HRAD REVIŠTE ČOSKORO OPÄŤ OŽIJE HRNČIARSKYM REMESLOM NA PODUJATÍ GLGÁČ

Na známosť sa dáva o GLGÁČI na hrade Revište veľká správa! Z rôznych krajov Slovenska sa tu znova stretnú hrnčiari, ukážu deťom i dospelým, aké s hlinou vedia čary. Roztočia sa hrnčiarske kruhy a pustí dobová hudba, GLGÁČ sa začína, a poriadne zhurta.

Uvidíte aj džbán na vodu s užším hrdlom typický pre náš región, podľa ktorého sme podujatie nazvali, rád vám o ňom viac osobne porozpráva ambasádor hrnčiar Janko Fiala z obce Brehy.

Pripravené budú tiež tvorivé dielne pre rodiny s deťmi, nudiť sa tu nebudete, verte mi. Vyskúšate si, aké je to vyrobiť si svoj vlastný džbánik a v hrnčiarstve už viac nebudete nováčik.

V sprievodnom programe na vás čakajú sokoliari, šašo i šermiari, no dobrá nálada s chutným občerstvením vám spolu s veselými hrnčiarmi isto vyčarí úsmev na tvári. 

GLGÁČ je skvelé podujatie, cez ktoré sa na jednu sobotu do stredovekého sveta prenesiete. Príďte na hrad Revište, zaručene sa tu dobre zabavíte. 

Čo očakávať od podujatia GLGÁČ?

V  sobotu 28. mája 2022 na hrade Revište zavládne ruch a vrava, rozbehnú sa hrnčiarske kruhy, bude sa bojovať, budú lietať sokoly, robiť bláznovstvá, bude sa prechádzať po hrade, rozprávať o jeho tajomstvách a histórii, bude sa spievať i jesť a možno aj tancovať. Stretnú sa tu hrnčiari z celého Slovenska, ktorí budú deťom aj dospelým prezentovať svoje jedinečné hrnčiarske umenie. 

Čakajú vás tvorivé dielne a bohatý sprievodný program v podobe dobových scénok, šermiarskej skupiny, sokoliarov, kaukliarov, dobovej hudby či komentovanej prehliadky hradu. V každom stánku si hrnčiarske remeslo budete môcť vyskúšať a svoj výtvor si odniesť domov. Ak si netrúfate nič vyrobiť, pekný kúsok z tvorby hrnčiarov si môžete kúpiť.

Aktuálne info môžete sledovať na FB podujatí. Lístky odporúčame zakúpiť vopred cez web Za horami, za dolamiTakto to na GLGÁČI vyzeralo minulý rok.

Hrad Revište je súčasťou zážitkovej turistickej trasy Pohronská hradná cesta, ktorá spája 16 hradných lokalít popri rieke Hron. Kedysi tvorili sústavu hradov, ktoré plnili strážnu, správnu a signalizačnú funkciu na ceste vedúcej do bohatých banských miest. 

Ponuka hrnčiarskych výrobkov

Na hrad Revište prídu prezentovať rôzne techniky a typy keramiky predovšetkým remeselníci z Banskobystrického kraja, ale zastúpenie bude mať aj západné Slovensko. Dvaja z hrnčiarov sú dokonca držiteľmi značky regionálny produkt - jeden zastupuje regionálny produkt Pohronie a jeden regionálny produkt Horehronie.

V stánkoch hrnčiarov bude možné obdivovať i zakúpiť úžitkové keramické výrobky, ale aj repliky stredovekej keramiky. Výrobky troch hrnčiarov sú aj v ponuke stále populárnejšieho e-shopu regionalnepulty.sk, ktorý ponúka jedinečné regionálne produkty z Banskobystrického kraja.

Ambasádorom podujatia je hrnčiar Ján Fiala z obce Brehy, v ktorej malo hrnčiarstvo dlhodobú tradíciu. V minulosti v nej pôsobilo až 80 hrnčiarov. V obci sa nachádza aj múzeum Hrnčiarske múzeum Brehy, ktoré spravuje OZ Hrnčiarsky dvor. To dostane od každého hrnčiara z podujatia dar v podobe výrobku z vlastnej tvorby.

Podujatie je organizované OOCR Región GRON, KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, v spolupráci so Združením na záchranu hradu Revište. Na príprave podujatia sa zúčastňuje aj mesto Žarnovica a Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom. 

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram