Nová turistická značkovaná trasa medzi mestami

V jesennom období 2016 sa nám približne po roku práce podarilo dostať do úspešného konca jeden zo začatých projektov.

V Regióne GRON je už vyznačených mnoho turistických trás, avšak medzi dvoma mestami okresu doposiaľ žiadna turistická značka neviedla. Z iniciatívy Klubu slovenských turistov MTK Tatran Žarnovica a jeho predsedu Jozefa Štefanku, sme sa rozhodli túto vec zmeniť a spojiť tak Žarnovicu s Novou Baňou.

Vyznačenú trasu si môžete "nazoomovať", priblížiť na portáli: mapy.hiking.sk

Nová turistická trasa má začiatok na Námestí sv. Alžbety v Novej Bani a končí pri železničnej stanici v Žarnovici. Začiatkom apríla sme trasu vyskúšali „na vlastnej koži“ a zistili sme, že je priechodná a vhodná na realizáciu. Rekognoskácie trasy v teréne sa zúčastnil aj Ing. Ján Hajzuk, oficiálny značkár KST, ktorý návrh trasy upravil na najvhodnejší variant s ohľadom na už existujúce značenie. Našou úlohou bolo následné získanie súhlasov vlastníkov pozemkov a povolení príslušných úradov. Ing. Hajzuk predložil návrh trasy so súhlasmi, vyznačením a popisom trasy ústrediu KST, ktoré návrh v septembri schválilo.

 

 

 

 

 

Turistická trasa začína v centre Novej Bane a stúpa pomedzi domy smerom ku Kohútovu. Míňajúc pútnické miesto sa pripája k žltej turistickej značke, po ktorej vedie aj Náučný chodník Zvonička. V tomto úseku sa spája s najnovším, tretím novobanským Náučným chodníkom Zbojnícke studničky, pri tvorbe ktorého aktívne pomáhala mestu Nová Baňa aj OOCR Región GRON. Trasa pokračuje k brezovému háju v lokalite Štamproch. Tu sa naskytá pohľad na centrálnu časť Novej Bane a zároveň spoza lesa vykúkajú Hrabiny. Vrstevnicou vedie trasa ku križovatke lesných ciest a k neďalekej čistinke pri horárni Šarvíz. Na toto miesto sa môžete dostať aj lesnou cestou dolinou Mokráň z Rudna nad Hronom alebo z Horných Hámrov, z časti Kostivrch. Nad horárňou čaká turistu asi najstrmší výstup (príp. zostup) na trase. Po krátkom čase sa však značka dostáva na hrebeň medzi vrchmi Johan a Drienčie, kde sa miestami odhalí výhľad na Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Tajch so scenériou novobanských štálov či Veľké Pole a hrebeň Vtáčnika.

Drienčie sa obchádza severozápadnou stranou ponad osadu Kostivrch, kde vo výrube poteší pohľad na časť Kľakovskej doliny s celými Hornými Hámrami a Vtáčnikom. Okolo vŕšku Ihanovo míňame vyhliadku Ihanovo - krátka odbočka na vyhliadku nad údolím Hrona a Voznicou. Trasa sa postupne dostáva na žarnovickú stranu a na strednej Ihanovskej lúke (v mape značená ako Kováčovo) sa naskytá ideálne miesto na oddych - drevené sedenie. Odtiaľto čaká turistu ešte 3-kilometrová etapa cez osadu Oparenovci (Rajčanovci), záhradkársku osadu a okolo žarnovickej kalvárie. Trasa celkovo meria približne 14,5 km, prekonáva prevýšenie 550 výškových metrov a prejsť ju trvá takmer 4 hodiny. Pramene s pitnou vodou nájdeme pod Ihanovskou lúkou aj pri horárni Šarvíz.

Maľované značenie na stromoch a stĺpikoch v teréne sa realizovalo na jeseň 2016. Tabuľky s orientačnými časmi budú osadené až po dodaní z ústredia KST.

KST MTK Tatran Žarnovica si túto vychádzku zaradil do turistického plánu na 9. apríla 2017.

Zároveň vás pozývame aj na prechádzku po novom NCH Zbojnícke studničky, ktorý začína pri vodnej nádrži Tajch a končí pri kaplnke Kohútovo.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram