Náučný chodník Zvonička

zvonička nová baňa

Náučný chodník Zvonička v meste Nová Baňa s dĺžkou 6 233 metrov je nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný.

Chodník vedie popri obľúbenej Zvoničke a ponúka nádherné výhľady na dolnú časť mesta a na dolinu Hrona z Červenej a Havranej skaly. Ďalej smeruje popri šachte Klingsbittner na vrch Háj s vyhliadkovou vežou a končí pri kaplnke v Kohútove. Súčasťou chodníka je Záhradný les vysadený medzi Kohútovom a Zvoničkou, kde nájdete aj detské ferraty. Chodník je obojsmerný, okružný a celoročne prístupný.

Trasa: Zvonička - Červená skala - Havrania skala - Háj - Kohútovo

● celková dĺžka 6,23 km

● čas prechodu 2,5 hodiny

Okruh trasy so štartom aj cieľom v Kohútove trvá približne 2 hodiny. Je vhodný aj pre rodiny s deťmi a seniorov, na 2. a 3. zastávke dbajte na zvýšenú opatrnosť. Napojiť sa na chodník môžete aj žltou značenou trasou zo železničnej stanice alebo z autobusovej zastávky Námestie sv. Alžbety v centre mesta (pri Lidli).

náučný chodník zvonička

Prvou zastávkou je areál novobanskej Zvoničky, ktorá bola pristavená ku kaplnke v Kohútove, aby sa zvuk zvonov mohol lepšie rozliehať Novou Baňou. Okolo Zvoničky je vyhľadávaný rekreačný areál Zvonička, kde nájdete Detské ferraty otvorené v roku 2022, celoročne otvorený bufet Zvonička, ohnisko či preliezky. V bufete sa konajú rôzne kultúrne akcie.

Červená skala a Havrania skala patria k najkrajším vyhliadkam do údolia Hrona, pri dobrej viditeľnosti až ďaleko za Slovenskú bránu. Treba však zvýšiť svoju opatrnosť kvôli strmým skalným zrázom.

Neďaleko skál smerom na Háj odbočíme z chodníka kúsok k šachte Klingsbitner, tiež označenej infotabuľou. Je jedným z dôkazov dávnej banskej činnosti v okolí Novej Bane.

Na okraji masívu Háj sa z Rozhľadne Háj naskytne turistom pohľad na Novobanskú kotlinu, zo západnej časti na hrebeň Pohronského Inovca s výraznými vrchmi Sedlová skala a Viničný vrch. Pri pohľade z veže je vidieť aj Slovenskú bránu (priestor pri Hronskom Beňadiku, kde sa končí pásmo sopečných pohorí a Hron sa dostáva na Podunajskú nížinu) a masív Vtáčnika. Rozhľadňa stojí na mieste bývalého kameňolomu, kde sa v minulosti ťažil novobanský ružový ryolit. Tento kameň sa používal na výrobu žarnovov - mlynských kameňov a bol použitý aj na obloženie spodnej časti rozhľadne. Za veľmi dobrej viditeľnosti je možné zahliadnuť až baziliku v maďarskom Ostrihome.

Z rozhľadne pokračujeme v smere náučného chodníka, kde sa na lúke Predný Šarvíz pripojíme k NCH Zbojnícke studničky. Cestou môžeme odbočiť k studničke Rovinka alebo pokračovať už priamo k lokalite Kohútovo. Tu pri kaplnke rastie chránený sekvojovec mamutí. Pútnické miesto sa spája s povesťou o ovečke, ktorá zachránila Novú Baňu od úmorného sucha. 

Viac informácií: www.zvonicka.sk

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram