Ide o druhý najstarší kláštor na území Slovenska - opátstvo sa spomína už v roku 1075 v listine kráľa Gejzu I. Dominantou kláštora je gotická katedrála s monumentálnym vstupným portálom so sochami, krížovými klenbami a lomenými oblúkmi.
Súčasná neogotická výzdoba katedrály je dielom architekta F. Storna a vznikla po požiari v roku 1881. Z pôvodnej nástennej výzdoby tu zostala freska zobrazujúca boj Sv. Juraja s drakom. Najstaršou pamiatkou je kamenná krstiteľnica z 11. storočia z pôvodnej románskej baziliky. V osobitnej kaplnke je uložená vzácna relikvia Kristovej Krvi, ktorú kláštoru venoval kráľ Matej Korvín v roku 1483.
Praktické informácie:
Otvorené je počas celého roka každý deň okrem pondelka. Každý deň sa tu konajú komentované prehliadky. Aktuálne informácie o otváracích hodinách a komentovaných prehliadkach si pozrite, prípadne overte na stránke kláštora: Infocentrum benediktínsky kláštor a bazilika. Vstupné na veľký okruh (bazilika, kaplnka, opátske krídlo a sýpka) je 5 eur pre dospelých a 3 eurá pre deti. Na malý okruh (bazilika a kaplnka) sa dostanete za 2 aurá na dospelého a 1 euro na dieťa.
Po dohode, a ak sú voľné kapacity, je možné sa v kláštore ubytovať. V prípade záujmu nájdete viac informácii tu: Ubytovanie v kláštore
Baroková rímskokatolícka kaplnka sv. Krvi sa nachádza na kopci Háj, medzi Hronským Beňadikom a jej miestnou časťou Psiare. Postavená bola v roku 1713 a vznikla ako poďakovanie a spomienka na morovú epidémiu, ktorá tu zúrila v rokoch 1709 - 1713. Má oktagonálny pôdorys a zaklenutú kupolu. Hlavný oltár so stĺpovou architektúrou nesie ústredný obraz Ukrižovanie od K. Jakobeyho z roku 1876. Viac informácií o kaplnke a mieste kde stojí sa dočítate v samostatnom článku.
Praktické informácie:
Ku kaplnke vedie žltá turistická značka začínajúca pod kláštorom, popri hlavnej ceste smer Tlmače, po pravej strane. Cesta je nenáročná, pričom terén mierne stúpa. Výstup vám nezaberie viac ako pol hodinu. Po ceste budete míňať dve vyhliadky, ktoré sú po ľavej strane a vedú k nim úzke chodníčky. Obe sú na skalách a ponúkajú krásne výhľady a na jednej nájdete aj kríž.
Do kaplnky sa dá dostať počas bohoslužieb, ktoré sa tu občas konajú. V okolí kaplnky je príjemné prostredie, malá pokosená lúka, lavice, na ktorých sa príjemne oddychuje a slní. Vďaka ohnisku si tu môžete aj opiecť nejakú dobrotu. Miesto je určite vhodné pre návštevu s deťmi.
Hronský Beňadik je jedinou obcou v našom regióne, ktorá je známa vinárstvom a vinohradmi. Dokonca prvá zmienka o pestovaní vína na našom území pochádza z tejto obce. Vinohrady a vínne pivnice nájdete pod vrchom Kliča. Ide o nenáročnú prechádzku cestičkami popri chatách či domoch, ktoré striedajú vínne pivnice. Cestou sú krásne výhľady na vinohrady, okolité kopce a kláštor. Ak budete mať šťastie, možno sa vám podarí do niektorej z pivníc aj dostať. Takmer na konci cesty sa nachádza socha sv. Urbana, patróna vinárov.
Praktické informácie:
Prístup do vinohradov je možný autom po ulici Janovské, kde pri odbočke od posledného domu sa cesta mení na panelovú. Dá sa pokračovať po nej autom aj ďalej. Odporúčame vám však ísť pešo od kláštora či z dediny. Vychádzka vám bude trvať tam a späť asi hodinu. Môžete ju spojiť s ďalšími tipmi v Hronskom Beňadiku.
Vinohrady sú vstupným bodom pre výstup na vrch Kliča. Odbočku k chodníku nájdete poniže sochy sv. Urbana. Chodník nie je značený, ale smerom hore celkom dobre viditeľný. Vedie prevažne lesom, len v prvej časti lúkou, krovinami. Na vrchole sa nachádza železný kríž a výhľad na Veľký Inovec. Ak budete mať šťastie, možno uvidíte aj miestne zvieracie obyvateľstvo ako sú lane. A možno stretnete aj diviakov. Späť vám odporúčame ísť tou istou trasou a nehľadať chodník, ktorý je vyznačený v mape (hiking.sk). Je pravdepodobné, že ho nenájdete a ocitnete sa na zvieracích cestičkách, v horšom prípade v húštinách a stretnutie s diviakmi nemusí dopadnúť dobre.
Praktické informácie:
Cesta hore a dolu na vrchol vám zaberie asi hodinu. Vracajte sa po rovnakej ceste ako ste prišli. Ak sa rozhodnete ísť okruhom podľa mapy, buďte obozretní a sledujte mapu v mobile.
Židovský cintorín sa nachádza na konci obce smerom na Novú Baňu. Odporúčame vám ho navštíviť na záver či na začiatok vášho výletu do Hronského Beňadika.
O cintoríne nie je známych veľa informácií. Cintorín bol ešte nedávno úplne opustený a zanedbaný. Od roku 2020 bol upravený, zbavený náletových drevín a je pravidelne kosený. Nachádza sa tu približne 38 náhrobných kameňov, niektoré stoja, niektoré ležia na zemi. V Hronskom Beňadiku žila pomerne početná židovská komunita, ktorá bola zničená odsunom všetkých židovských obyvateľov do koncentračných táborov počas 2. svetovej vojny. Prežili len dvaja obyvatelia, avšak ani jeden sa do obce nevrátil.
Ak sa na cintorín vydáte, položte na niektorý náhrobný kameň kamienok na znak, že ste tam boli.
Praktické informácie:
Vstup na cintorín je pri vstupe do dediny po pravej strane pri uvítacej tabuli (zo smeru Nová Baňa)
Je otvorený a voľne prístupný.
VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE:
Hronský Beňadik je obec nachádzajúca sa medzi mestami Tlmače, Zlaté Moravce a Nová Baňa.
Dostupnosť do obce: autom z diaľnice R1, vlakom osobnými vlakmi a rýchlikmi na trati Bratislava – Banská Bystrica, Bratislava – Košice (dolnou trasou) či autobusmi smer Levice, Tlmače, Zlaté Moravce. Pre vyhľadanie vhodného spoja odporúčame využiť stránku http://www.cp.sk