10. stretnutie banských miest a obcí v Novej Bani

Nová Baňa dostala tento rok príležitosť privítať jubilejné 10. Stretnutie banských miest a obcí Slovenska. V dňoch 19.-21. mája ju navštívilo 44 banských cechov a spolkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska v počte takmer 750 baníkov. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

V minulom roku sa stretnutie uskutočnilo v Gelnici a budúci rok 2018 preberie štafetu Pezinok.

Sprievod začal pri Farskom kostole Narodenia Panny Márie po slávnostnej ekumenickej bohoslužbe a každý spolok v sprievode využil svoju minútku slávy, aby mohol hrdo odprezentovať svoju zástavu, uniformy, kroje alebo svoj hudobný doprovod.

Program hudobných vystúpení nájdete tu: regiongron.sk/podujatia

V galérii fotiek nájdete výber zo sprievodu:

V rámci sprievodného programu mohli záujemcovia, členovia spolkov navštíviť Baňu Všechsvätých v Hodruši-Hámroch, zúčastniť sa sprevádzania mestom Nová Baňa po jeho pamiatkach s lektorom Pohronského múzea alebo odbornej prednášky. V piatok sme sa v rámci sprievodného programu prešli so záujemcami - baníkmi z Kremnice náučným chodníkom Zvonička. Cestou sme objavili novozrekonštruovaný portál Dolnej štôlne Kreuz a cestou späť zas štolňu Tag vedúcu k šachte Althandel. Zorganizovaná bola aj návšteva benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorá aj keď s miernym omeškaním nakoniec bola umožnená. Nielen pre návštevníkov z iných miest bolo zaujímavé ryžovanie zlata a razenie mincí v Radničnom parku. 

V nedeľu sa stretnutie ukončilo v priateľskej, neformálnej atmosfére v obci Pukanec, posedením pri vínku z Najväčšej vínnej pivnice v Pukanci v bývalej banskej štôlni, pri pukanských párancoch a prechádzkou po náučnom banskom chodníku s fáraním do štôlne.

 

10. stretnutie banských miest a obcí Slovenska tento rok organizovalo mesto Nová Baňa v spolupráci s Novobanským baníckym spolkom a Združením baníckych spolkov a cechov Slovenska. Podujatie podporil hlavný sponzor - firma CORTIZO, ďalej firmy PROSPECH, STEIGER a ALAS, partnerom bol aj Región GRON. Tento projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram