VÝSTAVA - KOŽA A KOŽUŠINA, POHRONSKÉ MÚZEUM NOVÁ BAŇA, 10.5.-8.9.2024

Pohronské múzeum Nová Baňa – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva na výstavu Koža a kožušina – od úžitku k luxusu. Ako uvádza autorka výstavy a kurátorka etnografie Baníckeho múzea v Rožňave, od ktorého je výstava prevzatá, Mgr. Barbora Šumská: „Cieľom výstavy je prezentovanie materiálu kože a kožušiny v kontexte viacerých odborov, histórie regiónu a etnológie, spôsobu remeselného spracovania materiálu a prostredníctvom ukážky rôznych druhov výrobkov. Návštevníci vďaka tomu získajú komplexný pohľad na tému.“

TERMÍN: 10.5.2024 - 8.9.2024

Koža je materiál, ktorý ľudstvo sprevádza od počiatku jeho existencie a vďaka vynikajúcim vlastnostiam ponúka široké možnosti využitia. Jej náročné spracovanie si vyžiadalo špecializáciu výroby, ktorej sa venovali samostatné cechy a remeselníci, medzi nimi garbiari, obuvníci (ševci), čižmári, kožušníci a ďalší. Mnohí z nich boli bohato zastúpení nielen v regióne Gemer, ale aj u nás v Novobansku. Okrem cechovej činnosti bola v Rožňave aj manufaktúra na spracovanie kože. V bývalej administratívnej budove manufaktúry dnes sídli Banícke múzeum v Rožňave. Kožené a kožušinové výrobky boli prirodzenou súčasťou odevu, obuvi a pracovných pomôcok baníkov, remeselníkov, roľníkov, pastierov či furmanov. Odev doplnený vzácnymi kožušinami bol však aj znakom najvyšších spoločenských vrstiev a stal sa symbolom sociálneho statusu. Na výstave je prezentovaná napríklad i vzácna pohrebná prikrývka čižmárskeho cechu z roku 1824.

Výstava predstaví aj výrobky poslednej aktívnej kožušníčky z nášho regiónu- Anny Suchej. Táto je dcérou kožušníka a vyučila sa v kožušníckej škole v Dobšinej, s praxou u novobanského kožušníckeho majstra Vojtecha Ditteho. Šitie kožúškov jej počas aktívneho života ostalo ako koníček. Kožuchy či kožúšky vyrába od spracovania kože, farbenia, strihania, šitia, až po ručné šitie a vyšívanie sama podľa historických predlôh z múzeí alebo od starších ľudí, ktorí kožúšok zapožičali. V roku 2020 bola Anna Suchá na Ministerstve kultúry SR ocenená titulom MAJSTER ĽUDOVEJ UMELECKEJ VÝROBY.

K výstave Koža a kožušina – od úžitku k luxusu sme v Pohronskom múzeu pripravili viacero sprievodných aktivít, a tiež interaktívnu hru pre malých aj veľkých - Tajomstvo múzea, o ktorých Vás budeme postupne informovať.

Mediálny partner: praveslovenske.sk

Výstava je prístupná počas otváracích hodín Pohronského múzea nasledovne:

Máj

Nedeľa - piatok: 9,00 – 17,00

Jún – september

Nedeľa – piatok: 10,00 – 18,00

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram