HRAD REVIŠTE OŽIL HRNČIARSKYM REMESLOM NA PODUJATÍ GLGÁČ

GLGÁČ - HRNČIARSKA SLÁVNOSŤ NA HRADE REVIŠTE

 

V sobotu 26. júna sa na hrade Revište stretlo 8 hrnčiarov, ktorí verejnosti  prezentovali svoje jedinečné hrnčiarske umenie. Návštevníci sa tu mohli stretnúť s hrnčiarmi z Horehronia, Novohradu, s  majolikou typickou pre západné Slovensko (Majolika-R), zastúpená bola tradičná ľubietovská a pukanská keramika. Hrnčiari Marián Liška z Modry a Peter Tatárik zo Seliec predviedli prácu na tradičných hrnčiarskych kruhoch, ktorých skúšanie malo  medzi návštevníkmi veľký úspech. V stánku Hrnčiara Peťa z Pukanca, ktorý v tvorbe čerpá z tradície pukanskej keramiky, sa dalo skúsiť vytočiť si svoj kúsok na elektrickom kruhu. Hrnčiar Albert Loydl – Ravelin zo Železnej Breznice, ktorý sa venuje replikám stredovekej keramiky, ponúkol možnosť si drobné výrobky vymodelovať z hliny. Krásu hrnčiarskeho remesla ukázal aj Branislav Petrinec - Keramika Artorius zo Zvolenskej Slatiny a Eva Urbanová z Lučenca.

Program podujatia bol veľmi bohatý a vyvážene pracoval s témou hrnčiarskeho remesla a témou stredovekých hradov. „Okrem dobových scénok, vystúpenia šaša, dobovej hudby a sokoliarov sme návštevníkom ponúkli aj tri komentované prehliadky nášho hradu. Veľmi sa teším z toho, ako verejnosť prejavuje záujem o tieto prehliadky a to nie len na tomto podujatí, ale celkovo počas sezóny, kedy si komentované prehliadky kupujú cez krajskú cestovnú kanceláriu“ uviedol Ratibor Mazúr, hradný pán hradu Revište a predseda Združenia na záchranu hradu Revište.

„Podujatie podporil Fond na podporu umenia, prostriedky na toto podujatie sme vyčlenili aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Banskobystrický samosprávny kraj tiež podporil podujatie cez členský príspevok v oblastnej aj krajskej organizácii cestovného ruchu“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus. „Samozrejme počítali sme aj s príjmami z predaja vstupného. Napriek obmedzeniam, alebo skôr opatreniam, ktoré sme museli rešpektovať kvôli covid-19, podujatie navštívilo viac návštevníkov, ako sme predpokladali, z čoho sa veľmi tešíme. Aj odozvy účinkujúcich a návštevníkov boli skvelé, takže veríme, že sme týmto prvým ročníkom zapísali Glgáč medzi pravidelné podujatia v kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji“  doplnila Zuzana Jóbová.

Ako to vyzeralo na Glgáči, čo všetko sa tam dialo si pozrite v krátkom videu.

AUTOR FOTOGRAFIÍ: Peter Čákovský

Organizátori podujatia: Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON a Združenie na záchranu hradu Revište


PODUJATIE  Z VEREJNÝCH ZDROJOV PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA  - HLAVNÝ PARTNER PODUJATIA

https://www.fpu.sk/sk/ĎALŠÍ PARTNERI:

Ministerstvo dopravy a výstavby SR

 Mesto Žarnovica

Pohronské osvetové stredisko

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram