Ako sa podarila obnova časti kláštora v Hronskom Beňadiku

Dňa 30. marca sme sa na základe pozvania pána starostu Ľubomíra Krovinu z Hronského Beňadika zúčastnili III. konferencie k projektu: "Obnova časti bývalého kláštora Benediktínov v Hronskom Beňadiku za účelom jeho sprístupnenia širokej verejnosti a dobudovania turistickej infraštruktúry."

Tento projekt sa realizuje v rámci programu na obnovu a zachovanie kultúrneho a historického dedičstva na Slovensku za pomoci fondov EHP a Nórskeho fondu. V roku 2015 bola Nitrianskemu biskupstvu schválená dotácia z nórskych fondov, následne na to sa začala realizácia projektu. Už v minulosti kláštor prešiel rekonštrukčnými prácami, ktoré biskupstvo financovalo z vlastných prostriedkov. V rámci týchto prác bola vymenená strešná krytina, opravený krov a poškodené fasády.  Z nórskych fondov bolo na rekonštrukciu vyčlenených takmer 509.000 eur, podľa ekonóma Biskupského úradu Martina Štofka by celkové náklady na túto rekonštrukciu mali predstavovať približne 4,5 milióna eur. Prvou etapou rekonštrukcie prešla sýpka s baštou a hlavná severná časť opátskeho krídla s baštou. Zrekonštruované prízemie sýpky by malo slúžiť na reprezentačné účely pre širokú verejnosť so stálou expozíciou zameranou na históriu obce a vývoj kláštora. Prízemie bude doplnené sociálnym zariadením pre návštevníkov.

 

Čo sme sa dozvedeli na konferencii?

zrekonštruované prízemie sýpky Úvodným bodom programu konferencie bolo zhodnotenie obnovy časti kláštora. V samostatných vstupoch sa predstavili zástupcovia rôznych sfér. Ako prví vystúpili ambasádor nórskeho ľudu a Nórskeho finančného mechanizmu a následne Šimon Borišek, zástupca Vlády SR. Z pohľadu architektonických úprav zhodnotil situáciu architekt Tomáš Haviar. Podľa jeho slov, bolo v prvom rade nutné objekt zastabilizovať, vysporiadať sa s vodou stekajúcou skalným bralom a zabrániť ďalším poškodeniam. Následne sa určila správna metodika obnovy, po čom už bola možná realizácia samotnej obnovy. Zhodnotenie obnovy z hľadiska pamiatkovej starostlivosti odprezentovala Zuzana Klasová, KPÚ Banská Bystrica. K ďalšiemu vývoju obnovy sa z pohľadu investora vyjadril Martin Štofko.

Projekt "Kultúrne dedičstvo"

Projekt "Kultúrne dedičstvo", ktorý prezentuje 21 dokumentárnych filmov a sériu fotografií, predstavili Mira Trizmová a Oľga Valentová. Fotografie a filmy dokumentujú obnovu 21 kultúrnych pamiatok na území Slovenska. V rámci konferencie bola v zrekonštruovanej časti sýpky inštalovaná práve výstava fotografií k projektu "Kultúrne dedičstvo".  Film "Kláštor Benediktínov v Hronskom Beňadiku" nájdete na www.culturalheritage.sk. V závere konferencie vystúpil s ďakovnou rečou starosta Hronského Beňadiku.

Príjemný sprievodný program 

Po konferencii sme mali možnosť občerstviť sa na recepcii a počas celej konferencie sme mali možnosť obdivovať dravé vtáky zo sokoliarskeho dvora Tomáša Komu. Absolvovali sme aj individuálnu prehliadku sprístupnených častí kláštora. Príjemnou bodkou za celým programom bol koncert barokovej a klasicistickej hudby v podaní speváčky Adriany Banásovej, flautistky Barbory Kolářovej a Vladimíra Kopca hrajúceho na čembalo.

katedrála

Prístupnosť katedrály v Hronskom Beňadiku

Ohľadom prístupnosti kláštora môžete kontaktovať Farnosť v Hronskom Beňadiku. Katedrála bude v letnom období prístupná, pokiaľ sa však chystáte s väčšou skupinou, je dobré dohodnúť si vstup dopredu.

 

 

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram