ROK VO ZVYKOCH SLOVENSKÉHO ĽUDU
Ľudové zvyky a tradície na Slovensku
KEDY: 10.10. 2022 – 31.1.2023
KDE: Pohronské múzeum v Novej Bani
Pohronské múzeum Nová Baňa – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva na výstavu „Rok vo zvykoch slovenského ľudu“, ktorá je pripravená v spolupráci s národopisnou Šatnicou Matice slovenskej v Martine.
Šatnica Matice slovenskej ako matičná požičovňa krojov a kostýmov potvrdzuje svoje kvalitné služby a pozoruhodný obsah desaťročia budovaného depozitu v Martine. Šatnica, ako sa jej dlho a dôverne hovorí na celom Slovensku a tak ju často vníma aj slovenské zahraničie, totiž pravidelne oblieka účinkujúcich komerčných reklám (LIDL), divadelníkov a ochotníkov (divadelné scénky Mladej Matice), účastníkov slávnostných sprievodov a kultúrno-spoločenských podujatí po celom Slovensku. Na našej výstave Rok vo zvykoch slovenského ľudu spolu priblížime návštevníkom zvyky ako Fašiangy, Vítanie jari, Dožinky, Mikuláš, Betlehemci.
Aj v dnešnej uponáhľanej a rýchlej dobe informačných technológií nás neprestávajú zaujímať témy spojené s minulosťou. Ako v minulosti ľudia žili, z čoho sa tešili, pred čím sa obávali alebo nad čím smútili. Platí presvedčenie, že bádanie o našej minulosti je nevyhnutné, ak sa chceme dozvedieť niečo podstatné o našej súčasnosti a rozmýšľať o nej. Je to tak aj v prípade poznávania slovenských ľudových tradícií. Mladí ľudia majú stále väčší záujem spoznávať tradície svojich predkov a tak im prostredníctvom výstavy aspoň niektoré priblížime. Starší si zas zaspomínajú na to, aké veselé boli oslavy Fašiangov, či ako sa oslavovala bohatá úroda na poli. Na Slovensku sa tradičné spôsoby maskovania i masiek zachovali v obyčajoch a hrách viazaných hlavne na obdobie zimného slnovratu. Masky a maškary boli súčasťou praktík, ktorých primárnym cieľom bolo zaručiť hospodársky úspech, osobné šťastie a ochranu pred škodlivými silami. Zo zimného obdobia spomeňme obchôdzky masiek na Luciu a na Mikuláša.
Jarný cyklus obradových hier reprezentujú fašiangové sprievody. Široká paleta postáv všetkých druhov a rôznorodý výskyt masiek sú príznačné pre fašiangové obchôdzky. Vo fašiangových obchôdzkach bolo množstvo postáv, dvojíc, ktoré priamo zaťahovali divákov do hry. Najrozšírenejšou maskou v každom kúte Slovenska boli cigán s cigánkou, medveď či dvojfigurína muža s bábkou ako napr. muž v koši či husár na koni.
Známe sú zvieracie – zoomorfné masky, ktoré sa na našom území prezentovali v dvoch rovinách: v zimných obradových hrách a vo fašiangových obchôdzkach. Najznámejšia zvieracia maska je medveď, ktorý symbolizoval silu.
Vďaka rekvizite „vianočného hada“ priblížime návštevníkom aj typickú novobanskú obchôdzkovú hru Adam a Eva v raji.
Viac zvykov a tradícií spoznáte v Pohronskom múzeu v Novej Bani.