FABKOVIE DOMČEK V OBCI BREHY MÁ NOVÚ STRECHU

NAJSTARŠÍ DOMČEK V OBCI BREHY MÁ NOVÚ STRECHU

V obci Brehy, ktorá sa nachádza neďaleko Novej Bane, majú domček, ktorý pripomína chalúpku dedka Večerníčka. Dom, ktorý má viac ako 200 rokov, zaujme na prvý pohľad svojou strechou, ktorá je vyrobená tradičnou technikou. Fabkovie domček, ako sa volá po svojich posledných majiteľoch, slúži ako obecné múzeum, ktorého expozície ukazujú ako bývali a žili obyvatelia dediny v minulosti.

Fabkovie dom v obci Brehy zaujme na prvý pohľad. Biely domček je miestom komunitného stretávania miestnych, ale aj obecným múzeom, ktoré svojou expozíciou približuje ako žili ľudia na Brehoch v minulosti. Na prvý pohľad zaujme jeho tradičná strecha vyrobená zo snopov trstiny. Tradičné sú i hlinené omietky, vyrobené zmiešaním hliny, konského hnoja, piesku a sečky, čo je slama narezaná na sečkovici. Vyše 200 rokov starý dom pozostáva z kuchyne, pitvora a neskôr dostavanej ďalšej izby. Na dnešné pomery znie až neuveriteľne, že rodina Fabková, ktorá dom ako posledná obývala, a po ktorej ho miestni aj volajú, tu v priebehu života vychovala desať detí.

 

Ako sa z domčeka stalo múzeum popisuje pani Mária Fialová z Občianskeho združenia Brežan: „Po tom, čo dom v deväťdesiatych rokoch opustila pani Fabková, bol kúpený súkromnou osobou za účelom chatárčenia. Nový majiteľ však rýchlo zistil v akom dezolátnom stave sa stavba nachádza, a čo by to obnášalo pustiť sa do jeho obnovy. Preto sa rozhodol ponúknuť domček obci na odkúpenie. Pobádala som vtedy starostu, aby obec do toho šla, a zachovala si tak ukážku tradičnej architektúry obce a mohli by sme tu zriadiť aj múzeum. A tak sa aj stalo.“ Postupom času sa obec a miestni dobrovoľníci z OZ Brežan pustili do obnovy celého domčeka vrátane strechy, ktorú pokryli na novo slamou z raže, ktorú si aj sami vypestovali. Nasledovalo zariadenie izieb dobovým nábytkom, doplnilo sa náradie a pomôcky využívané v minulosti v každodennom živote vrátane krosien, steny pokryli dobové obrazy a nechýbajú ani ukážky miestneho kroja. Múzeum bolo pre verejnosť otvorené v roku 2016 a slúži dodnes.

Slamená strecha na domčeku si však po štrnástich rokoch od prvotnej rekonštrukcie kvôli povahe materiálu žiadala výmenu. Vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Región GRON sa obci Brehy podarilo zrealizovať obnovu slamenej strechy na Fabkovie domčeku, a to v hodnote 6570 eur. Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol: „obec Brehy som navštívil niekoľkokrát, naposledy to bolo ešte pred opravou strechy na Fabkovie domčeku. Teším sa, že miestnym záleží na uchovaní tohto výnimočného dedičstva a že systematicky pracujú na jeho záchrane ale aj na napĺňaní jeho miestností predmetmi, ktoré mladej generácii predstavia život našich predkov.“

S cieľom zachovávania a rešpektovania tradícií prebehla obnova výhradne tradičnými postupmi s použitím príslušných materiálov. “Pre obnovu sme využili klasickú trstinu zviazanú do snopov privezenú z Maďarska, nakoľko u nás sa nedá zohnať. Trstina má oveľa dlhšiu trvácnosť ako slama a je aj odolnejšia voči poveternostným vplyvom či hlodavcom, ktoré ju znehodnocovali. Následne sme krytinu ručne ukladali a drôtom upevňovali o drevené trámy. Do prác sa zapojili dobrovoľníci z obce i odborník na strechy tohto typu. Touto cestou by som im tiež rád poďakoval” uviedol starosta obce, Juraj Tencer. S úsmevom ešte dodáva, že „pridanou hodnotu trstiny je aj to, že slúži ako prirodzený hmyzí hotel, a domček tak bude mať v zime svojich stálych obyvateľov.“

Obnova strechy Fabkovie domu prispieva k tomu, aby aj naďalej mohol slúžiť turistom, ktorí do obce prichádzajú a vďaka svojej malebnosti si ho radi fotografujú. Návštevu expozície je možné si dohodnúť vopred na Obecnom úrade alebo priamo na mieste. Miestni obyvatelia ocenia, že budú môcť aj ďalšie roky navštevovať rôzne podujatia, ktoré obec alebo OZ Brežan organizujú na dvore domčeka. Domček je otvorený aj počas týchto podujatí.

 

„Po domčeku záujemcov s veľkou pravdepodobnosťou prevedie brežský hrnčiar Ján Fiala, ktorý ako jeden z posledných uchováva živú hrnčiarsku tradíciu obce. V minulosti boli Brehy vďaka svojej keramike známe v širokom okolí, v časoch najväčšej slávy tu pôsobilo až 80 hrnčiarov. Zaujímavosťou je, že pán Fiala učil hrnčiarskemu remeslu aj princeznú z rozprávky Kráľ Drozdia brada, v ktorej sa objavila aj jeho unikátna hrnčiarska pec. Pod dohľadom pána Fialu je možné sa naučiť hrnčiarskemu remeslu i dnes, jeho hrnčiarsky workshop je v sezóne v ponuke na destinačnom portáli Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.skdodáva Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus

„Teší nás, že sme prostredníctvom opravy strechy Fabkovie domčeka mohli prispieť k záchrane tohto výnimočného dedičstva. Turisti, ktorí zvyčajne zamieria len do neďalekej Novej Bane, majú o dôvod viac navštíviť aj okolie mesta. Okrem Fabkovie domčeka by som im v obci Brehy odporúčala navštíviť aj Hrnčiarske múzeum, ktoré uchováva hmotné dedičstvo bohatej hrnčiarskej tradície obce. Zdatní turisti si prídu na svoje, ak sa vyberú na vrch Hulín s krásnymi výhľadmi, tí menej zdatní sa môžu vybrať len na Kalváriu alebo blízky Kališný vrch s krížom a výhľadom na Novú Baňu” uviedla Mária Pátková, riaditeľka OOCR Región GRON.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram