Pohronská hradná cesta

Popri rieke Hron prechádzala v stredoveku obchodná cesta, slúžiaca ako spojnica k banským mestám. Bola kontrolovaná viacerými hradmi, opevnenými kaštieľmi a strážnymi vežami, ktoré zohrali dôležitú funkciu aj v časoch osmanského ohrozenia. Pohronská hradná cesta dnes spája 16 z týchto lokalít od Hronského Beňadika po Zvolen. Väčšina objektov sa nachádza v Regióne Gron a takmer všetky sú celoročne dostupné v rámci nenáročných turistických trás. Počas sezóny sa na vybraných objektoch konajú komentované prehliadky a rôzne podujatia. V minulom roku dostali všetky zastávky na strednom Pohroní jednotný mobiliár – uvítací totem a zaniknuté hrady aj informačné tabule.

Počas sezóny sa na hrade Revište a Šášov konajú komentované prehliadky s výkladom o histórii hradov v podaní hradných pánov. Prehliadky dopĺňa sprievodný program atraktívny i pre deti ako napríklad vystúpenia šermiarskej skupiny. Komentované prehliadky v sprievode historika sa usporiadavajú na zaniknutých hradoch Rudno, Teplica a Breznica a v Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom. Špeciálne miesto v ponuke majú prehliadky Nočný Šášov s pozorovaním oblohy profesionálnym ďalekohľadom a šesť metrovým podsvieteným modelom Mesiaca Lunalónom.

Termíny a predaj vstupeniek záujemcovia nájdu na stránke krajskej cestovnej kancelárie Banskobystrického kraja: www.zahoramizadolami.sk.

Sezóna na Pohronskej hradnej ceste sa otvára zaujímavým podujatím Signály Pohronskej hradnej cesty. V rámci tejto akcie sa z jednotlivých hradov vysielajú svetelné signály, tak ako sa kedysi hrady dorozumievali dymovými či ohňovými signálmi o hroziacom nebezpečenstve. Na hrade Revište sa každoročne môžete tešiť na Glgáč - stretnutie hrnčiarov na hrade Revište, Strašidelnú noc hradov a zrúcanín, preteky King Race pre deti či večerné divadelné predstavenia. Hrad Šášov už druhé desaťročie víta deti i dospelých na Šášovských hradných hrách či na príležitostných komorných koncertoch. Na nádvorí Biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom sa konajú mnohé koncerty rôzneho hudobného zamerania.

K Pohronskej hradnej ceste patria v regióne Stredné Slovensku Pustý hrad pri Zvolene, Zvolenský zámok a zaniknutý hrad Peťuša. V regióne Banská Štiavnica sa nachádza zaniknutý hrad Žakýl.

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram