Doposiaľ „neobjavená“ destinácia stredného Pohronia očarí návštevníkov svojim vidieckym rázom a nedotknutou prírodou. Kúzelné miesta tohto regiónu, ukryté pred zrakmi, spoznajú turisti aj vďaka novému zážitku „Od štálu k štálu“. Ten predstavuje zákutia najmenšej obce regiónu, obce Píla. Aktívne strávený deň je doplnený dobrým jedlom od lokálneho producenta. Jeho menu pozostáva z vlastnoručne dopestovaných surovín spracovaných podľa vlastných rodinných receptúr. Tento zážitok je už dnes v predaji regionálnej cestovnej kancelárie.
Nevšedné zážitky v destináciách Banskobystrického kraja už v týchto dňoch ponúka regionálna cestovná kancelária, ktorú prevádzkuje Krajská organizácia cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus. Zážitky spojené s tradíciami, históriou, príbehmi konkrétnych ľudí alebo s príbehmi miest lákajú návštevníkov spoznávať tajomstvá regiónov kraja. Výnimkou nie je ani región stredného Pohronia. Vďaka spolupráci oblastnej organizácie cestovného ruchu /OOCR/ Región GRON s lokálnymi podnikateľmi, občianskymi združeniami a producentmi, ponúka niekoľko zážitkov.
Do ponuky krajskej cestovnej kancelárie Banskobystrický kraj Turizmus sme zo stredného Pohronia vďaka spolupráci s viacerými subjektami pripravili zážitky ako napríklad komentované prehliadky s doplňujúcim programom na hradoch, hrnčiarsku dielňu či interaktívny program v planetáriu. Cieľom je touto ponukou pritiahnuť do regiónu viac návštevníkov z celého Slovenska, ale aj zaujať domácich, ktorí budú chcieť podporiť naštartovanie regiónu po korona kríze. Keďže väčšie podujatia dostali zatiaľ stopku, prinesieme tak kultúru či možnosť stretnúť sa navzájom v menších skupinkách.
V sobotu, 30. mája bol prvýkrát realizovaný zážitkový produkt „Od štálu k štálu“, ktorý odkrýva vzácne tajomstvá obce Píla. Počtom obyvateľov najmenšia obec žarnovického okresu je charakteristická svojím štálovým osídlením, ktoré súviselo s rozmachom baníctva v Novej Bani. Pôvod názvu „štál“ pochádza z nemčiny „der Stall“ – maštaľ, čo sa viaže k osídľovaniu obce prisťahovalcami z Bavorska a Švábska, ktorí sem so sebou priniesli nemecké nárečie.
V prostredí nedotknutej prírody sa zišla skupina nadšencov nenáročnej turistiky, aby sa v sprievode skúsenej miestnej sprievodkyne Zuzany Gašparovej, vydala za poznávaním histórie a nepoznaných miest tejto čarovnej dedinky a jej okolia. Komentovaná prehliadka odhalila nielen to, že obec kedysi obývalo 3000 obyvateľov a mala až 62 štálov, z ktorých sú mnohé dnes už zaniknuté, no odhalila aj miesta neobjavené húfmi turistov, ktoré ponúkajú útočisko od ruchu každodenného zhonu. V priebehu turistiky náš zážitok podčiarkla znamenitá ochutnávka regionálnych produktov z tejto oblasti a zaslúžený oddych.
Na Slovensku je veľa krásnych miest, kam sa len zriedka zatúla nejaký turista, uviedla sprievodkyňa Zuzana. Sama sa o pílanských štáloch dozvedela až tesne predtým, ako sa na jeden z nich pred rokmi presťahovala. Od skončenia vysokej školy pracuje ako sprievodkyňa cestovného ruchu. Prednedávnom si povedala, prečo by mala sprevádzať len po svete, keď môže sprevádzať aj doma, kde jej je to najmilšie. O tom, či je život na týchto starých usadlostiach ťažký, alebo je to čistá romantika, sa môžete dozvedieť práve vďaka turistike “Od štálu k štálu”, ktorou vás rada prevedie.
Tento, ako aj ostatné zážitky z regiónov kraja sa dajú už dnes zakúpiť online prostredníctvom destinačného portálu zahoramizadolami.sk. Cieľom KOCR Banskobystrický kraj Turizmus je vďaka ponuke zážitkových produktov podporiť najmä regionálnych poskytovateľov služieb ako aj lokálnych výrobcov a zároveň návštevníkom ukázať neokukané krásy regiónov kraja.
Foto: ŽELLŐ art & design
Tlačová správa: TU