Barborská cesta

Projekt Barborská cesta spája významné banské mestá stredného Slovenska trasou, ktorá návštevníka oboznámi s hodnotami baníctva, históriou aj s prírodným bohatstvom. Názov cesta dostala podľa sv. Barbory, patrónky baníkov.

Cesta využíva najmä existujúcu infraštruktúru a tým ponúka možnosti pre čoraz populárnejší "zelený" turizmus. Púť je možné absolvovať za 9 dní a okrem spoznania pamiatok a prírody je cieľom aj spoznanie seba samého. Veža, v ktorej bola väznená sv. Barbora, patrónka baníkov, je symbolom celého projektu.

Trasu tvorí 9 etáp rozdelených na 29 zastavení a v Regióne Gron pútnici nájdu tri zastavenia. Na 14. zastavení návštevník objaví Šášovský hrad, 15. zástavkou je kúpeľná obec Sklené Teplice s jaskynným kúpeľom Parenica. V obci Repište sa nachádza novodobý hrad Marcus a pri ňom 16. zastavenie Kaplnka sv. Barbory. Pútnici môžu zbierať pečiatky z jednotlivých zastavení do Pasu pútnika a odmenou je pre nich Certifikát o absolvovaní Barborskej cesty a odznak. V Repišti môžete pečiatku získať na obecnom úrade alebo v Pohostinstve Repište (budova oproti úradu, prvé poschodie nad predajňou potravín).

Viac informácií získate na: www.barborskacesta.sk

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram