Press trip v Regióne GRON 2018

Aký bol júnový press trip novinárov v Regióne GRON?

Press trip 5 publicistov bol zameraný na prezentáciu a propagáciu atraktivít Regiónu GRON s dôrazom na jeho kultúrne pamiatky, prírodné zaujímavosti a možnosti agroturizmu. Na press trip boli pozvaní traja slovenskí a traja českí publicisti. Slovenské zastúpenie reprezentovali: Pavol Urbánek, redaktor SME a cestovanie.aktuality.sk; Yulia Zabneva, redaktorka Eurotelevízie a Milan Bardún z populárneho cestovateľského blogu bezmapy.com. Z českých médií sa press tripu zúčastnili zástupcovia: Táňa Pikartová, publicistka internetového magazínu FamilyFreshNews.cz, magazínu Svět potravin, a novinky.cz – rubrika cestovanie a Pavel Ovsík, redaktor týždenníka Překvapení. Denisa Prošková (český Žena a život) svoju neúčasť neohlásila. Až po jej kontaktovaní pár dní pred infocestou uviedla, že sa pravdepodobne nebude môcť zúčastniť.

Touto cestou ďakujeme Kláre Badinkovej (zahraničné zastúpenie CR Slovenskej republiky v Prahe), ktorá prizvala českých publicistov a zabezpečila bezplatne autobusovú prepravu českých publicistov Praha-Bratislava-Praha od spoločnosti Eurolines. Ďakujeme aj spoločnosti Eurolines za ich prispenie k zabezpečeniu press tripu.

Začiatok v Bratislave

V nedeľu 10.6. 2018 po príchode linky Eurolines do Bratislavy sme s pripraveným mikrobusom privítali publicistov a spolu docestovali do Novej Bane. V Penzióne Tajch našich hostí privítala s balíčkami infomateriálov z regiónu a chutných produktov z firmy Jadezit z Hrabičova kolegyňa Mária a majiteľka penziónu Ľubka Hollá. Nakoľko v programe vznikla časová rezerva, naskytla sa možnosť navyše navštíviť Detský folklórny festival pod Inovcom vo Veľkej Lehote. Tu sme sa zoznámili s folklórnymi tradíciami v regióne prostredníctvom vystúpení detských folklórnych skupín. Potom náš program pokračoval v Sklených Tepliciach, kde nás očakával farár Vít Tužinský s Ing. Jurajom Slašťanom, aby nám predstavili myšlienku a projekt Barborskej cesty, ktorej súčasťou je aj naša obec Repište. Po oboznámení sa s projektom nás privítala marketingová manažérka Kúpeľov Sklené Teplice Ivana Marušková s občerstvením v Kursalóne. Pred jaskynným kúpeľom Parenica sme ochutnali prameň termálnej minerálnej vody a potom sme absolvovali samotný kúpeľ v termálnej vode s teplotou 42°C. Večer sme sa presunuli na večeru do Furmanskej koliby vo Bzenici, kde väčšinu zaujali najmä tradičné slovenské bryndzové špeciality. Na záver sme si dohodli program na ďalší deň a rozlúčili sa v Penzióne Tajch.


Nabitý pondelok

Pondelok 11.6. sme sa stretli po raňajkách a presunuli sme sa autami s Mestskými lesmi Nová Baňa s.r.o. a MsÚ Nová Baňa na Rozhľadňu Háj, odkiaľ sa nám núkal výhľad nielen na Novú Baňu so štálovými oblasťami, ale aj na okolité pohoria či na kláštor v Hronskom Beňadiku. Cestou z rozhľadne sme sa zastavili pri pútnickom mieste Kohútovo a pri štôlni Althandel, ktorou nás previedol majiteľ pozemku, pán Mucha. Ďalšou zastávkou na ceste za spoznávaním regiónu bolo Pohronské múzeum v Novej Bani. V múzeu bola prostredníctvom stálych expozícií predstavená bohatá história mesta. V expozícii baníctva zaujala replika Atmosférického ohňového stroja Isaaca Pottera ako aj expozícia Pútikov vŕšok a rezbárske pohyblivé diela.

Na poludnie sme sa presunuli na Ranč Blanc v Ostrom Grúni. Cestou sme publicistom predstavili obrnený transportér OT 65 v Župkove, ale aj expozíciu náučného chodníka „Po stopách lesnej železničky Kľakovskou dolinou“, ktorá sa nachádza v areáli bývalého depa v obci Hrabičov či pamätník vypálenia obce v Ostrom Grúni. Na Ranči Blanc sme si ako ľahší obed vychutnali špecialitu pečené pstruhy. Skúsili sme aj lov pstruhov so sprievodným slovom Ľubomíra Urbana.

Autori fotografií: Pavel Ovsík (www.pixpo.cz), Milan Bardún

Popoludnie v Žarnovici a Bzenici

Ďalšou zastávkou bola Ovčia farma Bukovina, ktorou sme doplnili ponuku agroturistiky v regióne. Na farme nás privítal pán Búci, ktorý svoju prezentáciu začal ochutnávkou, potom nás previedol výrobným procesom, dojením aj ovčínom. Keďže po prehliadke ovčej farmy sme už boli v časovom sklze, po dohode s novinármi sme z programu vypustili návštevu Plochej dráhy v Žarnovici, za čo sa členom a jazdcom Speedway Clubu ospravedlňujeme. Nasledovalo Revištské Podzámčie, kde nás v Drevenici Revište privítali občerstvením. Nás čakal ešte krátky výstup na Hrad Revište. Odtiaľ sa nám núkali výhľady na Žiarsku kotlinu, obec Bzenica a meander rieky Hron. Let vírnikom sme z dôvodu poruchy nahradili splavom Hrona z vodáckej základne v Dolnej Ždani. Pohodovou, zábavnou a nenáročnou (približne hodinovou) plavbou sme sa doplavili do vodáckej základne pri Drevenici Revište.

To nás už ale čakali v Penzióne Tajch nositelia folklórnych tradícií – gajdoš Dominik Garaj z Veľkej Lehoty a heligonkár Jozef Suchý z Novej Bane, ktorí večer spestrili hudobným programom a krátkym slovom o histórii týchto tradícií v regióne. Takýmto spôsobom sme spoznali aj lehotské gajdy zapísané do UNESCO a novobanské heligónky.


Plní dojmov a zážitkov

Utorkový deň 12.6. nás v Kláštore v Hronskom Beňadiku privítal správca Miloš Pálenkáš. Previedol nás obnovenou časťou bývalého kláštora a porozprával o bohatej minulosti nielen bývalého kláštorného komplexu, ale aj o chráme sv. Benedikta Opáta a cennostiach, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ďakujeme Diecéznemu múzeu a Nitrianskemu biskupstvu za sprístupnenie. Potom už nasledoval len presun do Bratislavy na autobusovú stanicu Nivy, kde sme sa s delegáciou novinárov rozlúčili a poďakovali im za prijatie pozvánky na pracovnú návštevu regiónu a príjemnú spoluprácu počas celej infocesty.

Na záver by sme sa v mene OOCR Región GRON rady poďakovali všetkým členom, partnerom ako aj súkromným osobám, za spoluprácu a zapojenie sa do programu infocesty a dúfame, že do budúcna sa opäť vzájomne podporíme v obdobných aktivitách a odprezentujeme krásy nášho okolia (možno aj cez press trip).

Táto infocesta sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram