Pohronská hradná cesta

Popri rieke Hron prechádzala v stredoveku obchodná cesta, slúžiaca ako spojnica k banským mestám. Bola kontrolovaná viacerými hradmi, opevnenými kaštieľmi a strážnymi vežami, ktoré zohrali dôležitú funkciu aj v časoch osmanského ohrozenia. Pohronská hradná cesta dnes spája 16 z týchto lokalít od Hronského Beňadika po Zvolen. Väčšina objektov sa nachádza na území Regiónu GRON a takmer všetky sú celoročne dostupné v rámci nenáročných turistických trás. V roku 2021 dostali všetky zastávky na strednom Pohroní jednotný mobiliár – uvítací totem a zaniknuté hrady aj informačné tabule.

K Pohronskej hradnej ceste patria v regióne Stredné Slovensko Pustý hrad pri Zvolene, Zvolenský zámok, hrad Dobrá Niva a zaniknutý hrad Peťuša. V regióne Banská Štiavnica sa nachádza zaniknutý hrad Žakýl.

Počas sezóny sa na hradoch Revište a Šášov konajú komentované prehliadky s výkladom o ich histórii v podaní hradných pánov. Prehliadky sú doplnené aj sprievodným programom. Komentované prehliadky v sprievode historika sa usporadúvajú na zaniknutých hradoch Rudno, Teplica a Breznica a v Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom. Špeciálne miesto v ponuke majú prehliadky Nočný Šášov s pozorovaním oblohy profesionálnym ďalekohľadom a šesť metrovým podsvieteným modelom Mesiaca Lunalónom.

Kedy a kde bude najbližšia komentovaná prehliadka?

Termíny konania prehliadok i podujatí nájdete aj na stránke krajskej zážitkovej cestovnej kancelárie Za horami, za dolami. Rovnako si tu môžete kúpiť aj vstupenky, odporúčame rezerváciu vopred, aby ste si zabezpečili miesto.
Prehliadky na rok 2024 budú postupne pribúdať, pracujeme na tom!

Podujatia na Pohronskej hradnej ceste

Sezónu na Pohronskej hradnej ceste otvárame zaujímavým eventom Signály Pohronskej hradnej cesty. V rámci tejto akcie sa z jednotlivých hradov vysielajú svetelné signály, tak ako sa kedysi hrady dorozumievali dymovými či ohňovými signálmi o hroziacom nebezpečenstve. Na hrade Revište sa každoročne môžete tešiť na Glgáč - stretnutie hrnčiarov na hrade Revište, Strašidelnú noc hradov a zrúcanín, preteky King Race pre deti či večerné divadelné predstavenia. Hrad Šášov už druhé desaťročie víta deti i dospelých na Šášovských hradných hrách či na príležitostných komorných koncertoch. Na nádvorí Biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom sa konajú mnohé koncerty rôzneho hudobného zamerania.

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram