O nás

Územie Regiónu GRON sa rozprestiera v doline stredného toku rieky Hron, ktorú obkolesujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Vtáčnik. Pohoria sú tvorené prevažne mladovulkanickým reliéfom, ktorý je charakteristický veľkou výškovou členitosťou. Najvyšší vrch Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m sa nachádza na severnej hranici obce Kľak.

Náš región je charakteristický rozľahlými lesmi, ktorými vás prevedú početné turistické chodníky a cyklotrasy. Vo viacerých obciach nájdeme pozostatky po banskej činnosti.

Názov Regiónu GRON

Názov je odvodený od historického pomenovania rieky Hron. Názory na pôvod mena rieky Hron v starších prameňoch Gran, Grana, Grain, Gron, Goron zosumarizoval V. Šmilauer vo svojom diele Vodopis starého Slovenska už v roku 1932. Etymológie rozdelil na ilýrske, keltské, slovanské a germánske.

Najväčšiu popularitu má dodnes tzv. kvádska etymológia E. Schwarza, ktorá vychádza z tvaru Granahua, kde Gran je zo sthnem. gran (Fichte = smrek) a -ahua je voda. So západogermánskym pôvodom mena Hron súhlasí aj J. Melich, nesúhlasí však s východiskovým tvarom Granahua, lebo je v rozpore so zápisom Marca Aurelia z 2. stor. n. l.: Γρανούᾳ (Granoua).

Z našich jazykovedcov súhlasí so Schwarzovou etymológiou Krajčovič (2005) a Krško (2008). Varsik (1990) pôvod názvu Hron nerieši, pripomína len, že E. Schwarz sa svojej etymológie z roku 1923 vzdal a v roku 1961 považuje meno rieky za predkeltské.

Vidíme, že názov najvýznamnejšej rieky Hron nie je celkom jasný. Za najpravdepodobnejšiu treba považovať etymológiu germánsku, podľa ktorej je názov odvodený od slova „gruoni“, čiže zelený. To by znamenalo, že názov bol odvodený od povahy územia, ktorým Hron preteká.

Logo húsky s dvomi vlnkami

Asociácia uvedených farieb má navodiť atmosféru toku rieky Hron. V tomto kontexte farba vyjadruje zdravie, sviežosť, čistotu, prírodný spôsob života. Tmavomodrá farba v kombinácii s bledomodrou vlnkou je asociácia pažite v blízkosti rieky – modrej vody. Súčasťou tejto predstavy je húska na Hrone.

Častejšie bola táto asociácia spájaná u umelcov s časťou horného Tekova – označovaného ako čilejkársky kraj. Húska zároveň vyjadruje asociáciu biopotravín vo vidieckom prostredí, lebo vidiek je prevažujúcim prostredím vymedzeného priestoru turistickej destinácie. Je veľmi poctivé pri budovaní vzťahov s návštevníkom priznať už v logu, že sme vidiecky región a chceme byť vidiecky región.

OOCR Región GRON

Našou úlohou je do regiónu stredného Pohronia dostať turistov a ukázať im, že tu majú možnosť stráviť krásnu dovolenku plnú nevšedných zážitkov.

Kontaktné miesto Regiónu GRON nájdete na adrese Bernolákova 11 v Novej Bani. Veľmi radi sa s vami stretneme a odkonzultujeme vaše požiadavky na osobnom stretnutí.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram