5 TIPOV NA VÝLETY V OKOLÍ NOVEJ BANE

1. TIP - HRONSKÝ BEŇADIK - KLÁŠTOR A MOROVÁ KAPLNKA

V Hronskom Beňadiku si ako prvé musíte ísť pozrieť benediktínsky kláštor s gotickou bazilikou. Je to druhý najstarší kláštor na Slovensku, po prvýkrát sa opátstvo spomína v roku 1075. Po prehliadke kláštora sa prejdite uličkami beňadických vinohradov s pivničkami či k Morovej kaplnke. Cestou k nej sú dva krásne vyhliadkové body, dávajte pozor, aby ste ich neminuli.

2. TIP - BREHY - FABKOVIE DOMČEK, HRNČIARSKE MÚZEUM, VRCH HULÍN

Z Novej Bane sa na Brehy dostanete aj pešo, vyrazte sem, ak máte chuť na poriadnu túru a vydajte sa na vrch Hulín. Zastavte sa aj pri Fabkovie domčeku - najstaršom dome so slamenou strechou alebo v Hrnčiarskom múzeu. Oboma vás rád po dohode prevedie hrnčiar Ján Fiala. Ak splavujete Hron, zakotvite vo vodáckej základni.

3. TIP - TEKOVSKÁ BREZNICA - ZANIKNUTÝ HRAD BREZNICA A PUTIKOV VŔŠOK

V Tekovskej Breznici nájdete unikát - najmladšiu sopku v strednej Európe - Putikov vŕšok. Cestou k nemu sa nachádza jaskyňa Sézam a vrch je pokrytý červenými ľahkými kameňmi. My vám odporúčame príjemnú túru na zaniknutý hrad Breznica a neďalekú Sokoliu skalu, ktoré patria do Pohronskej hradnej cesty.

4. TIP - HRAD REVIŠTE A ZANIKNUTÝ HRAD RUDNO

Na ľahkú turistiku a spoznávanie histórie sa vyberte do Rudna nad Hronom. Nachádza sa tu jeden zo zaniknutých hradov Pohronskej hradnej cesty - Rudno. O kúsok ďalej za Žarnovicou je to naopak veľmi živý hrad Revište, v sezóne sa tu koná množstvo podujatí, napríklad Glgáč. Na oboch lokalitách sa konajú aj komentované prehliadky. Termíny nájdete na stránke www.zahoramizadolami.sk

5. TIP - VOZNICA - DEDIČNÁ ŠTÔLŇA, SMRKÁČIK I PRALES

V nenápadnej dedinke Voznica sa nachádza svojho času najdlhšie banské dielo - Dedičná štôlňa Jozefa II. zapísaná v UNESCO. Nad ňou sa vypína vrch Smrkáčik - ideálne miesto na krátku prechádzku a oddych. Obe lokality sú dostupné po červenej turistickej trase. Na cyklovýlet vyrazte do Richňavskej doliny, ktorá ukrýva prales Kojatín, muflóniu zvernicu a sekvojovec mamutí.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram