Ostrogrúnska ostrá kosa s nemeckou televíziou WDR

Malá obec pod Vtáčnikom – Ostrý Grúň, na svojich krásnych lúkach pravidelne hostí jedno z kôl Slovenskej ligy v kosení ručnou kosou. Ostrogrúnska ostrá kosa sa vďaka obci Ostrý Grúň, Pohronskému osvetovému stredisku, Slovenskému koseckému spolku a podpore sponzorov tento rok konala už po jedenástykrát.

V horúcu a slnečnú sobotu 25. júna privítal Segetov štál v Ostrom Grúni 55 koscov a množstvo návštevníkov. Samotná súťaž začala po registrácii účastníkov približne o pol desiatej. Pri registrácii mohli súťažiaci ale aj návštevníci dostať v stánku Región GRON tipy na výlety, turistickú mapku, informačnú brožúru či iné zaujímavé materiály o našom regióne.

Veľmi nás teší, že sme pre túto súťaž mohli sprostredkovať návštevu nemeckej televízie WDR. Podujatie v Kľakovskej doline zaujalo reportérov natoľko, že sa v rámci svojej „Bus Tour“ po krajinách strednej Európy rozhodli natočiť reportáž aj z Ostrogrúnskej ostrej kosy. OOCR Región GRON oslovila Mgr. Radovana Mádela, učiteľa nemeckého jazyka a zástupcu riaditeľa Gymnázia Františka Švantnera v Novej Bani, ktorý sa na nahrávanie reportáže podujal.

Bustour 2 - Die Scharfe Sense von Ostrý Grúň

Touto cestou sa mu chceme poďakovať za ochotu, ústretovosť a taktiež za jeho zanietenie, ktoré prejavil pri súťažnom kosení. Televízny štáb sprevádzal podujatím ako profesionál a na kameru vyspovedal aj niekoľkých účastníkov súťaže, napríklad najstaršieho účastníka, Štefana Wolfa. Reportáž môžete sledovať 26. júla v televízii WDR a po odvysielaní ju nájdete aj na našej webstránke.

Kosci súťažili v kategóriách: nosiči vody do 18 rokov, ženy, chlopi do 60 rokov, chlopi nad 60 rokov či starostovia a politici. Aj napriek horúcemu počasiu podali súťažiaci skvelé výkony, ku ktorým ich motivovali aj krásne ľudové piesne v podaní domáceho folklórneho súboru Grúnčanka. Súťažné políčko s plochou 50 m2 najrýchlejšie pokosil Marcel Kurjan v čase 1 min. 46 sek. Majstrom okresu Žarnovica sa stal Stanislav Mištík, majsterkou okresu Žarnovica sa stala Jana Horváthová, najstarším súťažiacim bol Štefan Wolf a najmladšou účastníčkou Alexandra Majerská.

Po rozdaní všetkých cien dostal priestor na pódiu prvý hudobný hosť, heligónkarka Vlasta Mudríková. Ďalej na ľudovú nôtu pokračoval aj zabávač Števo Hruštínec. V závere podujatia sa mikrofónu ujal Robo Mikla, ktorý doplnil akciu žánrom z iného súdka. Počas celého dňa sa deti mohli vyšantiť na nafukovacích atrakciách, jazdou v klimatizovanom traktore či na koni a rozvíjať svoju kreativitu pri prácach v tvorivých dielňach. Pre všetkých bola pripravená pestrá ponuka v stánkoch s občerstvením či remeselníckymi výrobkami. O schladenie sa postarala obecná požiarna cisterna, ktorá párkrát osviežila účastníkov vodnou sprchou.

Ostrogrúnska ostrá kosa bola aj tento rok vydareným podujatím, ktoré svojim návštevníkom prinieslo ukážku z ľudových tradícií ale aj chvíle oddychu a zábavy. Viac fotografií z podujatia nájdete na webe obce Ostrý Grúň alebo na facebookovom profile fotografa Petra Čákovského.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram