Stretnutie s astronautkou M. E. Weber v žiarskom planetáriu

V posledný septembrový deň, v pondelok 30. septembra 2019 dopoludnia, bola Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom miestom stretnutia študentov vybraných stredných škôl technického zamerania a gymnázií z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Zvolen s americkou astronautkou Mary Ellen Weber.

Oblastnej organizácii cestovného ruchu Región GRON a Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v spolupráci s Rozvojovou agentúrou BBSK a Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických na Slovensku bolo potešením, že sa podarilo pritiahnuť do regiónu stredného Pohronia tak významnú osobnosť v oblasti svetovej vedy a výskumu ako astronautku Mary Ellen Weber. Veď počet ľudí, ktorí reálne leteli do vesmíru, nedosahuje ani 6 stoviek na celom svete.

Oceňujeme aktívny prístup pani Weber k žiakom a jej snahu motivovať ich stanoviť si vo svojej budúcnosti veľké ciele. Zdôraznila potrebu ich neustáleho zlepšovania sa a prípravy v štúdiu, v akomkoľvek smere. Preto bolo skvelé počuť, že väčšina žiakov svoje otázky smerujúce astronautke formulovala už priamo v angličtine. A to aj napriek tomu, že bola zabezpečená prítomnosť tlmočníčka. Žiaci prišli z gymnázií v Novej Bani a v Žiari nad Hronom, zo SSOŠ technickej v Žiari nad Hronom, zo SOŠ technickej vo Zvolene a z astronomického krúžku.

Tomáš Dobrovodský, riaditeľ KHaP MH popísal dopoludnie v planetáriu slovami:

„Odfotiť sa alebo podať si ruku s človekom, ktorý strávil nejaký čas v kozmickom priestore, sa nepošťastí každý deň. Preto sme veľmi radi, že priestory Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom navštívila americká astronautka Mary Ellen Weber. Návšteva sa uskutočnila v rámci jej programu v našom kraji, ktorý pripravila Rozvojová agentúra BBSK a OOCR Región GRON v spolupráci s Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických na Slovensku. Mary Ellen Weber je astronautkou, ktorá sa zúčastnila dvoch misií na obežnú dráhu našej Zeme na palubách amerických raketoplánov Discovery a Atlantis (STS-70, STS-101). Pri druhej z nich strávila niekoľko dní aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Organizátori pozvali na stretnutie s pani Weber študentov zo stredných škôl z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Zvolen. Takmer 70 študentov si vypočulo dychberúce rozprávanie o prípravách a samotnom priebehu letu na obežnú dráhu Zeme, ktoré bolo obohatené o zaujímavé detaily. Po skončení rozprávania prišli na rad aj otázky študentov, na ktoré pani Weber trpezlivo a zasvätene odpovedala. Na záver programu pripravili pracovníci KHaP MH pre študentov v planetáriu celooblohovú prezentáciu Medzinárodnej vesmírnej stanice a komentovanú prehliadku výstavy k 50. výročiu pristátia človeka na Mesiaci pod názvom APOLLO 50.“

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram