GLGÁČ 2021 - Hrnčiarska slávnosť na hrade REVIŠTE

Na známosť sa všetkým dáva táto veľká správa, že na hrad Revište prídu hrnčiari zo šíreho okolia! Po prvýkrát sa stretnú na podujatí Glgáč 2021, aby čaro svojho remesla ukázali domácim, pocestným, deťom i dospelým!

Hrnčiari k nám zavítajú z rôznych krajov Slovenska, aby ukázali rôznorodosť spracovania hliny z hľadiska techniky i umeleckého spracovania.

Uvidíte aj GLGÁČ - džbán na vodu s užším hrdlom, s typický názvom pre región stredného Pohronia, podľa ktorého sme podujatie nazvali. Rád vám o ňom viac osobne porozpráva ambasádor podujatia, hrnčiar z obce Brehy, Janko Fiala.

Hrnčiari vám predvedú svoje remeslo priamo na mieste a aj vy sami si ho budete môcť vyskúšať. Budete mať možnosť zatočiť si na hrnčiarskom kruhu, namaľovať džbánik či zapojiť sa do iných tvorivých aktivít, ktoré budú pre vás a vaše deti pripravené v každom stánku a v tvorivých dielňach: hrnčiarskej pod vedením Janka Fialu a stredovekej pod vedením dievčat z Pohronského osvetového strediska.

Ale nebude sa len „pracovať“, atmosféru obohatí scenéria hradu Revište a bohatý sprievodný program. Príde šermiarska skupina, kaukliar, sokoliari, dobová hudba, moderátor, občerstvenie. Chýbať nebude ani komentovaná prehliadka hradu.

Pozvaní hrnčiari venujú jedno zo svojich diel do Hrnčiarskeho múzea v Brehoch, aby rozšírili expozíciu o unikátne exponáty dokumentujúce čaro hrnčiarskeho remesla z rôznych krajov Slovenska.

Čaká vás skvelé podujatie, vďaka ktorému sa na jednu sobotu prenesiete do iného sveta, niečo sa naučíte, niečo si aj odnesiete a dobre sa zabavíte.

TERMÍN PODUJATIA: 26.6.2021, 10:00 - 17:00

MIESTO PODUJATIA: Hrad Revište, Revištské Podzámčie, Žarnovica

VSTUPNÉ: Dospelý 5 €, Deti 2 €

PARKOVANIE: na odstavných plochách pri reštauráciách v Revištskom Podzámčí

PREDAJ VSTUPENIEK: https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/glgac-2021-hrnciarska-slavnost-na-hrade-reviste/edate/2021-06-26/


Podujatie sa bude konať za prísneho dodržiavania protipandemických opatrení, ktoré neustále sledujeme a pred podujatím ich upresníme. Veríme, že situácia bude priaznivá a na Glgáči na hrade Revište sa stretneme. Urobíme pre to všetko, čo bude v našich silách.

MAXIMÁLNA KAPACITA podujatia v jednom čase: 250 os.


Na podujatí budú zhotovované fotografie a kamerové záznamy určené na marketingové účely. Návštevníci zakúpením vstupenky berú tento fakt na vedomie.


Organizátormi podujatia sú: Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON a Združenie na záchranu hradu Revište


PODUJATIE PODPORIL Z VEREJNÝCH ZDROJOV FOND NA PODPORU UMENIA

https://www.fpu.sk/sk/FOND NA PODPORU UMENIA JE HLAVNÝM PARTNEROM PODUJATIA.

Ďalšími partnermi sú:

Ministerstvo dopravy a výstavby SR

 Mesto Žarnovica

Pohronské osvetové stredisko

[su_gmap address="48.52163195873714, 18.72266903839043"]

 

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram