Andezitové kamenné more

andezitové kamenné more

Kamenné more v obci Malá Lehota je poslednou - ôsmou zastávkou Náučného chodníka Vojšín. Táto národná prírodná pamiatka o rozlohe 30 x 100 m sa nachádza vedľa hlavnej cesty v časti Skálie. Kamenné more vzniklo rozpadom lávového prúdu z tmavých andezitov pred 14,5 miliónmi rokov. Vplyvom vonkajších podmienok sa lávový prúd rozpadol na nepravidelné, viacuholníkové bloky, z ktorých každý váži približne pol tony. Môžete sem prísť i autobusom a prejsť si celý Náučný chodník Vojšín alebo vyjsť len na samotný rovnomenný vrch. Autom sa jednoducho dostanete aj do blízkej Jazvinskej jaskyne.

Hlavný význam ochrany NPP spočíva vo vedeckej hodnote kamenného mora. Je jedinečné svojou genézou, tvorené je masívnymi tmavými andezitmi. Najzachovalejšia je jeho čelná časť.
Národná prírodná pamiatka (vyhlásená v roku 1975) je jedinečný geologicko-geomorfologický útvar so značne komplikovanou geologickou stavbou. Táto prírodná pamiatka vznikla rozpadom andezitového lávového prúdu na mieste bez podstatnejšieho prispenia gravitácie. Andezitové kamenné more v Malej Lehote vzniklo pravdepodobne v štvrtohorách pred 14,5 miliónmi rokov. Andezity vznikli z magmy, ktorá mala zásadité ph. Do magmy sa primiešali čiastočky kremeňa, ktoré sa na povrchu trblietajú. Počas mohutnej sopečnej činnosti stuhol lávový prúd a vytvorili sa odlišné formy hornín. V tej dobe klesala teplota aj na mínus 60°C, a tak bolo tuhnutie lávy pomerne rýchle. Podmienky pri chladnutí lávy viedli k vytvoreniu takej vnútornej štruktúry v utuhnutom lávovom prúde, ktorá mala za následok jeho rozpadávanie sa do nepravidelných viacuholníkových blokov. Dnešná chránená plocha je časťou väčšieho celku, ktorý bol z väčšej miery použitý ako stavebný materiál v miestnej zástavbe. Z pôvodne rozsiahleho podzemia pyroxenického andezitu sa dnes zachovalo jedno z najmenších kamenných morí na Slovensku o rozlohe cca 30 x 100 m. Aj keď sa to možno nezdá, každý z kameňov váži približne pol tony.

Kamenné more v Malej Lehote nájdete jednoducho v časti Skálie pri hlavnej ceste vedúcej do centrálnej časti obce. Pri kamennom mori je autobusová zastávka a posledné 8. zastavenie NCH Vojšín, ktorý vás sem dovedie zo Starej Huty (časť Novej Bane).

Zdroj: http://uzemia.enviroportal.sk

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram