DOŽINKY A ŽIARSKY FESTIVAL REMESIEL 2023, 09.09.2023

Oslávte tohtoročnú úrodu a pripomeňte si zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu. 

Ukážku dožinkových slávností a zvykov, spojenú s prezentáciou remesiel súvisiacich s gazdovstvom je pre vás pripravená v sobotu 9. 9. 2023 v záhrade Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom.

Žiaden hospodár sa nezaobišiel bez tvrdo pracujúcich remeselníkov, ktorí mu vyrábali a opravovali nástroje. Bez koňa a dobytka by gazda nedokázal svoju pôdu obrobiť. Šikovné gazdinky sa okrem iného starali o siatie, žatie a následné spracovanie úrody na konkrétne potraviny, ktoré boli typické pre určité regióny. Z vytvorených zásob čerpali až do ďalšieho leta. Na svoju prácu potrebovali rôzne hlinené a drevené nádoby, kuchynský riad, textílie, drôtené výrobky, povrazy, koženú useň a iné.

Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom preto aj tento rok pozvalo na Žiarsky festival remesiel remeselníkov, ktorí zachovávajú tradície a počas podujatia dokážu priblížiť prácu vtedajších majstrov, bez ktorých by gazdovstvo v minulosti nedokázalo existovať. 

Dožinkový veniec predstavoval koniec žatvy. Po jeho odovzdaní gazdovi, či gazdinej sa začala oslava úrody spojená s hodovaním, spevom a tancom. Radosť z úspešne ukončenej žatvy vám priblíži folklórna skupina Kmotry kmotrovia z Detvy a na heligónke zahrá a zaspieva Ferko Kmeť.

V rámci sprievodných podujatí sa môžete tešiť na ochutnávku tradičných jedál a nápojov, ukážky remesiel, tvorivé dielne, jazdu na koníkoch, maľovanie na tvár.

Vstupné: Dospelí - 5 € / Deti - 3 €

Podujatie podporil Fond na podporu umenia.

Bližšie informácie: Jana Miháliková, folklor@osvetaziar.sk, 0905 11 77 95

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram