Objavte príbeh hradu Revište

V čarovnom prostredí nedaľeko Žarnovice sa na strmom brale nad riekou Hron týči zrúcanina niekdajšej dominanty Revištského panstva.

Hrad Revište

Údolie stredného Hrona bolo už oddávna vstupnou bránou k horským oblastiam bohatým na drevo či nerastné suroviny. Pozdĺž rieky sa kľukatili významné obchodné cesty, okolo ktorých sa rozvíjal život v početných hradných panstvách. Centrum panstiev tvorili kamenné hrady, týčiace sa na strategicky významných miestach, odkiaľ bolo jednoduché kontrolovať každodenný život poddaných a pohyb po obchodných cestách.
K jedným z takýchto opevnených sídiel dohliadajúcich na prechod Pohroním patrí Revištský hrad. Jeho zrúcanina týčiaca sa v popredí pohoria Vtáčnik je neprehliadnuteľná a tvorí dominantu širokého okolia. Zrúcanina gotického hradu z druhej polovice 13.storočia sa nachádza na andezitovom hrebeni, ktorý sa dvíha do výšky 313 m n. m. nad pravým brehom rieky Hron.

DSCN0438    DSCN0435

Priamo pod hradným vrchom sa rozprestiera malebná podhradská osada Revištské Podzámčie, dnes súčasť mesta Žarnovica. Obyvatelia sa v minulosti zaoberali najmä poľnohospodárstvom a pltníctvom, no dnes je Revištské Podzámčie obľúbeným cieľom chatárov, turistov, cykloturistov či vodákov, ktorí radi využívajú služby vychýrenej vodáckej základne či navštevujú Zveropark – prvú losiu farmu na Slovensku.

Samotná osada je má výbornú dopravnú dostupnosť, ktorú zabezpečuje rýchlostná cesta R1 a železnica so zastávkou v blízkej obci Bzenica. Z Revištského Podzámčia sa na hrad dostanete krátkou prechádzkou po náučnom chodníku „Majitelia hradu Revište“ a po výstupe na hrad sa naskytne prekrásny výhľad na kľukaté údolie rieky.

reviste letecka snimka    DSCN0458

Združenie za záchranu hradu

Záchrane a obnove zrúcaniny hradu sa našťastie venuje miestne „Združenie za záchranu hradu Revište“, ktorého členovia sa formou dobrovoľných brigád snažia zakonzervovať a zachovať súčasný stav hradu aj pre budúce generácie. Prebiehajúce záchranárske práce sprevádzajú hĺbkové pamiatkové výskumy, ktoré osvetľujú doteraz zahalené poznatky o histórii a stavebných premenách tejto pamiatky. Činnosťou združenia zo zrúcaniny hradu stala turisticky vyhľadávaná lokalita, ktorá s teší veľkej návštevnosti

Sprievodca po zrúcanine hradu Revište

Najnovším výsledkom práce občianskeho združenia je čerstvo vydaná publikácia Hrad REVIŠTE. Sprievodca po zrúcanine hradu návštevníkom na viac ako štyridsiatich stranách predstaví históriu i súčasnosť dominanty stredného Pohronia. V pekne spracovanej, farebnej brožúre objavíte množstvo zaujímavých fotografií hradu a dozviete sa informácie o polohe hradu, jeho strategickej funkcii, pôvode názvu a dejinách hradu. V druhej polovici sa publikácia venuje problematike stavebných premien hradu a jeho postupného zániku. V závere vás tento papierový sprievodca prevedie po všetkých pozoruhodných zákutiach zrúcaniny a predstaví vám možnosti trávenia voľného času v blízkom okolí.
Pri návšteve hradu Revište vám tento sprievodca v rukách určite nesmie chýbať!

IMG 0326   IMG 0327

Publikácia je pre záujemcov dostupná v kancelárii OOCR Región Gron, kde môžete aj dobrovoľne prispieť na záchranu Hradu Revište.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram