SPOZNAJ SUSEDA S REGIÓNOM GRON - VRCH VTÁČNIK, 15.6.2024

V sobotu 15. 6. 2024 nás čaká druhý zo série TURISTICKÝCH VÝSTUPOV na známe i menej známe „hraničné“ kopce Regiónu GRON. Spoločne sa vyberieme na vrch Vtáčnik, najvyšší vrch rovnomenného pohoria.

Tento vrchol patrí z nášho výberu k tým viac známym a počas roka je cieľom množstva turistom, cyklistov a v zime i skialpinistov. Dostať sa naň opäť dá viacerými turistickými trasami. V rámci susedských vzťahov naň vystúpime z obce Kľak (Žarnovica) po zelenej značke a od chaty Hubert (Lehota pod Vtáčnikom) po zelenej a červenej značke.

Vrch-Vtacnik

MIESTA A ČASY ŠTARTU:

KĽAK, pred OcÚ – o 8:30 hod.

CHATA HUBERT – o 9:00 hod.

Upozornenie: Parkovanie je možné pri Amfiteátri na záchytnom parkovisku, odtiaľ pešo po žltej značke, cca 1,5 hodiny. K Chate Hubert sa nedá dostať autom.

Súčasťou výstupu z obce Kľak bude výklad turistického sprievodcu a pre každého účastníka, ktorý s nami dorazí až na vrchol, máme pripravenú drobnú odmenu - magnetku na pamiatku.

So sebou si nezabudnite vziať dostatok tekutín a niečo na občerstvenie, túra na Vtáčnik patrí už k tým stredne náročným.

A KADIAĽ PÔJDEME?

Z obce Kľak – ZELENÁ značka

MAPA TRASY: https://sk.mapy.cz/s/codefodobo

Trasa z obce Kľak na Vtáčnik má dĺžku necelých 6 km a prekonáva prevýšenie 740 metrov. Priemerný turista ju zvládne prejsť za 2 a pol hodiny chôdze, vrátane prestávok na oddych. Vhodným a obľúbeným miestom je napríklad Partizánska chata, známa aj ako chata „Škurátka“. Hoci nie je v prevádzke pre verejnosť, ponúka pekné miesto na doplnenie síl a občerstvenie. Trasa vedie najmä lesným terénom, výhľady sa odkryjú až na samotnom vrchole. Vtáčnik je obľúbeným cieľom turistov v lete i v zime, no svoje nesporné čaro má aj v jarných či jesenných mesiacoch.

Trasa po zelenej začína v centre obce Kľak a po minutí posledných domov pokračuje po lúkach smerom k ústiu Megovej doliny. Tu odbočuje vpravo do Partizánskej doliny, kde začína prvé prudšie stúpanie k bodu Ivanov salaš. Následne trasa kúsok po asfaltovej lesnej ceste dovedie turistov ku chate Škurátka. Od tejto chaty už nasleduje tiahle 2 km stúpanie na hrebeň pohoria Vtáčnik, v rámci ktorého je prekonávaných 300 výškových metrov. Na hrebeni sa trasa pripojí k červenej, hrebeňovej, ktorá už vedie na samotný vrchol. So susedmi sa v tomto prípade stretneme až hore na Vtáčniku, keďže trasa z okresu Prievidza prichádza na vrchol presne z opačnej strany kopca.

Od chaty Hubert – ZELENÁ a ČERVENÁ značka

MAPA TRASY: https://sk.mapy.cz/s/botobevata

Trasa z prievidzskej strany, smerom od obce Lehota pod Vtáčnikom, je o čosi menej namáhavá a ak ju rátate od samotnej chaty, tak aj kratšia. Na dĺžku má približne 4,5 km a prekonáva prevýšenie 400 metrov. Priemerný turista ju zvládne za necelé dve hodinky. Celý čas stúpa pomerne tiahlo lesným terénom, no najstrmší úsek vás čaká až priamo pod vrcholom Vtáčnik. Zároveň je ale tento úsek aj jedným z najkrajších na trase – odkrýva sa tu skalisté podložie vrcholu, rovnako ako výhľady do Žiarskej kotliny. Naša trasa teda začína pri chate Hubert kúsok od rázcestia so zaujímavým názvom Vrvrava. Od chaty po zelenej značke stále stúpa až k bodu Malá Homôlka, ktorý sa nachádza už na hrebeni. Na tomto trojkilometrovom úseku zároveň prekonáte väčšiu časť celkového prevýšenia – vyše 300 metrov. Na hrebeni sa k nej pripojí červená hrebeňová trasa, ktorá vás dovedie až na samotný vrchol vrátane záverečného prudkého stúpania schodovitým skalnatým terénom.

Hoci sa pri výstupe na Vtáčnik určite aj zapotíte, vrcholové výhľady budú dozaista odmenou. Z Vtáčnika vidno široko-ďaleko do Žiarskej i Prievidzskej kotliny, na Strážovské vrchy, Malú Fatru i Štiavnické vrchy. Vrch je prístupný aj na bicykli – hrebeňom smerom na Veľké Pole vedie cyklotrasa, na ktorú sa dokážete napojiť z obce Prochot v okrese Žiar nad Hronom. Hrebeňová červená trasa je tiež známa ako Ponitrianska magistrála a ak raz budete mať chuť spraviť si celodenný výlet, odporúčame ju prejsť zo začiatkom v Handlovej (prechodom cez Veľký Grič a Biele skaly) a ukončiť ju práve vo Veľkom Poli či prípadne v Ostrom Grúni.

Každý účastník sa akcie zúčastňuje na vlastné riziko.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram