Jarný salón 2025 – Doskové maliarstvo
Tvorivé dielne pre neprofesionálnych umelcov a záujemcov výtvarníctvo
v rámci regionálneho kola súťažnej výstavy Jarný salón 2025
Téma: Maľba na drevo
Lektor: Prof. PaedDr. Jaroslav Uhel, ArtD.
Náročnosť: začiatočníci až pokročili - nie je podmienkou
Účastnícky poplatok: 10 €, účastníci klubu výtvarníkov Aténa 6 €
Prihláška: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf6P5UHwcy50avcGm40prU8tWhhaIV8hyWY5s8vWz9hwNk9bg/viewform
Obsahové a tematické zameranie tvorivého stretnutia Doskové maliarstvo.
Zámerom tvorivého stretnutia nie je uplatňovanie IKONOPISECTVA, hoci čerpáme z jeho tradícií, základov
aj histórie. Zameriame sa na DOSKOVÉ MALIARSTVO (alebo tiež drevo maľbu, panelové maliarstvo či maľbu na drevo) je maľba na drevenú dosku z jedného alebo viacerých kusov. Zameriame sa na maľbu na drevo prostredníctvom žĺtkovej tempery. Poznatok, že vodné emulzie sú po zaschnutí nerozpustné, urobil z emulznej maľby rozšírenú techniku najmä preto, že prirodzeným emulgačným prostriedkom sa mohol stať vaječný žĺtok, čo veľmi zjednodušilo prípravu emulzných spojív. Historickou podložkou temperovej maľby bolo drevo. Antickí a egyptskí maliari používali sykomorové a cédrové drevo, umelci talianskeho trecenta používali topoľ, orech
a gaštan, ale aj píniu, hrušku a javor. V severnom Taliansku a v Nemecku dávali prednosť dubu a hruške, výnimočne buku, lipe a ihličnatým drevinám. Dnes sa však temperou na drevené dosky maľuje skôr
výnimočne, oveľa častejšie sú drevotrieskové dosky, latovkové preglejky.
Časový harmonogram
Príchod a prezentácia účastníkov do 09.00 hod.
09:10 otvorenie tvorivého stretnutia, oboznámenie sa s harmonogramom, zásady fungovania tvorivého stretnutia.
09:20 – 10:30 teoretická časť, príprava pre prácu, zadania účastníkom k stanovenej tematike, prezentácia power point: DOSKOVÉ MALIARSTVO. Nevyhnutné súčasti uplatnenia stavebných a vyjadrovacích prvkov: doska, techniky, vajíčková tempera, motív, história, realizácia a spolupodiel na výsledku výtvarno-estetického vnímania.
10:45 – 13:00 praktická časť: maľovanie na dosku žĺtkovou temperou (podľa prinesenej skice). Sama maľba je náročná, farby sa musia nanášať stále v tenkých a rovnomerných vrstvách až po najtmavší odtieň, príslušný pre jednotlivé časti zobrazovanej ikony. V praktickej časti budú aplikované aj individuálne prístupy lektora k účastníkom, napríklad v závislosti k ich osobným skúsenostiam.
12:30 – 13:00 prestávka
13:00 – 16:00 praktická časť, pokračovanie.
16:00 – 16:30 spoločné záverečné hodnotenie celého kurzu, prezentácia výsledkov.
Materiálno - technické a obsahové zabezpečenie účastníkmi:
Osobná potreba materiálu pre každého účastníka je postavená na jeho možnostiach (finančných, materiálnych a pod.). Je potrebné pripraviť sa tak, aby ho každý účastník mal počas praktickej časti v minimálnom množstve k dispozícii.
Žĺtkovú temperu (Vajíčková tempera), postup:
3 objemové diely žĺtka, 1,5 obj. dielu makového oleja (môže byť aj ľanový), 1 obj. diel prevarenej alebo destilovanej vody, 1 obj. diel roztoku arabskej gumy (1:1 vo vode). Ostrým štetinovým štetcom rozotrieme žĺtok a po kvapkách pridávame olej, vodu a arabskú gumu. Vznikne emulzia. Do nej pridáme práškové pigmenty rozotrené vo vode, do hustoty kaše. Alebo vmiešame temperu namiesto pigmentov.
Organizátor: Pohronské osvetové stredisko zabezpečí materiál, pomôcky – nie, však pre všetkých.
Poznámka
Časový rozvrh môže byť upravený podľa autobusových spojov a pod.
Informácie: Mgr. Miroslav Hric 0908 288 897 alebo fotofilm@osvetaziar.sk pos.fotofilm@gmail.com