Mestský kaštieľ, Žarnovica

kaštieľ žarnovica
Mestský kaštieľ (Žarnovica)

Národná kultúrna pamiatka. Bývalý žarnovický hrad postavili v 15. storočí asi v rokoch 1480-1485.

Vystavať ho dal Urban Dóci z Veľkej Lúče, kráľovský pokladník, ktorý v roku 1479 dostal od kráľa Mateja Korvína ako dar hrad Revište. Trojposchodový neskorogotický zámok bol bez veže a v čase pokoja slúžil ako rezidencia hradných pánov, keďže bol na administratívu a výber mýta pri Hrone vhodnejší než hrad Revište. Stál v samostatnom opevnení, v 16. a 17. storočí so zosilnenou obranou.

Po vymretí rodu Dóczi v polovici 17. storočia sa dostalo mesto pod správu Banskej komory v Banskej Štiavnici, neskôr aj panstvo Revište. Správa panstva sídlila v kaštieli. Počas správy kaštieľa Banskou komorou bol pristavený neďaleký tzv. Dolný kaštieľ. Budova bola začiatkom 20. storočia prispôsobená na kancelárske priestory, po vzniku I. Československej republiky tu sídlil Lesný úrad a neskôr riaditeľstvo Štátnych lesov a majetkov.

V čase SNP sídlilo v budove veliteľstvo trnavskej posádky a po ňom rota nitrianskej domobrany. Počas osláv 25. výročia SNP bola na budove slávnostne odhalená pamätná tabuľa. Do prázdnych priestorov sa následne v roku 1957 umiestnila hájnická škola, neskôr odborné drevárske učilište (do roku 1975). Dnes je Horný kaštieľ v zanedbanom stave, pripomína časy feudalizmu, ale stále zostáva symbolom mesta. Momentálne je v súkromných rukách. Dolný kaštieľ je zrekonštruovaný, slúži ako obradná sieň.

Zdroj: Propagačná brožúra: Vitajte v Žarnovici

          Stredné Pohronie na starých pohľadniciach

          Dejiny Žarnovice

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram