Hlasujme za Strom roka 2019 - štálanská hruška

Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 17. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2019 mohli jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Patronát nad anketou prevzal už po ôsmy rok spevák Peter Lipa.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety začalo ako tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2019. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2019 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Za náš región súťaží v roku 2019: 

Hruška obyčajná – zelienka - hlasujte na linku: www.ekopolis.sk
Latinský názov: Pyrus communis L. Emend Burgsd.
Vek: 300 rokov
Obvod: 310 cm
Výška: 16 m
Lokalita: Novobanské štále u Lohajov

Celý príbeh hrušky sa viaže na bohatú históriu ovocinárstva na novobanských štáloch. Rozptýlené usadlosti rozťahané nad Novou Baňou vybudovali nemeckí prisťahovalci, ktorí si zo sebou priniesli aj vyše 50 odrôd ovocných stromov, ktoré tu vysadili. Sady však boli neskôr znárodnené a niekoľko tisíc stromov bolo vytrhaných. Hruška je najstarším stromom, ktorý si okrem úpadku ovocinárstva pamätá aj jeho zlaté časy. Dnes stojí už osamotená v bývalom sade, je pravidelne vystavovaná výkyvom počasia a prudkému vetru. Štálanská hruška zelienka je jednou zo štyroch chránených hrušiek na Slovensku a dodnes rodí ovocie.

Hlasovať za štálanskú hrušku zelienku môžete do 30. septembra 2019 na webe  www.ekopolis.sk.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram