Zažime opäť Slovenské alternatívne leto spolu na Revišti!

Slovenské alternatívne leto je pojem, ktorý pozná mnoho fanúšikov alternatívnej hudby. Tento festival, ktorý je jedným z najstarších na Slovensku a predchádzal a inšpiroval masovo známu Pohodu, v tomto roku po 10 rokoch ožije na svojom obľúbenom mieste. Revištské Podzámčie (mestská časť Žarnovice) bude opäť dejiskom farebného hudobného stretnutia v prírode pod hradom Revište na brehu rieky Hron.

Dnes sa to ťažko predstavuje, ale v televízii MTV mala kedysi obrovský priestor nezávislá hudba, vysielala sa aj samostatná relácia Alternative Nation. Keď ešte neexistovala Pohoda, zrodil sa v roku 1995 festival, ktorý ju čiastočne inšpiroval. Volal sa Slovenské alternatívne leto. Po prvých 3. ročníkoch na hrade Bzovík, v Brezne v časti Lúčky-Valaská a v Osrblí sa presunul na nové miesto, pod hrad Revište pri Žarnovici. Tam fungoval s prestávkami až do roku 2008.

Znovuzrodenie Alternatívneho leta

Teraz jeho zakladateľ oznámil, že chystá ďalší ročník. Na novej facebookovej stránke Slovenské alternatívne leto začali pribúdať archívne fotografie a články dokumentujúce históriu „kultového stretnutia mladých ľudí s iným názorom“, ako znela dobová nálepka Slovenského alternatívneho leta. Dá sa z nich získať najlepšiu predstavu o pôvodnej atmosfére tejto akcie.

Hovoriť dnes o pokračovaní je zatiaľ pomerne odvážne, ešte odvážnejší je termín 13. – 14. júl. „Zobrali sme to ako spomienku, skôr ako stretnutie sa. Už je dosť neskoro, necelé dva mesiace pred začiatkom. Budeme radi aj niekoľkým stovkám ľudí. Zároveň ide pre nás o taký nástrel. Ak to dopadne uspokojivo, potom sa budeme mať o rok o čo oprieť. Chcel by som z toho spraviť festival pripomínajúci české Boskovice alebo Eurotrialog v Mikulove,“ hovorí Marián Pavúk. Šéf klubu Bombura v Brezne stojí za Slovenským alternatívnym letom od jeho premiéry. Bombura zastrešovala festival, organizačne sa na ňom neskôr podieľal ďalší miestny muzikant Pavel Sekerka, v posledných ročníkoch aj známy bratislavský promotér Pavol Maruščák.

Staro-nové miesto na Revišti

Teraz to bude trochu inak. Miestom konania je kempingový a rekreačný areál Drevenica Revište v Revištskom Podzámčí v Žarnovici. Marián Pavúk pred desiatimi rokmi Slovenské alternatívne leto uzavrel, cítil sa vyčerpaný po dlhých súbojoch s miestnou samosprávou a s neustálym začínaním celého festivalu odznova. Nápad vrátiť sa k nemu mu vnukli dvaja ľudia z generácie, ktorá na Revišti odrástla a zrealizovať mu ho pomôže tím mladých ľudí. „Všetko sú to náhody. O areál sa dnes starajú synovia pôvodného majiteľa, hrad sa už opravuje, sú tam cyklotrasy, dokonca aj zoo. Týždeň pred nami sa tam bude konať aj metalový festival Gothoom a celé leto sú tam naplánované rôzne akcie. Víkend v polovici júla bol jediný voľný a ponúkli mi, či by sme tam vtedy spolu neoživili alternatívne leto. Ja som súhlasil, lebo ešte predtým bol za mnou ďalší chalan, ktorý chodieval na Revište. Dnes má úspešnú firmu a chce festival podporiť.“

 

V minulých 2 rokoch sme zažili aj mladý a srdečný ZaskáčFest v Banskom dvore na Novobanskom Tajchu. V tomto roku splynie Zaskáč s Alternatívnym letom a doplní práve časť živých kapiel, workshopov, detských aktivít a mnoho ďalšieho, farebného. Hrať sa bude na 2 scénach: Alternatíva stage so živými kapelami a Trinity drumandbass stage. Práve zverejnený program je symbolický a zameraný nielen na domácu scénu. Zahrá maďarská kapela Korai Öröm, ktorá zažila Revište v najlepších rokoch festivalu aj vo svojich, príde Andrej Šeban (v minulosti tu hral s Mariánom Vargom), české mená Krchovský a Nšo-či, z Londýna privezie svoj bláznivý dídžejský set Martin Homola, jeden z pilierov nezávislej scény 90. rokov a frontman kapely Jesus Underground Band.

Ako prišli Alternatívne letá a Pohoda

Práve Homola bol hlavným iniciátorom celého festivalu, ktorý mal premiéru v lete 1995 na hrade Bzovík pri Krupine. „Prišiel za mnou, že chce robiť nejaký veľký festival. Ukecal ma. Dovtedy sme robili len malé jednodňové prehliadky v dedinských kultúrnych domoch pri Žiari nad Hronom, tomu predchádzal seriál Alternatívna jeseň, alternatívna zima, alternatívna jar. Volali sme slovenské aj brnianske alternatívne kapely, väčšinou do Lehôtky pod Brehmi, počas večera vystúpilo 12 kapiel a prišlo 800 ľudí. Dnes je to nepredstaviteľné, ale vtedy som poštou dostával kazety s kontaktami na kapely. Prepočul som si ich a tým najzaujímavejším som zatelefonoval z búdky a pozval ich hrať,“ spomína Marián Pavúk.

Ako hovorievajú členovia punkrockovej legendy Slobodná Európa, kto si pamätá 90. roky, ten ich asi nezažil naplno. Platí to aj v prípade prvého ročníka Slovenského alternatívneho leta. „Na Bzovík dnes všetci účastníci spomínajú, ale majú ho väčšinou taký zahalený (smiech). Zišli sa tam vzorky od metalistov, alternatívnych fanúšikov, subkultúry, všetko sa tam premiešavalo. Aparatúru sme museli po prvom dni vymeniť, bola strašná, elek

trinu sme ťahali od prvého domu, ktorý bol od hradu dvesto metrov, a stále vyrážalo poistky. Jednota v Krupine bola úplne vybrakovaná, ale miestni občania prejavili podnikateľského ducha, keď hladným návštevníkom začali robiť a cez plot predávať langoše.“

Pohoda

Medzi kapelami, ktoré hrali na Bzovíku, boli aj Bez ladu a skladu a Michal Kaščák otvorene priznáva, že to bol jeden z dôvodov, ktorý mu dodal odvahu pustiť sa o 2 roky neskôr do vlastnej akcie v Trenčíne. „Bolo to perfektné, strašne som veril chalanom, čo Slovenské alternatívne leto organizovali. Považujem ho za prvý slovenský festival. Mal atmosféru českých akcií a bola v ňom úprimnosť. Bol to naozaj legendárny festival a inšpirácia pre Pohodu. Je vynikajúce, že to bude opäť, patrí na scénu.“

Pokus zopakovať k 20. výročiu festival na hrade Bzovík nemal dlhú životnosť, najmä preto, že za ním stáli úplne iní organizátori. Uvidíme, ako Slovenské alternatívne leto dopadne na Revišti s novou partiou počas tohto leta.

Pozvánka 2019: regiongron.sk/podujatia/alternativne-leto/

Viac informácií sledujte na webe akcie: www.alternativneleto.sk

Autori foto: Michal Hanko, Marian Pavúk, Martin Huba, archív Drevenice Revište

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram