Svet remesiel – Modrotlač - pozývame vás na kreatívny workshop modrotlače, pod vedením lektorky Lucie Dovalovej si vyskúšate tradičnú techniku zdobenia látok s moderným prístupom.
Každý účastník si odnesie plátenko s vlastnou modrotlačou.
Počet miest je obmedzený – tešíme sa na vás!
Cena kurzu: 10 €
PRIHLÁŠKA: https://www.osvetaziar.sk/svet-remesiel-modrotlac/?f=
Technika modrotlače na Slovensku
Modrotlač je tradičná textilná technika farbenia látok, pri ktorej sa pomocou krycej zmesi (tzv. pap) a indigového farbiva vytvárajú biele vzory na tmavomodrom podklade. Na Slovensku má hlboké korene a významné miesto v remeselnej a kultúrnej tradícii.
Základný postup:
Nanesenie vzoru – na bielu látku sa pomocou drevených foriem (tzv. štočkov) nanesie ochranná zmes, ktorá zabraňuje prieniku farby.
Farbenie – látka sa ponorí do indigového kúpeľa, kde získa typickú tmavomodrú farbu.
Odstránenie krycej zmesi – po zaschnutí sa zmes odstráni a ostanú svetlé vzory na tmavom podklade.
Historický a kultúrny význam:
Modrotlač sa na Slovensku rozvíjala od 18. storočia najmä v remeselných dielňach. Bola bežnou súčasťou ľudového odevu. Slovenské dielne patrili k vysoko uznávaným, s bohatou ornamentikou a technickými znalosťami.
Súčasnosť:
Dnes ide o vzácne remeslo, ktoré zažíva renesanciu vďaka umeleckým dielňam a tvorcom, ktorí prepájajú tradíciu s moderným dizajnom. V roku 2018 bola modrotlač zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO ako spoločné dedičstvo Slovenska, Česka, Rakúska, Maďarska a Nemecka.
Významné osobnosti a dielne:
Medzi najznámejšie tradičné dielne patrila napr. dielňa v Púchove.
Súčasné autorky ako Lucia Dovalová zachovávajú techniku a rozvíjajú ju v modernom kontexte – v oblasti módy, dizajnu aj umenia. Lucia propaguje túto starú techniku prostredníctvom workshopov.
Modrotlač je nielen technikou, ale aj symbolom spojenia histórie, estetiky a identity slovenského ľudového umenia.
Viac info:
Mgr. Magdaléna Gáfriková
tel. 045/ 6781302, 0908483585
e-mail: pos.remesla@gmail.com