Slovenské Alternatívne Leto - nasledujú ho mnohí

Bol medzi prvými, čo zaplnili prázdnotu šedých ulíc v dobe plnej hmly, prachu a neistoty. Na Slovensku nemal predchodcov, no nasledovali ho mnohí, pretože tak to bolo správne a nevyhnutné. Potom sa na pár rokov sa odmlčal, aby mohli za neho hovoriť iní. No opäť je počuť jeho hlas, opäť ho môžete zažiť a precítiť celou nervovou sústavou.

Tieto slová neopisujú žiadneho bájneho hrdinu, ale multižánrový open air festival Slovenské Alternatívne Leto (SAL). Veru, veru, je to už štvrť storočia, odkedy uvidel svetlo tohto sveta a za ten čas dokázal prilákať tisíce fanúšikov, ktorí mali možnosť uzrieť veľké množstvo zahraničných a domácich kapiel a rôznych sprievodných akcií. V roku 2019 to nebude inak, pretože Slovenské alternatívne leto otvorí svoje brány aj tohto roku. 26-27. júla 2019 vás teleportuje do víru zábavy, kvalitnej hudby, nezabudnuteľných divadelných predstavení a ďalších súbežných podujatí, ktoré vám nedajú vydýchnuť a zanechajú vo vás spomienky, ktoré len tak ľahko nezmiznú. V prekrásnych kulisách hradu Revište, v Revištskom Podzámčí sa predstavia domáce, ale aj svetové hudobné zoskupenia. Bude nám cťou uviesť umelcov z Čiech, Francúzska, Maďarska, Poľska, Dánska, Ukrajiny, Argentíny a Talianska. Táto medzinárodná zmes hudobných štýlov a rytmov bude mať za úlohu jediné - baviť vás a nepustiť vás z pódia skôr, ako doznie ich posledný tón.

Aby sme boli konkrétnejší, uvádzame mená, ktoré si určite nenechajte ujsť: duo Eric Truffaz a David Kollár,  spojenie výnimočných muzikantov sľubujúce neopakovateľný zážitok, zmes rocku, jazzu, ambientu a elektroniky, spojenie nápaditej živej elektroniky, vrstvenia gitarových hlasov, hry so slákom a práce s dynamikou u Kollára verzus elektrifikovaná a samplovaná trubka a jedinečné akustické plochy u Truffaza. Každopádne jeden z vrcholov festivalu, ktorý by bolo hriechom premeškať.

La Fanfarria del Capitán – argentínska tanečná bomba. Ich misiou je cestovať po svete a zdieľať a rozširovať hranice svojej hudby. Špeciálna zmes rytmov latina, rocku a balkánu prekvapuje, vzrušuje a zaručuje nezabudnuteľnú tanečnú žúrku všade, kam "Kapitáni" zavítajú. Toto vystúpenie si v programe určite zakrúžkujte červeným perom a pre istotu ešte dva razy podčiarknite.

Korai Öröm – maďarský tanečný fenomén, Ich najnovší album, Korai Trancemission 2017, vyšiel ako tradičný 180-gramový vinyl. Tridsať rokov existujúce zoskupenie ním hlási návrat k psychadelickým koreňom. Napätie vytvárané monotónnymi, minimalistickými bicími a basmi sa rozpúšťa vo zvukoch perkusií. Špeciálny hrdelný spev, zmes fujary a židovskej harfy, doprevádzajú etnické zvuky gitary a tóny klávesov. Táto stálica festivalu nenechá ani jednu končatinku v stave pokoja.

Talayapa – legendárna kapela z Budapešti, pod vedením Rupaszova Tamása. TROTTEL vznikol v r. 1982 , počas 20 rokov svojej existencie koncertoval takmer vo všetkých európskych štátoch. Je charakteristický svojím ťažko zaraditeľným hudobným štýlom – experimental jazz punk psychedelic underground etno core. Ich hudba dokáže človeka úplne zhypnotizovať a roztancovať. Ich produkcia je plná energie a pulzujúcej rytmiky. Tamás nám prinesie svoju úplne čerstvo novú formáciu TALAYAPA feat. Rita K. Bude to veľké prekvapenie.

Nesmieme zabudnúť ani na belgickú dvojicu, ktorá sa nazýva Coffee or not. Svoje progresívne songy hrané s použitím loopera nám príde predviesť speváčka hrajúca na klávesy, Soho Grant, so svojím hudobným partnerom, gitaristom, bubeníkom a spevákom Renaudom Versteegenom.

Veľmi zaujímavo znie aj poľská kapela Krzikopa, kombinácia tradičnej polky, valčíka s balkánskymi motívmi, D'n'B stretávajúcim sa s poľským folklórnym tancom oberek a elektroniky sľubuje neopakovateľný zážitok.

Posledná cudzokrajná kapela, ktorú spomenieme, pochádza z neďalekej Ukrajiny a nazýva sa Radz. Profesionalita, originalita, kreatívne myslenie a vysoká kvalita hudobných vystúpení. To všetko spája dvoch bratov, zakladajúcich členov, tohto hudobného zoskupenia, autorov jedinečného hudobného nástroja 8 strunovej MIDI Radz - gitary. Ich koncert určite obohatí váš vnútorný svet a urobí ho o niečo krajším.

Ďalší, po nežnej revolúcii, už zahraniční interpreti, ktorých privítame, sa volajú Furt Rovně a na našom festivale zahrajú aj na počesť Filipa Topola, ktorý bol zlatým klincom na SAL 1995. Kapelka má veľmi príjemný, sympatický zvuk, ktorý vám živo pripomenie atmosféru alternatívnej scény 80.- a 90.-tych rokov. Čo sa týka zvuku, ďalší hosť z českých zemí, kapela Nauzea Orchestra, má určite čo ponúknuť a doplní tak pestrofarebný kaleidoskop festivalu o svoje originálne, miestami možno mierne melancholické, no profesionálne skomponované piesne. Ďalší kúsok českej scény, žánrovo ťažko uchopiteľná a neustále sa premieňajúca stálica českej nezávislej scény, ktorá je povestná strhujúcimi koncertami a vždy prítomným environmentálnym posolstvom - Please The Trees - Václav Havelka, Marek Novotný a Jan Svačina majú za sebou množstvo úspešných turné vrátane amerických a aj keď sa nejedná o žiadny mainstream, chalani v roku 2012 dostali cenu Anděl za najlepšiu alternatívnu nahrávku roka. Kapela je povestná tým, že sadí stromy všade tam, kde vystupuje. Tak sa tešíme, že jeden z nich začne rásť aj na Revišti. Pod pseudonymom Nina Rosa sa skrýva talentovaná slovenská speváčka, huslistka a skladateľka žijúca v Prahe, Nina Marinová. Jej multižánrový hudobný svet je svetom rozviatych vlasov vo vetre, pieskom v topánkach, ale aj pestrofarebných indických ulíc či parížskych kaviarničiek. Jej lásku k cestovaniu a búraniu žánrových stereotypov dopĺňa jazz, folk, reggae, vršovický pop i kapverdské indie so slovenským jazz manouche. Objav sezóny či slovenská Amy Winehouse, ako speváčku označujú poniektorí českí kritici, príde na SAL, aby potešila oko, dušu i srdce každého návštevníka. Pre fanúšikov jazzu a sviežej rytmiky máme presne to, čo uspokojí ich mlsné sluchové receptory, dvojicu, ktorá sa volá Zabelov Group - Jan Šikl a Roman Zabelov. Ich široké poňatie jazzu, fascinácia rytmickými sekvenciami a abstraktným vokálom, experimentovanie vás strhne ako lavína.

No a aby sme nepropagovali len zahraničnú muziku, poďme si spomenúť slovenských interpretov. Jablko noci ponúkne svoj minimalizmus, kompozičný um a pesničkovú zrozumiteľnosť. Inštrumentálne experimenty s nadpozemskou aurou, rôzne zvuky, od gitarových prerušovaných hudobných stien s post-rockovým nádychom a jemnou gradáciou, cez syntetizátorové party až po ambientnú elektroniku... Za týmto všetkým stojí slovenský umelec, ktorý si nechá hovoriť Stroon. Ďalší páni zo slovenskej hudobnej scény si zakladajú hravých groovoch, ľahko chaotických aranžmánoch a nevtieravom soulovom speve a volajú sa NVMERI. Nesmieme zabudnúť regionálnu kapelu Cascabel, päticu švárnych šuhajov z Horehronia, ktorí prinesú mix rýchlych akordov a chytľavých melódií, všetko hrané na akustických nástrojoch: husle, kontrabas, akustická gitara, cajon. Za slovenskú scénu vystúpi aj Oskar Rózsa, ale s kým presne, to si príďte pozrieť osobne. Čaká vás ešte mnoho hudobných prekvapení, ktoré som v tomto texte nespomenul a mám interné informácie, že sa ich oplatí vidieť.

Keďže tento text mal byť stručným zhrnutím toho, čo vás na SAL 2019 čaká a hranica stručnosti bola už zničená, spomenieme sprievodné akcie naozaj len briefingovo. Bola by veľká škoda, ak by ste si nechali ujsť divadelné predstavenie priamo na zrúcanine hradu. Pre priaznivcov písmen a slov ponúkame literárnu čajovňu. Fanúšikovia pohyblivých obrázkov si prídu na svoje vo filmovom klube a pri sledovaní cestovateľských prednášok. Pre ľudí športovo aktívnych je tu možnosť hrania basketbalu, volejbalu, guličiek, v ponuke je aj splav hrdej rieky Hron. A ešte odporúčanie na záver, nenoste si z domu zbytočne veľa jedla či pitia, v areáli SAL nájdete pestrú kuchyňu a nasýtení budú mäsožrúti aj vegetariáni. Proti vysychaniu hrdla budeme bojovať spoločne s produktami remeselného pivovaru z Podpoľania.

Toľko teda (ne)stručná správa o festivale, všetci ste srdečne pozvaní a vítaní! Veríme, že s nami prežijete nádherné letné chvíle a že si odnesiete niečo, čo vám nikto nikdy nedokáže vziať.

Tím SAL 2019


WEB: salfest.sk

KÚPIŤ VSTUPENKY

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram