SVETELNÝ SIGNÁL NA POHRONSKEJ HRADNEJ CESTE SPOJIL NIELEN HRADY, ALE AJ REGIÓNY A ĽUDÍ

svetelný signál pohronská hradná cesta 2023 mapa

Sezóna na Pohronskej hradnej ceste bola už po tretíkrát otvorená podujatím Svetelný signál spojí hrady popri Hrone, a to v piatok 24. marca v podvečerných hodinách. Tento rok sa do podujatia zapojilo oficiálne 9 lokalít: hrady Šášov, Revište, zaniknuté hrady Teplica, Žakýl a Peťuša, Pustý hrad vo Zvolene, Zvolenský zámok (bez prítomnosti verejnosti), krupinská Vartovka a vrch Sitno.

Neoficiálne sa k nám podujatiu pridali aj ďalšie lokality. Za pripojenie sa ďakujeme nadšencom, ktorí svietili z lokalít : vartovka v Banskej Bystrici, Zolná, vrch Stráža nad Bzenicou, vrch Varta oproti Žarnovici, Bzovík, Červená Hora a Budička nad obcou Tŕnie.

svetelný signál pohronská hradná cesta 2023 zaniknutý hrad Teplica

Na preskúmanie „signalizačnej siete“ zo stredoveku boli srdečne vítaní všetci, ktorí chceli zažiť netradičný návrat do minulosti.Mária Pátková z OOCR Región Gron, na území ktorej sa nachádzajú zapojené hrady Šášov, Revište a Teplica, poznamenala: „samozrejme svetelný signál sme neposielali zapaľovaním faklí, dymové a zvukové signály zo strelných zbraní tak, ako v minulosti, tiež neboli použité. Svetlo sa vysielalo vďaka výkonným baterkám a prenosným reflektorom a tiež čelovkami, ktoré mali návštevníci.“ Do svetelného prepájania sa tento rok zapojilo vyše 500 ľudí. Na hradoch Šášov, Revište a Pustý hrad bola súčasťou podujatia i prednáška hradných pánov o hrade.

svetelný signál pohronská hradná cesta 2023 vartovka Krupina

Samotné prepojenie lokalít nemalo postupný časový harmonogram, hrady sa prepojili po 18. hodine. „Samozrejme nie všetky hrady boli vzájomne vo vizuálnom spojení. Ani v minulosti to tak nebolo, podstatné bolo, aby si signál posúvali po celej dĺžke Pohronskej hradnej cesty“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a doplnila: „my sme hrady prepájali nasledovne: Pustý hrad vo Zvolene sa vizuálne spojil so Zvolenským zámkom, hradom Peťuša a hradom Žakýl; hrad Teplica sa spojil so Žakýlom a hradom Revište a vrch Sitno prijal signál z hradu Žakýl a z vartovky nad Krupinou. Najväčšou výzvou bolo prepojenie hradu Šášov, kde sa signál po minulé razy nepodarilo prijať ani vyslať. Tento rok sa to však podarilo a signál z blízkej lokality Vežička bol odoslaný i prijatý smerom na zaniknutý hrad Teplica."

svetelný signál pohronská hradná cesta 2023 hrad šášov - lokalita Vežička

Podujatie Svetelný signál spojí hrady popri Hrone je len jednou z mnohých aktivít, ktoré sa v spolupráci s hradnými pánmi, združeniami na záchranu hradov, historikmi, archeológmi, krajskou a oblastnými organizáciami cestovného ruchu realizujú s cieľom zviditeľnenia tematickej trasy Pohronská hradná cesta. Samotná sezóna ponúka turistom netradičné prehliadky, tradičné hradné podujatia a slávnosti, o ktorých sa široká verejnosť dostatočne dopredu dozvie prostredníctvom profilu na sociálnych sieťach Pohronská hradná cesta alebo turistického portálu Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk.

Za partnerskú podporu ďakujeme Ministerstvo dopravy SR. Viac o návšteve Slovenska: www.slovakiatravel.sk

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram