Hradné zrúcaniny Pohronia ožívajú, vrátane Revišťa

V Banskobystrickom kraji ožívajú hradné zrúcaniny Pohronia.

04.06.2019, REGIÓN GRON. Počuli ste povesť o krásnej Selime? Bola to dcéra tureckého veliteľa, do ktorej sa zaľúbil hradný pán z Revišťa. Ich príbeh nemal šťastný koniec. Ale v nedeľu 9. júna hrad Revište na skalnom brale nad riekou Hron pri Žarnovici ožije príbehmi s dobrým koncom. Uskutoční sa tu podujatie Rozprávková cesta na hrad Revište, ktoré vzniklo vďaka členom Združenia na záchranu hradu Revište, dobrovoľníkom a finančnej podpore z Banskobystrického samosprávneho kraja prostredníctvom Rozvojovej agentúry BBSK, n.o. Deti v rámci podujatia čaká rozprávkový program na 10 stanovištiach. Ak ich úspešne absolvujú a dostanú sa až na hrad, budú odmenené pamätným listom a krásnou spomienkou. Zároveň, atmosféru podujatia dotvoria nové kostýmy či zbrane, ktoré znásobia snahu členov Združenia na záchranu hradu Revište a dobrovoľníkov tvoriť dianie na hrade krajšie a kvalitnejšie. 


Združenie na záchranu hradu Revište
v spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región GRON a s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o. realizujú v začiatku letnej sezóny projekt, ktorého výstupom bude materiálne zabezpečenie podujatí na hrade Revište.

Združenie venujúce sa primárne záchrane tejto historickej pamiatky má za cieľ aj sprístupnenie hradu širšej verejnosti. Počas leta organizuje viacero podujatí, aby hrad priblížili aj našim najmenším. Každoročne ich pripravuje aj s dobrovoľníkmi, tento rok im však výrazne pomôžu predmety, ktoré s podporou Regiónu GRON a RA BBSK zabezpečili. Jedná sa o 7 historických kostýmov, o 3 prenosné ohniská, viacero druhov historických replík zbraní a o ďalšie materiálne zabezpečenie podujatí. Tieto predmety budú hradu opakovane slúžiť na vytvorenie autentickej historickej atmosféry počas podujatí, podľa potreby a témy podujatí.

Ak poznáte rozprávky z rôznych krajín sveta a ste aj trochu šikovní, zamierte na hrad Revište.

Čakajú na vás súťaže, občerstvenie, aj dobrá zábava.

Združenie na záchranu hradu Revište pozýva všetkých, malých aj veľkých na podujatie “Rozprávková cesta na hrad Revište” v nedeľu 9. júna 2019 so začiatkom o 13:30 hod. v Revištskom Podzámčí. Stretneme sa na hornom parkovisku pod hradom.


Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON v jarnom období zabezpečila pre hradné združenie vypracovanie štúdie druhej etapy koncepcie rozvoja hradu Revište. Cieľom tejto architektonickej štúdie je vytvoriť atraktívny objekt kultúrneho dedičstva so zachovaním ruinálneho charakteru a bude slúžiť na finalizovanie stavebných zásahov k príprave prehliadkovej trasy. Štúdia bude vodiacim rámcom k vytvoreniu podmienok pre prehliadkovú turistickú trasu, k úpravám zábradlí, mreží, schodiska, k tvorbe náznaku padacieho mosta, či návrhu novotvaru v I. predhradí na mieste stajní, slúžiacieho ako zázemie pre turistov (bufetu a predajného stánku suvenírov). Navrhne tiež rozmiestnenie oddychových zón. Štúdiu si budú môcť návštevníci podujatia prezrieť na nádvorí hradu.


V tejto sezóne sa môžeme tešiť aj na sprístupnenie vyhliadky v severnej veži, o ktorom budú združenie a OOCR Región GRON včas informovať.

Hrad Revište dopĺňa ponuku línie hradov a bývalých hradných opevnení v regióne stredného Pohronia, aktuálne spájajúcich sa do Pohronskej hradnej cesty. Cieľom projektu Pohronskej hradnej cesty je priblížiť históriu hradov popri rieke Hron, v niektorých prípadoch pripomenúť ich existenciu a význam na Pohronskej hradnej ceste. Známe aj menej známe, dokonca zabudnuté hrady na Pohronskej hradnej ceste majú svoje úžasné príbehy, ktoré chceme priblížiť širokej verejnosti, chceme aby sa vybrali rodiny na výlet, spoznali kus našej histórie a strávili príjemný deň v prírode. Veríme, že popularizácia Pohronskej hradnej cesty a jej 16 lokalít k tomu prispeje.

Z nich niektoré už majú svojich stálych návštevníkov tešiacich sa na ďalšie tradičné podujatia:

27.7. Šášovské hradné hry – 15. ročník

17.8. Noc hradov a zrúcanín na hrade Revište

28.9. Večer na hrade Šášov

7.6., 11.7., 18.10. a 17.11. Festival duchovnej hudby - Musica Perennis Sancti Benedicti, Hronský Beňadik

Viac na: regiongron.sk/podujatia

UŽITOČNÉ LINKY

Hrad Revište: www.hradreviste.sk

Pohronská hradná cesta: www.pohronskehrady.sk

Destinačný portál Banskobystrického kraja: www.zahoramizadolami.sk


Tlačová správa na stiahnutie: TU

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram