V Novej Bani vzniká jedinečný Záhradný les

Mestské lesy spol. s r.o. v Novej Bani budujú unikátny Záhradný les, ktorý má ambíciu pritiahnuť do regiónu viac návštevníkov a súčasne poskytnúť domácim atraktívnu možnosť trávenia voľného času. Tento projekt sa realizuje na úseku od pútnického miesta Kohútovo smerom k Zvoničke na rovnomennom náučnom chodníku.


Spoločnosť mala už dlhodobo pripravený projekt revitalizácie zelene s názvom Záhradný les. NCH Zvonička vybudovali Mestské lesy ešte v roku 2014 a v súčasnosti sa ho snažia nielen udržiavať, ale aj zveľaďovať. Ako uviedol konateľ spoločnosti Viťazoslav Chrappa, už pri vzniku náučného chodníka uvažovali o spestrení lokalít Zvonička a Kohútovo flórou, ktorá nie je v našej krajine bežne viditeľná. Preto vznikol projekt, ktorý by mal zaujať verejnosť a pritiahnuť návštevníkov do mesta. Vďaka informačným prvkom by mal aj náučný charakter pre deti a mládež, aj pre širokú verejnosť. Takýto projekt v regióne doteraz chýbal. Záhradný les by mal plniť rekreačnú funkciu a priniesť návštevníkom pocit harmónie a splynutia s prírodou.

Realizácia projektu prebieha od leta 2019 podľa projektu, ktorý vypracovali odborníci z Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch. V súčasnosti sa ukončuje výsadba niektorých drevín. Záhradný les je vysadený cudzokrajnými listnatými, ale aj ihličnatými drevinami a tiež krami. Budú osadené 2 nové informačné tabule a popri drevinách budú umiestnené malé informačné tabuľky s názvami a popismi stromov a krov. Lesy tiež plánujú doplniť chodník o oddychové miesta a mostík. Pre návštevníkov bude Zvonička miestom oddychu a získavania nových poznatkov o drevinách. Oficiálne otvorenie Záhradného lesa sa pripravuje na jar 2020, po kontrolnej fáze, kedy sa doplnia neuchytené druhy drevín a dreviny nanovo zakvitnú.

Súčasťou rozvojového zámeru je aj vypracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu kultúrno-spoločenského objektu v areáli Zvonička. Ten kvôli nevyhovujúcemu stavu momentálne neplní svoju funkciu. K tejto budove sú už vypracované prvé návrhy vizualizácie. Po realizácii projektu mesto Nová Baňa plánuje areál využívať na letné podujatia tak, aby bolo k dispozícii rôznym skupinám verejnosti. Tým by sa tu vytvorila plnohodnotná oddychová zóna, ktorá tu v súčasnosti absentuje. Projekt Mestských lesov Nová Baňa je realizovaný vďaka spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región GRON s čiastkovým financovaním zo zdrojov Rozvojovej agentúry Banskobystrického kraja, n.o. Tento projekt bol podporený vo výške 16 063 Eur.

Symbolické vysadenie lipy striebristej

V stredu 30. októbra 2019 navštívil lokalitu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, aby sa oboznámil s priebehom prác. Komentár k niektorým cudzokrajným druhom drevín poskytol odborný garant projektu Mário Janiga. Počas svojej návštevy priložil ruku k dielu a spoločne s primátorom mesta Branislavom Jaďuďom vysadili lipu, ktorá je nielen naším národným stromom, ale pre Novú Baňu sa stala aj symbolom obnovy. V roku 1726 pri príležitosti dokončenia opráv farského kostola, zničeného tureckými vojskami, tu bola vysadená práve lipa, ktorá je dnes takmer 300-ročnou pamiatkou na toto obdobie. Preto veríme, že aj lipa na Zvoničke bude symbolom obnovy, na mieste kde „pookreje duša“ súčasným i budúcim generáciám návštevníkov.

Tlačová správa: TU

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram