Región GRON vás očarí vidieckym charakterom, ľudovými tradíciami a krásnou prírodou.
Územie Regiónu GRON sa rozprestiera v doline stredného toku rieky Hron, ktorú obkolesujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Vtáčnik. Pohoria sú tvorené prevažne mladovulkanickým reliéfom, ktorý je charakteristický veľkou výškovou členitosťou. Najvyšší vrch Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m sa nachádza na severnej hranici obce Kľak.
Vzhľadom na výškovú členitosť je rôznorodá aj klíma. Zatiaľ čo v doline Hrona sa nachádza teplá a suchá oblasť, vo vrcholových polohách pohorí sa návštevníci musia pripraviť na mierne chladnú klímu a výdatné zrážky. Väčšinu územia odvodňuje rieka Hron, ale severozápadnú časť územia prostredníctvom tu prameniacej Žitavy odvodňuje rieka Nitra.
Náš región je charakteristický rozľahlými lesmi, ktorými vás prevedú početné turistické chodníky a cyklotrasy. Vo viacerých obciach nájdeme pozostatky po banskej činnosti.
Z ponuky Regiónu GRON
Folklór žije vďaka tradícii gajdošstva v oboch Lehotách, ale aj heligónky na novobanských Štáloch. Hrnčiarske múzeum v Brehoch zachováva spomienku na toto remeslo v obci Brehy. Od Hronského Beňadika sa hore Hronom tiahne retiazka hradov a pozostatkov obranných opevnení. Hlavnou zastávkou na Pohronskej hradnej ceste v našom regióne je hrad Revište.
V Kľakovskej doline si pamätajú lesnú železničku, ale aj smutnú Krvavú nedeľu. Dnes v tejto dolinke môžete loviť pstruhy, jazdiť na koňoch, vyskúšať cyklotrasy, či súťažiť v kosbe na podujatí Ostrogrúnska ostrá kosa aj v drevorezbe.
V Štiavnických vrchoch objavte malú dedinku Repište, ktorá však ukrýva veľké divy. Prevedie vás ňou Barborská cesta. Bzenica bola zas rodiskom významného polyhistora, Andreja Kmeťa.
Jediná plochá dráha sa nachádza v okresnom meste Žarnovica. Ako ďalšie športy nesmieme vynechať splav Hrona, bežecké súťaže, bike park Drozdovo, či preteky traktorov Zetor 25 CUP alebo rekreačný areál s detskými ferratami Zvonička v Novej Bani.
Symbol húsky plávajúcej na modrých vlnách pripomína sviežu tepnu regiónu – rieku Hron a evokuje tradičný obraz miestneho vidieka. Vidiecky charakter územia svojou ponukou zaujímavostí dopĺňajú mestá Žarnovica a Nová Baňa a z Regiónu GRON tak vytvárajú destináciu s atraktívnou ponukou nezabudnuteľných zážitkov.
Objavte to najlepšie a najzaujímavejšie z Regiónu GRON!
Názov Regiónu GRON
Názov je odvodený od historického pomenovania rieky Hron. Názory na pôvod mena rieky Hron v starších prameňoch Gran, Grana, Grain, Gron, Goron zosumarizoval V. Šmilauer vo svojom diele Vodopis starého Slovenska už v roku 1932. Etymológie rozdelil na ilýrske, keltské, slovanské a germánske.
Najväčšiu popularitu má dodnes tzv. kvádska etymológia E. Schwarza, ktorá vychádza z tvaru Granahua, kde Gran je zo sthnem. gran (Fichte = smrek) a -ahua je voda. So západogermánskym pôvodom mena Hron súhlasí aj J. Melich, nesúhlasí však s východiskovým tvarom Granahua, lebo je v rozpore so zápisom Marca Aurelia z 2. stor. n. l.: Γρανούᾳ (Granoua).
Z našich jazykovedcov súhlasí so Schwarzovou etymológiou Krajčovič (2005) a Krško (2008). Varsik (1990) pôvod názvu Hron nerieši, pripomína len, že E. Schwarz sa svojej etymológie z roku 1923 vzdal a v roku 1961 považuje meno rieky za predkeltské.
Vidíme, že názov najvýznamnejšej rieky Hron nie je celkom jasný. Za najpravdepodobnejšiu treba považovať etymológiu germánsku, podľa ktorej je názov odvodený od slova „gruoni“, čiže zelený. To by znamenalo, že názov bol odvodený od povahy územia, ktorým Hron preteká.
Ak hovoríme o povahe územia, tak je zrejmé, že slovo Gron, používané od roku 1135 striedavo s názvom rieky Grana, Gran až do roku 1516, vyjadroval tok rieky v zelenom údolí, zelenými pažiťami a okolitými lesmi, ktoré dotvárali charakter územia. G je znelá spoluhláska, vo svojej podstate sa veľmi dobre pamätá, takže slová začínajúce na g sú výrazné a zvučné.
Nehovoriac o tom, že slovo Gron je menej frekventované slovo v našom slovníku, preto je za tým zväčša otázka, čo znamená Gron. Azda najdôležitejšia úloha pri názve regiónu je predstava pre návštevníka, ktorá časť z 271 km úseku Hrona medzi Telgártom a Štúrovom, je práve ten náš turistický Región Gron.
Tu zohráva názov GRON jednoznačnú úlohu identifikátora územia pre potreby marketingu v cestovnom ruchu pre vymedzenie len určitej oblasti povodia Hrona.
Logo húsky s dvomi vlnkami
Asociácia uvedených farieb má navodiť atmosféru toku rieky Hron. V tomto kontexte farba vyjadruje zdravie, sviežosť, čistotu, prírodný spôsob života. Tmavomodrá farba v kombinácii s bledomodrou vlnkou je asociácia pažite v blízkosti rieky – modrej vody. Súčasťou tejto predstavy je húska na Hrone.
Častejšie bola táto asociácia spájaná u umelcov s časťou horného Tekova – označovaného ako čilejkársky kraj. Húska zároveň vyjadruje asociáciu biopotravín vo vidieckom prostredí, lebo vidiek je prevažujúcim prostredím vymedzeného priestoru turistickej destinácie. Je veľmi poctivé pri budovaní vzťahov s návštevníkom priznať už v logu, že sme vidiecky región a chceme byť vidiecky región.
Informácie o činnosti a aktivitách OOCR Región GRON
Región GRON zriadil 1. augusta 2014 svoje kontaktné miesto, ktoré nájdete na Námestí slobody 1 v Informačnom centre mesta Nová Baňa. Veľmi radi odkonzultujeme vaše požiadavky a potreby z regiónu u nás na kontaktom mieste.
Pri jeho zriaďovaní sme dbali na intenzitu a ľahkosť v prístupe, jednoduchosť nadviazania komunikácie, lebo chceme byť po ruke a otvorení komunikácii, to je naša základná filozofia pre túto turistickú destináciu.
Kontakt:
- e-mail: [email protected]
- tel. číslo: +421 911 961 699