AKO DOPADLO HRNČIARSKE PODUJATIE GLGÁČ 2022

Poslednú májovú sobotu sa na hrade Revište konal druhý ročník podujatia GLGÁČ – Hrnčiarska slávnosť na hrade Revište.

Návštevníkom sa 28.5.2022 predstavilo šesť hrnčiarov, ktorí prezentovali svoje jedinečné hrnčiarske umenie. Ambasádorom podujatia bol brežský hrnčiar Janko Fiala, ktorý zastupoval domáci región Gron – Stredné Pohronie. Spolu s Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom mali svoju tvorivú dielňu pod jedným stanom. Možnosť vyskúšať si hrnčiarske remeslo priamo za hrnčiarskym kruhom využilo veľa nádejných malých hrnčiarov.

GLGÁČ 2022

Hrnčiari, keramikári, drotári

Stredné Pohronie reprezentovali aj manželia Špičkovci z Orovnice. V tvorbe pána Františka sa spájajú prvky tradičnej novobanskej, pukanskej a brežskej keramiky, pani Dorota sa venuje tzv. tvorbe z rukya vytvára rôzne figúrky či šperky. Región Horehronie a rovnomennú regionálnu značku reprezentoval hrnčiar Peter Tatárik a jeho ľubietovská keramika, modranskú majoliku predstavil majster ľudovej umeleckej výroby Marián Liška z Modry.

Zo stredného Slovenska prišiel na Glgáč hrnčiar Ravelin, ktorý sa venuje výrobe replík stredovekých nádob, v jeho tvorbe sa nachádzajú aj unikátne africké keramické bubny udu či hlinené zvieratká. Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian zastupovala regionálnu značku Gemer-Malohont.

Bohatý sprievodný program pre malých aj veľkých

Skupinu hrnčiarov doplnila predstaviteľka drotárstva Blažena Kriváková, ktorá je pre svoje dekoratívne predmety a šperky z drôtu držiteľkou regionálnej značky Pohronie. V každom stánku mali návštevníci možnosť si skúsiť niektorú z činností, ktorá je s hlinou spojená. Točenie na tradičnom kopacom či elektrickom hrnčiarskom kruhu, modelovanie z hliny alebo aj maľovanie na už vypálené drobné predmety.

Na podujatí prebiehal aj bohatý sprievodný program, o ktorý sa postarala predovšetkým historická skupina Rytieri Vir fortis zo Zvolena. Vďaka nej si napríklad skupina detských návštevníkov mohla vyskúšať dobýjanie hradu Revište v plnej zbroji. Atmosféru stredovekého hradu doplnilo divácky atraktívne vystúpenie kaukliara – šaška Kuba či možnosť vyskúšať si lukostreľbu. Hradný pán a súčasne predseda Združenia na záchranu hradu Revište, Ratibor Mazúr, zase divákom sprostredkoval históriu hradu počas dvoch komentovaných prehliadok.

Na záver dňa sa konal sprievod hrnčiarov s darmi, ktoré hrnčiari venovali Hrnčiarskemu múzeu v Brehoch, ktoré z týchto darov doplní svoju zbierku. Glgáč mal aj tento rok hojnú účasť, ohlasy boli pozitívne a veríme, že zostane v ponuke podujatí v regióne aj v ďalších rokoch. 

AUTOR FOTOGRAFIÍ: Ivan Čillik

Organizátori podujatia: Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON a Združenie na záchranu hradu Revište


PODUJATIE  PODPORILI:

Ministerstvo dopravy a výstavby SR

 Mesto Žarnovica

Pohronské osvetové stredisko

[su_gmap address="48.52163195873714, 18.72266903839043"]

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram