STRETNUTIA A REMINISCENCIE: AKORD ŽIVOTA A UMENIA, POHRONSKÉ MÚZEUM NOVÁ BAŇA, 12.4.-26.5.2024

Pohronské múzeum Nová Baňa spolu so ZUŠ Nová Baňa pripravili výstavu Stretnutia a spomienky: Akord života a umenia, pri príležitosti 60 rokov výtvarného odboru v meste Nová Baňa. Výstava predstavuje diela maliara Mariána Rumana a sochára Víta Pacalaja. K videniu budú krajinomaľby, obrazy koní a jazdcov či diela surrealisticko-abstraktného charakteru od pána Rumana, ako aj viacrozmerné sochy z dreva a kameňa od pána Pacalaja.

KEDY: vernisáž sa koná 12. apríla 2024 o 18:00, výstavu bude možné navštíviť do 26. mája 2024.
KDE: Pohronské múzeum Nová Baňa

Nová výstava Stretnutia a reminiscencie. Akord života a umenia akademického maliara Mariána Rumana a sochára Víta Pacalaja sa koná do 26. mája. Je to tretia výstava v rámci osláv 60 rokov výtvarného odboru pod záštitou ZUŠ Nová Baňa a Pohronského múzea Nová Baňa za podpory nášho mesta a BSSK. Verejnosť môže vidieť po takmer 40 rokoch maliarske dielo rodáka z Tekovskej Breznice Mariána Rumana. Krajiny a veduty najmä z okolia Banskej Štiavnice, obrazy koní a jazdcov a neznáme básne a surrealisticko-abstraktné maľby, obe majú svoju premiéru v Pohronskom múzeu. Autor ukončil SUPŠ Kremnica, odbor odlievanie kovov, pokračoval v štúdiu komornej maľby na VŠVU v Bratislave pod vedením prof. E. Lehotskej, doc. J. Kresila a doc. F. Stoklasa. Druhý vystavujúci sochár Vít Pacalaj je z Malej Lehoty, vystavuje po prvý krát v Novej Bani svoje viacrozmerné sochy na dvoch miestach, v areáli a priestoroch Pohronského múzea a školy, čím vyzýva sa prejsť k nim. Jeho sochy z dreva a kameňa, väčšinou monolity nezaprú veľký sochársky talent. Počas štúdia ho viedli a podporovali osobnosti sochárstva, na SUPŠ v Bratislave V. Korkoš, na VŠVU doc. V. Havrilla, prof. J. Meliš, prof. J. Jankovič. Autor hovorí, že jeho snahou je zachrániť a rozozvučať hlas dreva, kameňa a spolu s ním vyrozprávať príbeh o živote.

Kurátorka výstavy a autorka textu: Mgr. Michala Lenčová

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram