Na Tajchu bolo veselo...

Posledná júlová nedeľa v amfiteátri na Tajchu v Novej Bani patrila folklórnej prehliadke pod názvom "Na Tajchu je veselo...". Prehliadku otvoril ľudový sprievod okolo jazera Tajch. Na čele s domácou HS Reax, za hudobného doprovodu, spevu a tanca folkloristov, ale aj návštevníkov podujatia sprievod uzatvárali hostia z FS Rozmarija veselým tancom. Takto veselo sa premiestnili na ďakovnú svätú omšu predkom za naše tradície ku zvoničke na Štáloch, ktorú celebroval novobanský kňaz Mons. Peter Mišík.

Folklórnu prehliadku príhovorom otvorila organizátorka z OZ Tajch Viera Faith Gereg spolu s moderátorkou Miriam Rajčanovou. V úvode sa krátkou vinšovačkou a svojim pásmom predstavili hostia z Prešova v podaní FS Rozmarija, ktorí  folklórnu prehliadku otvorili. Nasledovali prezentácie jednotlivých obcí Regiónu Gron , na úvod domáci Novobančania v podaní DFS Novobanček, ktorý následne striedali FSk Vinička a FS Háj. Z Brehov sa v podaní FSk Hronka prišli predstaviť vo svojom pásme "Chválenkárky". Rezkú hru na heligónky predviedli Breznickí heligonkári a spevom nás rozveselila FSk Brezničianka z Tekovskej Breznice. Vo svojom pásme "Dožinky na dedine" zahrali a zaspievali o ľudových tradíciách z FS Studienka, Župkov. Výber súborov z regiónu uzatvárala obec Veľká Lehota v zastúpení FS Čerešnička, FS Lehotienka a tradičné gajdošské umenie svojou hrou predstavili Lehotskí gajdoši. V závere folklórnej prehliadky sa predstavila so svojim pestrým hudobno-tanečným pásmom FS Vatra z Tlmáč.

Bohatý sprievodný program dopĺňali stánky s tradičnými ľudovými remeslami. Návštevníci mali možnosť vyskúšať si prácu s hrnčiarskym kruhom, vidieť drevené výrobky, výrobu háčkovaných hračiek, ale aj tvorbu ľudových ornamentov. Na podujatí sme sa zúčastnili aj s infostánkom Regiónu GRON, v ktorom sme záujemcom poskytli tipy na výlety a letné podujatia v regióne. Súčasťou bola aj súťaž o najkrajšie bábiky v ľudovom kroji sprevádzaná výstavou bábik z rôznych kútov sveta od pána Burjaniva. Do súboja o najkrajšiu bábiku sa zapojilo 10 súťažiacich, malých aj veľkých. Počas celého podujatia mali návštevníci možnosť hlasovať za najkrajšiu bábiku. Všetci zúčastnení  boli ocenení vecnými cenami s logom podujatia, výhercovia dostali aj prasiatka s finančnou odmenou.

Výhercovia súťaže:

  1. miesto: Laura Zigmundová, Nová Baňa: bábika Anička - svadobný kroj Láb
  2. Kristínka a Marek Martincoví, Nová Baňa: látkové bábiky Kubko a Žofka, ktoré vyrobila mamička výhercov
  3. Mária Horniaková, Tekovská Breznica: bábika Janka, ušitá pre FSk Brezničianka

Celým dňom nás sprevádzalo horúce slnečné počasie, ktoré sme si na Tajchu užili naozaj veselo. Organizátorom OZ Tajch a Mestu Nová Baňa, všetkým sponzorom: Knauf Insulation,  Cortizo, Steiger, VIP TEAM s.r.o., SC Zamkon a ZaluzieWeb. sk, partnerom a dobrovoľníkom ďakujeme za zorganizovanie tohto krásneho podujatia. Zároveň ďakujeme folklórnym súborom, za bohatý program, súťažiacim, vystavovateľom a v neposlednom rade návštevníkom podujatia za ich účasť. Veríme, že na podujatí "Na Tajchu je veselo..." sa uvidíme opäť o rok.

Fotografie: archív OOCR Región Gron

 

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram