Brehy boli pôvodne banícka obec, ktorej obyvatelia sa živili aj povozníctvom a lesníctvom. Po úpadku baníctva sa museli domáci začať venovať iným činnostiam a najrozšírenejším remeslom Brežanov sa stalo hrnčiarstvo. Najstaršia zmienka pochádza z roku 1692, kedy sa v obci spomínajú 3 hrnčiari a 1 hrnčiarsky učeň.
Postupne vznikli hrnčiarske rody, kde sa remeslo dedilo z otca na syna. Rodina Fialovcov traduje toto remeslo od konca 17. storočia. Brežskí hrnčiari sa zameriavali na výrobu jednoduchého úžitkového riadu. Aj keď nemali výučné listy, konkurovali dokonca samotnému Pukancu. Ich výrobky boli známe vďaka spolupráci s povozníkmi po celom Uhorsku. Dnes históriu hrnčiarstva, ľudových remesiel a obyčajného života dokumentujú 2 zachovalé domčeky, ktoré za svoju záchranu vďačia 2 občianskym združeniam.
OZ Hrnčiarsky dvor Brehy s podporou obce Brehy sprístupnilo expozíciu hrnčiarstva. Nachádza sa v dome po Ľudevítovi Kohlovi, v ktorom ostala jediná dodnes funkčná pec v Brehoch. Na slávnostné otvorenie expozície, ktorá sa konala 6. augusta 2016, nás pozvala predsedníčka OZ Hrnčiarsky dvor Brehy, Iveta Ševčíková, ktorá nám povedala o zámeroch združenia niečo viac.
„Hrnčiarske múzeum v Kohlovom dome bolo zriadené za účelom zachovania tradície hrnčiarstva v obci Brehy, ako aj záchrany kultúrnej pamiatky – remeselníckeho domu s funkčnou hrnčiarskou pecou. Dom sa nachádza v centrálnej časti obce oproti hasičskej stanici. V lete tohto roku sa nám podarilo sprístupniť 2 miestnosti: kuchynku a dennú miestnosť. Pôvodne sme mali s domom iné úmysly. Pamiatkový úrad nám však určil viacero podmienok, ktoré bolo potrebné dodržať a keďže je táto budova tak hodnotná a v relatívne dobrom stave, rozhodli sme sa pre jej sprístupnenie. Navyše nás motivovali snahy a záujem obyvateľov o udržanie tradícií. V minulosti sme dom otvárali počas Brežských remeselných dvorov. V roku 2016 sme sa v tradičnom termíne podujatia rozhodli pre slávnostné otvorenie Kohlovho domu teraz aj s možnosťou vstupu pre verejnosť. Múzeum bude v roku 2016 otvorené v sobotu od 13:00 do 18:00 a v nedeľu od 10:00 do 15:00. V takomto režime budeme fungovať do konca hlavnej múzejnej sezóny (do začiatku októbra). Dúfame, že v roku 2017 sa nám podarí sprístupniť Kohlov dom aspoň nejakou formou aj mimo víkendov, to je však ešte v štádiu riešenia.
Viac informácií nájdete na facebookovom profile OZ Hrnčiarsky dvor brehy či na webstránke www.hrnciarskemuzeum.sk.“
Druhým opraveným ľudovým domčekom je Fabkov domček v hornej časti obce, ktorý tiež s podporou obce obnovilo OZ Brežan. Posledným „brežským“ hrnčiarom je Ján Fiala, syn Štefana Fialu. Manželia Fialovci s OZ Brežan udržujú tradície v obci naďalej živé a venujú sa práci s mládežou.
Sme radi, že obec Brehy a tak aj náš región má od tohto roku v repertoári aj takúto expozíciu ľudových tradícií a remesiel. Do ďalších rokov prajeme občianskym združeniam veľa chuti do práce a ešte viac radosti a úspechov v ich aktivitách.
Foto: archív OZ Hrnčiarsky dvor Brehy, OOCR Región GRON