Jesenná gruntovačka, tentokrát v Žiari nad Hronom

Letná turistická sezóna v Banskobystrickom kraji bola bohatá na ponuku podujatí, aktivít. Turistické chodníky a destinácie žili čulým životom. Vedľajší efekt turizmu je znečistenie, no prispievajú k nemu aj domáci obyvatelia komunálnym či nadrozmerným odpadom. Preto sa v dňoch 20.-21.9.2019 stretli rôzne skupiny turistických nadšencov, enviro aktivistov, žiakov stredných a základných škôl, priateľov a známych, aby spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu a Rozvojovou agentúrou Banskobystrického kraja, n.o. poupratovali vybrané turistické a rekreačné lokality v kraji. Jesenná gruntovačka v Banskobystrickom kraji reaguje na globálne hnutia World Cleanup Day, Fridays for Future a Week for Future.

Banskobystrický kraj po úspechoch predchádzajúcich 2 gruntovačiek organizoval gruntovačku aj túto jeseň - už tretíkrát, a to pri príležitosti svetového čistiaceho dňa „World Cleanup Day“. Počas predchádzajúcich 2 gruntovačiek bolo spolu vyčistených viac ako 20 turisticky atraktívnych lokalít alebo mestských oddychových zón v celom kraji, zapojilo sa do nej takmer 600 dobrovoľníkov, vyzbieralo sa skoro 200 veľkých vriec odpadu, ale aj množstvo nadrozmerného odpadu. Oblastné organizácie cestovného ruchu poskytli dobrovoľníkom rukavice aj vrecia, či menšie občerstvenie.

Tentokrát sa nám SPOLOČNE podarilo vyzbierať viac ako 20 tisíc litrov odpadu a vyčistiť takmer 42 km turistických chodníkov v Banskobystrickom kraji za účasti takmer 400 dobrovoľníkov z radov základných alebo stredných škôl, rôznych združení ale aj individuálnych účastníkov.

Navyše, v Regióne GRON sme sa v Žiari nad Hronom dozvedeli o Týždni dobrovoľníctva, ktoré koordinovalo Centrum voľného času. Naše jesenné čistenie do tejto aktivity ideálne zapadlo. CVČ nám pomohlo osloviť školy v meste, z ktorých sa k nám pridalo Gymnázium Milana Rúfusa, konkrétne všetky tri prvácke triedy. Mladých študentov chválime a ďakujeme im za ich nasadenie 🙂

Pri futbalovom štadióne sme sa najprv rozdelili na 3 skupinky: prvá išla na "Šibák" ponad posledné domy popri kaplnke a zvyšné dve skupinky išli po ceste smerom k vodárňam. Jedna zo skupiniek idúcich po asfaltovo-panelovej ceste išla rýchlejším tempom, aby vyčistila okraje cesty v čo najdlhšom úseku. Tretia, posledná skupinka išla popri panelovej ceste pomalším tempom a detailnejšie prečistila kríky v brehoch. Vrecia sme si niesli so sebou alebo sme ich pozbierali po trase cestou dolu k rampe, kde sme mali dohodnutý zberný bod pre vyzbieraný odpad. Spolu nás bolo takmer 70 a vyzbierali sme takmer 20 veľkých vriec (120 l) a niekoľko kôpok nadrozmerného odpadu.

Medzi „top“ nálezy patria autopás, rozlámaný plastový záhradný nábytok nájdený v lese, no našli sa tu aj machom obrastené tenisky, pripravené na uhniezdenie vtáčika.

Za odvoz a likvidáciu odpadu ďakujeme Technickým službám - Žiar nad Hronom, a.s.

Do krajskej gruntovačky sa môže zapojiť ktokoľvek – študenti, deti, seniori, rodiny s deťmi, vítané sú aj firemné tímy. Je to podujatie, ktoré okrem základného cieľa vyčistiť kus našej prírody má aj vedľajší cieľ: spájať ľudí, aby sa spoznali, aby sa vzájomne podporili v pozitívnom správaní k životnému prostrediu. Environmentálne aktivity v turisticky navštevovaných lokalitách chceme realizovať pravidelne, nakoľko nám v kraji za horami za dolami záleží na zachovaní prírodných hodnôt v prírodne cenných územiach, aby sme ich v autentickej podobe mohli predstaviť návštevníkom kraja. Pre zapojenie sa stačí spraviť len to, že si na www.facebook.com/zahoramizadolami.sk nájdete svoju lokalitu a prídete v stanovenom čase na určené miesto.

Gruntujeme opäť na JAR 2020!  Kde? Možno práve u Vás - ozvite sa!

Jeseň 2018: Nová Baňa

Jar 2019: Žarnovica a Brehy


Oblastné organizácie cestovného ruchu v spolupráci s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického kraja, n.o., školami, dobrovoľníkmi a Krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus upratali v dňoch 20.-21.9.2019 spoločne 12 lokalít.

Zoznam upratovaných lokalít:

Banská Štiavnica - čistíme okolie Nového Zámku, cestu ku tajchu Klinger a náučný chodník Glanzenberg

Žiar nad Hronom - vyčistíme náučný chodník na Šibeničný vrch - obľúbenú prímestskú oddychovú zónu

Dudince - čistíme prechádzkové trasy v lesoparku

Šumiac - čistíme turistický chodník k matke 4 slovenských riek, legendami opradenej Kráľovej Holi

Hronec - čistíme novú cyklotrasu a trať lesnej železničky, ktorou jazdia Horehronské cyklodreziny

Brezno - čistíme turistické chodníky a cyklotrasy na obľúbené výletné miesto na Horehroní – Dedečkovu chatu

Fiľakovo - čistíme časť turistickej trasy Fiľakovo – Biskupice

Banská Bystrica - čistíme Sásovskú dolinu a náučný chodník Permon a chodník na Urpín

Tisovec - čistíme okolie terénneho informačného strediska Burda

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram