BANÍCKY EXPRES ZVOLEN - NOVÁ BAŇA ŠTARTUJE 1.7.2023

Kraj Za horami, za dolami je poprepletaný jedinečnými železničnými traťami. Na ich koľaje sa vydávajú historické vlaky, v ktorých sa môžeš pripraviť na nevšednú jazdu. Stačí sa usadiť, pohľadom z okna sledovať čaro blízkosti prírody a nechať sa viezť do nepoznaných končín.

Banícky expres

Tento rok sa k Zážitkovým vlakom pridáva Banícky expres, ktorý vyrazí zo Zvolena a cez Žiar nad Hronom a Žarnovicu vás prepraví do Novej Bane - bývalého slobodného kráľovského banského mesta.  

Nasadnite na Banícky expres a vydajte sa s nami do kraja vynálezov a priemyslu, kochajte sa pohľadom na Štiavnické vrchy a pohorie Vtáčnik. Už vo vlaku sa môžete nechať vtiahnuť do atmosféry niekdajšej baníckej slávy mesta Nová Baňa a stretnúť konštruktéra slávneho ohňového stroja Isaaca Pottera.

Vlakovú súpravu "povedie" elektrická lokomotíva S458.0, ktorá dostala prezývku „Žehlička“ s rokom narodenia 1973.

Kyvadlová doprava - pôjde zo železničnej stanice cez centrum mesta k rekreačnému areálu Zvonička (parkovisko Kohútovo) a späť.

TERMÍN: sobota 1.7.2023, 9:00 - 17:00

ZASTÁVKY: Zvolen hlavná stanica - Žiar nad Hronom - Žarnovica - Nová Baňa

CENA LÍSTKOV: dospelý: 14 €, Dieťa, Senior, ZŤP: 10 €

PREDAJ LÍSTKOV: www.zahoramizadolami.sk


TIPY NA VÝLETY - KAM SA VYBRAŤ PO VYSTÚPENÍ Z VLAKU

nová baňa z výšky

NOVÁ BAŇA - KOMENTOVANÁ VYCHÁDZKA BANSKÝ NÁUČNÝ CHODNÍK

Vaše poznávanie banskej histórie môže pokračovať hneď po vystúpení z vlaku v Novej Bani na komentovanej prehliadke po Banskom náučnom chodníku. Prevedie vás ním ozajstný baník Branislav Medveď a okrem nových poznatkov vás čaká i turistika. Prehliadka bude zakončená v rekreačnom areáli Zvonička.

NOVÁ BAŇA - REKREAČNÝ AREÁL ZVONIČKA

Rekreačný areál Zvonička - sem sa môžete vybrať pešo po žltej značke (cca 40 minút) alebo využiť kyvadlovú dopravu. Odtiaľ sa vám ponúkajú nasledovné možnosti:

zvonička nová baňa

Rozhľadňa Háj - okružná turistická trasa, ktorú lemuje náučný chodník Zvonička, vedúca po žltej značke. Pre menej zdatných turistov je tu možnosť vyjsť si len na Červenú a Havraniu skalu s vyhliadkovými bodmi.

rozhľadňa háj nová baňa

Detský ferratový areál na Zvoničke - pozostáva z troch sektorov s rôznymi typmi lezeckých prvkov.  Náročnosť ferratových trás je B a C, preto sú vhodné pre začiatočníkov a deti. Priamo na mieste v bufete Zvonička sa dá občerstviť a zapožičať si ferratové sety.

Záhradný les - krátky okruh spájajúci pútnické miesto Kohútovo s areálom Zvonička, ktorý je vysadený domácimi a cudzokrajnými drevinami ideálny na spoznávanie rôznych stromov a kríkov.

CENTRUM MESTA NOVÁ BAŇA

Do centra mesta sa kyvadlovou dopravou alebo pešo po žltej značke po lesnej ceste alebo po hlavnej ulici (cca 20 minút).

Pohronské múzeum Nová Baňa a budova radnice - ak vás zaujala téma baníctva, nenechajte si ujsť návštevu múzea, kde práve prebieha výstava Stroj, ktorý zmenil svet: Stroj, ktorý zmenil svet: Príbeh "Ohňového stroja" Isaaca Pottera. Okrem toho tu nájdete ďalšie stále expozície, spomeňme napríklad Putikov vŕšok - najmladšia sopka v strednej Európe nachádzajúca sa neďaleko v obci Tekovská Breznica.

Kalvária a kostol sv. Kríža - menší vŕšok so zastaveniami krížovej cesty ponúka krátku vychádzku s krásnymi výhľadmi na celú Novú Baňu. Dostanete sa sem z Cintorínskej ulice, kde pri cintoríne odbočte na Kalvársku a potom hľadajte nenápadnú odbočku na ulicu Záhrbská (či ste správne zistíte tak, že pôjdete strmo do kopca).

OBEC BREHY

Hrnčiarske múzeum - v bývalom Kohlovom dvore zriadilo OZ Hrnčiarsky dvor v roku 2014 expozíciu venovanú hrnčiarskej tradícii obce. V múzeu sa nachádza i pôvodná hrnčiarska pec a aktuálne výstava venovaná smaltovanému riadu.

Fabkovie domček - vyše 200 ročný Fabkovie dom so slamenou strechou a hlinenými omietkami je najstarší dom v obci a dostal meno po posledných majiteľoch, ktorí tu žili. OZ Brežan s podporou obce tu zriadilo expozíciu ilustrujúcu každodenný život miestnych v minulosti.

Vrch Hulín - stredne náročná trasa (žltá značka) patrí k menej známym cieľom v Štiavnických vrchoch. V prvom úseku trasa prechádza cez menší kopec s kalváriou. Chodník je lemovaný starými stromami a netrénovaných turistov môže trochu potrápiť väčším prevýšením. Vrcholu dominuje drevený kríž, plošina s lavičkou a nádherné výhľady.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram