Jazdecké lekcie s úspešnými jazdcami na Ranči Blanc

Oslovili sme mladého, talentovaného Ľuba Urbana, ktorý v súčasnosti pokračuje v šľapajach svojich rodičov a venuje sa rozvíjaniu rodinnej farmy Ranč Blanc v Ostrom Grúni, neďaleko od Chaty Kollárová. Keďže Ľubo má odmala blízky vzťah ku koňom a jazdeniu, snaží sa svoje skúsenosti posúvať novým generáciám jazdcov.

Novinkou Ranča Blanc je pripravovaný jazdecký krúžok pre deti, vďaka ktorému zažijú prvé kroky na konskom chrbte. Deti môžu navštevovať krúžok každý piatok od 6. apríla - 29. júna 2018.

Ak Vás zaujíma, aké boli Ľubove začiatky v jazdectve a čo všetko ponúka Ranč Blanc, určite čítajte ďalej.

Kedy si po prvý raz prejavil záujem o jazdenie?

Bolo to niekedy v deviatich rokoch, kedy som so spolužiakmi navštívil letný tábor spojený aj s jazdou na koni. Vozil som sa už zopárkrát predtým, ale toto bolo po prvý raz čo som sa na konskom chrbte zviezol intenzívnejšie. Pocit slobody a voľnosti vo mne zanechal silný zážitok a mojím vysnívaným darčekom sa stal práve kôň.

Predpokladáme, že sa Ti tento darček napokon splnil. Aký bol Tvoj ďalší vývoj v jazdectve?

Vďaka rodičom sa túžba vlastniť koňa stala skutočnosťou. Naším prvým koňom bol Johny s  ktorým som v spolupráci s trénerom Miroslavom Baniarim pričuchol k westernovému športu. Najviac sa mi páčili  rýchlostné disciplíny a preto sme začali po čase hľadať perspektívnejšieho koňa. Do rodiny pribudla Ajša. Medzi naše najväčšie úspechy patril titul Vicemajstra SR v Barell race a v Pole Bendingu a  2.miesto na Stredoeurópskom pohári, kde sa zúčastnili jazdci z okolitých krajín. Neskôr  sme sa spolu začali venovať pracovným disciplínam s dobytkom, ktoré ma v mojich súťažných začiatkoch nesmierne fascinovali, avšak na Slovensku neboli rozšírené. Dotiahli sme to až na Majstrov SR v kategórii mládeže. Posledné tri sezóny  som pretekal s koňom z môjho chovu RB Royal Doc, s ktorým sme vybojovali titul Majstrov a Vicemajstrov SR v rôznych disciplínach niekoľkokrát po sebe. Na minuloročných Majstrovstvách SR sme si opäť v tímových disciplínach vybojovali prvenstvo. Do ďalšej sezóny mám v príprave mladú kobylu zo svojho chovu a naďalej sa chcem venovať pracovným disciplínam.

Spomínaš, že jazdíš na koňoch zo svojho chovu.  Koľko ich máš a kde v súčasnosti pôsobíš?

Ako to býva zvykom, nezostali sme len pri dvoch pôvodných koňoch, ktoré mimochodom máme doteraz. Postupne sme naše stádo rozširovali a aktuálne máme na ranči 11 koní. V roku 2004 sme začali s výstavbou stajne a nasledujúci rok môžeme považovať za štart vo fungovaní nášho Ranča Blanc v Ostrom Grúni. Fungujeme ako rodinná farma, v minulom roku sme náš zverinec rozšírili o chov mäsového dobytka. V tomto roku končím štúdium na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a po skončení plánujem náš ranč ďalej rozvíjať.

Venuješ sa okrem športového jazdenia aj výučbe jazdy na koni?

V našej ponuke na Ranči Blanc sú aj jazdecké lekcie zamerané na výučbu od začiatočníkov až po prípravu na základné jazdecké skúšky. Snažíme sa lekcie viesť zodpovedne a profesionálne s osobitým prístupom ku každému klientovi. Treba si uvedomiť, že jazdectvo je veľmi zložitý šport, nakoľko pracujeme so živými bytosťami a je priam nutnosťou sa vzdelávať po celý život. Takou našou ideou je vychovávať nové generácie jazdcov s uvedomelým pohľadom na jazdectvo ako také.

Pre pokročilých jazdcov ponúkame aj turistiku na konskom chrbte, prípadne rôzne poldenné výlety po našom regióne. Do prírody však brávame len jazdcov s dobrým základom, nakoľko je pre nás prioritou bezpečnosť našich klientov i našich koní.  

Ponúkate na Ranči Blanc okrem jazdenia aj iné služby?

V roku 2010 sme začali s výstavbou rybníkov, ktoré slúžia ako rekreačné zariadenie.  Každý milovník rybolovu si môže prísť zachytať bez rybárskeho lístka, prípadne si zakúpiť živé ryby. V našich rybníkoch plávajú zväčša lososovité ryby, ako napríklad pstruh dúhový, potočný alebo sivoň americký. Pre labužníkov ponúkame možnosť pochutnania si na pečenom pstruhovi v našom bufete. Náš ranč v zime funguje aj ako lyžiarske stredisko SKI Blanc, vhodné pre výučby aj pre úplne najmenších začiatočníkov.

Z podujatí každoročne v apríli organizujeme prívlačový pretek Zlatý pstruh a od roku 2017 októbrovú Hubertovu jazdu. Radi by sme sa zapojili aj do jazdeckých súťaží organizovaním rôznych pretekov. 

Ďakujeme za rozhovor Ľubovi Urbanovi.

Pokiaľ Vás zaujala ponuka lekcií jazdenia pre začiatočníkov či pre pokročilých, kontaktujte tím ranča, kde je potrebné objednať sa pár dní vopred:   0905 643 010 

 

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram