PREDNÁŠKA - VÝVOJ UHORSKÉHO VOJENSTVA, Pohronské múzeum NB, 16.11.2023

Pohronské múzeum Nová Baňa vás pozýva na odbornú prednášku na tému:

VÝVOJ UHORSKÉHO VOJENSTVA V 11. - 14. STOROČÍ v podaní historika a vedúceho SOH Milites Nobiles Mgr. Dávida Gregoru.

Väčšina ľudí si pri počutí termínu Uhorsko, alebo uhorské vojsko, spravidla predstaví maďarského jazdca s lukom, ktorý chvatne uniká pred nepriateľom a strieľa po ňom šípy. Dokonca staršia maďarská historiografia, a v nadväznosti na ňu aj tá slovenská, dlho zastávala názor, že v Uhorskom kráľovstve sa po celý stredovek udržali nomádske bojové zvyklosti starých Maďarov.

Bolo to však naozaj tak? Boli uhorskí bojovníci nositeľmi stepného bojového systému aj v období stredoveku? Akú úlohu zohrávalo pri zrode vlastného uhorského bojového prejavu slovanské obyvateľstvo a jeho vojenské tradície? A napokon - aké zbrane a výstroj používali uhorskí bojovníci?

Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky vám prinesie pripravovaná prednáška.

Prednáška sa bude zaoberať vývojom fenoménu vojenstva a vojenskej kultúry v Uhorskom kráľovstve v období 11. až 14. storočia, teda vznikom Uhorského kráľovstva počínajúc a končiac feudálnou anarchiou v Uhorskom kráľovstve na prelome 13. a 14. storočia."

TERMÍN: štvrtok 16. novembra 2023, 17:00

MIESTO: Pohronské múzeum Nová Baňa

Vstupné: 2 €

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram