OD PARTY K ZÁVOJU - Výstava dobových svadobných šiat

Od 1. do 31. mája 2023 sa v Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom uskutoční nádherná výstava dobových svadobných šiat z obdobia dvadsiatych až šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Pohronské osvetové stredisko pozýva na výstavu šiat zo súkromnej zbierky Jany Mládek Rajniakovej. Nádherné svadobné šaty z časov minulých vám ukážu, ako sa menil štýl a vkus neviest. Zároveň si môžete pozrieť, akými premenami prechádzali aj materiály, strihy a vzory na svadobných šatách v priebehu desaťročí.

Vstupné na výstavu je tri eurá.

Sprístupnenie výstavy:

  • pondelok - piatok 8.00 - 16.00

potrebné dohodnúť vopred na tel. č. 0907 920 296 alebo mailom: marketing@osvetaziar.sk

  • streda 13.00 - 17.00 bez rezervácie


Mesiac máj sa najmä u mladých žien spája s dvoma témami: s láskou a svadbou. Symbolom každej svadby sú svadobné šaty, ktoré si nevesta vyberá nie týždne či mesiace, ale prakticky už od svojho detstva. Za krehučkou bielou sukňou a jemným závojom neváhame ani vycestovať, veď spomienky na svadbu nám zostanú na celý život. Svadobné šaty sú nielen odrazom vkusu, ale predovšetkým obdobia, v ktorom vznikajú.

Od konca 19. storočia prešli svadobné šaty veľkým vývojom. Po 1. svetovej vojne nechávajú nevesty svadobný kroj v šatníku. Európu zaplavujú dovtedy nevídané biele šaty, ktoré v 40. rokoch prichádzajú aj do Československa. Svadba kráľovnej Alžbety so sebou prináša bohatú sukňu, vlečku a neodmysliteľný čipkový závoj, ktorý sa v rôznych obmenách nosí na svadbe dodnes.

Nevesty, ale aj ženísi sa v 70. rokoch zas radi obliekajú do farieb. Šaty sa opäť na chvíľu skrátia a do módy prichádza sukňový kostým s klobúčikom. Svadba princeznej Diany, ktorú na televíznych obrazovkách sledoval celý svet, prináša nové materiály ako umelý satén, tyl či silon. V 90. rokoch končí obdobie, keď sa šaty chystali v krajčírskom salóne alebo si ich nevesty šili doma. Namiesto nich trh ovládli svadobné salóny, ktoré ponúkajú šaty na mieru každej neveste. Masová výroba šiat tak nahradila dlhé večery, keď pod rukami krajčírok steh za stehom vznikali jedinečné kúsky šiat, ktoré v rodine uchovávali mamy pre svoje dcéry.

Tak, ako sa v jednotlivých obdobiach striedali módne vlny, menila sa aj slovenská nevesta. Pozývame vás na jedinečnú výstavu dobových svadobných šiat zo súkromnej zbierky zberateľky Jany Mládek Rajniakovej. Výstava bude sprístupnená od 1. do 31. mája 2023 v Biskupskom kaštieli v priestoroch galérie Júliusa Považana. Na návštevníkov čaká viac ako 30 dobových svadobných šiat z obdobia 20. až 60. rokov minulého storočia, ktoré sa podarilo zachrániť z truhlíc neviest z nášho regiónu.

Výstavu organizuje Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom.

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram