ŽIARSKY FESTIVAL REMESIEL 2022

Tento rok bude počas festivalu predstavené kováčske remeslo.

V minulosti malo pre našich predkov nezastupiteľný význam. Kováčstvo sa pomaly vytráca a starí majstri by mali svoje skúsenosti odovzdať mladšej generácii.

Nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe kováčstva budeme prezentovať a predstavovať po teoretickej stránke i názornými ukážkami pri výrobe tradičných výrobkov z kovu na vyhniach s možnosťou interaktívnych tvorivých dielní.

Zameriavame sa na jedno remeslo - kováčstvo a pripomenieme si funkciu kováčstva v minulosti a oboznámime sa s tradičnými kováčskymi výrobkami, ktoré mali nesmierny význam v každodennom živote našich predkov.

Okrem kováčskeho remesla sa nám predstavia staré remeslá ako hrnčiarstvo, drotárstvo, rezbárstvo, včelárstvo, bylinkárstvo ale aj iné remeslá a hand-made tvorcovia.

Poslaním je zachovávať a šíriť povedomie o tradičných remeslách, ktoré boli v minulosti súčasťou života v našom regióne.

Žiarsky festival remesiel mal predchodcu Žiarsky minifestival remesiel, ktorý sa uskutočnil v rokoch 2020 a 2021. Vzhľadom na záujem zo strany verejnosti a remeselníkov sme sa rozhodli, že ho obsahovo zjednodušíme a zároveň obohatíme o ucelené poznatky o jednotlivých remeslách.

Sprievodné akcie:

  • fotenie s dravcami, lukostreľba a streľba z kuše, koníky, tvorivé dielne v cene vstupného
  • tombola
  • dobové scénky
  • sokoliari
  • maľovanie na tvár za poplatok

O občerstvenie sa postará Pivovar Vŕšky.

Vstupné: deti 2 €, dospelí 3 € (lístok je zlosovateľný v tombole)

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram