246 nadobudol Sv. Kríž nad Hronom charakter zemepanského mestečka. Pôvodná osada Sv. Kríž sa tak stala administratívnym a kultúrnym strediskom panstva, a to ju predurčilo i k tomu, aby sa stala aj obchodným strediskom. Niekedy v tomto období bol vystavaný i neďaleký hrad Šášov. Ten spočiatku spravovali kráľovskí kasteláni, neskôr bol v zálohe šľachtických rodín, v 15. storočí sa stal vénnym majetkom uhorských kráľovien. Medzi najvýznamnejšie, ktoré hrad i osobne navštívili patrila Barbora Celjská, manželka Žigmunda Luxemburského, nazývaná čierna kráľovná. Koncom 15. storočia hrad získali Dóciovci. Tí ho vlastnili až do vymretia rodu v polovici 17. storočia.
Samotné mestečko Sv. Kríž odolávalo v 15.-17. storočí rôznym nepokojom. Najskôr okolie ovládal Ján Jiskra z Brandýsa, čelilo viacerým protihabsburským povstaniam a tureckým nájazdom. Práve v čase tureckého útlaku nechal ostrihomský arcibiskup okolo kaštieľa vybudovať silné opevnenie s baštami. Samotný kaštieľ bol vystavaný na menšom stredovekom sídle a v 17. storočí sa stal letným sídlom ostrihomských arcibiskupov a neskôr sa stal domovom banskobystrických biskupov. Tí tu pôsobili až do polovice 20. storočia.
V 60-tych rokoch 20. storočia je v Sv. Kríži spustený závod na výrobu hliníka. Mesto je premenované na Žiar nad Hronom a stáva sa okresným mestom.
Súčasnosť
Dnes je Žiar nad Hronom s vyše 18 000 obyvateľmi najväčším mestom regiónu. Sú tu rozvinuté služby, nachádza sa tu niekoľko základných i stredných škôl. Na športové aktivity je vhodná krytá plaváreň alebo novozrekonštruovaný zimný štadión. Kultúrne akcie pravidelne organizuje Mestské kultúrne centrum. Jednou z nich je i najobľúbenejšie podujatie žiarskeho regiónu CITY FEST. Najväčším zamestnávateľom je spoločnosť Aleco, ktorá sa zaoberá výrobou hliníka. V súčasnosti je Žiar nad Hronom vnímaný ako priemyselné mesto.