Hlavný význam ochrany NPP spočíva vo vedeckej hodnote kamenného mora. Je jedinečné svojou genézou, tvorené je masívnymi tmavými andezitmi. Najzachovalejšia je jeho čelná časť.
Národná prírodná pamiatka (vyhlásená v roku 1975) je jedinečný geologicko-geomorfologický útvar so značne komplikovanou geologickou stavbou. Táto prírodná pamiatka vznikla rozpadom andezitového lávového prúdu na mieste bez podstatnejšieho prispenia gravitácie. Andezitové kamenné more v Malej Lehote vzniklo pravdepodobne v štvrtohorách pred 14,5 miliónmi rokov. Andezity vznikli z magmy, ktorá mala zásadité ph. Do magmy sa primiešali čiastočky kremeňa, ktoré sa na povrchu trblietajú. Počas mohutnej sopečnej činnosti stuhol lávový prúd a vytvorili sa odlišné formy hornín. V tej dobe klesala teplota aj na mínus 60°C, a tak bolo tuhnutie lávy pomerne rýchle. Podmienky pri chladnutí lávy viedli k vytvoreniu takej vnútornej štruktúry v utuhnutom lávovom prúde, ktorá mala za následok jeho rozpadávanie sa do nepravidelných viacuholníkových blokov. Dnešná chránená plocha je časťou väčšieho celku, ktorý bol z väčšej miery použitý ako stavebný materiál v miestnej zástavbe. Z pôvodne rozsiahleho podzemia pyroxenického andezitu sa dnes zachovalo jedno z najmenších kamenných morí na Slovensku o rozlohe cca 30 x 100 m. Aj keď sa to možno nezdá, každý z kameňov váži približne pol tony.
Kamenné more v Malej Lehote nájdete jednoducho v časti Skálie pri hlavnej ceste vedúcej do centrálnej časti obce. Pri kamennom mori je autobusová zastávka a posledné 8. zastavenie NCH Vojšín, ktorý vás sem dovedie zo Starej Huty (časť Novej Bane).
Zdroj: http://uzemia.enviroportal.sk