Cyklovýlet v Kľakovskej doline

Kľakovská dolina ponúka okrem zaujímavých turistických trás aj možnosti pre cyklistov. O vhodnosti tejto lokality pre bicykel sa presvedčil aj televízny štáb ... CYKLOPOTULKY.

Modrá cyklotrasa Ostrý Grúň - Píla 

Tá najdlhšia trasa meria 19 kilometrov so stúpaním 880 m. Je vyznačená modrou značkou a je určená pre zdatnejších cyklistov s horským bicyklom alebo ebajkom. Na značenie trasy si treba na niektorých miestach dávať pozor, pretože môže byť niekde vypadnuté. Najlepšie urobíte, ak si so sebou zoberiete aj mapu Regiónu GRON.

Trasu odporúčame začať z Ostrého Grúňa od kaplnky Panny Márie, odkiaľ vás čaká stúpanie po asfaltovej ceste až na Klenovú. Kúsok od zákruty, kde sa z trasy odpojí pešia žltá značka, vás bude čakať odbočka doľava, smerom na Debnár horu. Povrch sa tu zmení z asfaltky na prírodný a prechádzate na lúky, ktoré ponúkajú krásne výhľady do okolia. Tu zvýšte pozornosť, pretože práve na nasledujúcich kilometroch môže byť navigácia v sieti lesných ciest obtiažnejšia. Ak pôjdete správne, trasa sa z lúčnej prehupne do lesného prudšieho klesania smerom na Frtálov vrch do Horného Župkova. Tu sa pripojíte na asfaltku medzi miestnymi osadami a budete pokračovať popri župkovskom amfiteátri Koleso a ľudovej dreveničke na "autobusovú točňu". Tu sa cesta začne meniť opäť na prírodnú povrch a pri osade Belanovci nepremeškajte prudké odbočenie vľavo, takmer až do protismeru. Keď vyjdete týmto stúpaním, ocitnete sa vo svete pílanských štálov. Po križovatke pri kaplnke pri Tomášovom štále nasleduje príjemný zjazd k Abrahámovmu štálu a nakoniec až na Pílu ku krížu, kde trasa končí.


Zelená cyklotrasa Horné Hámre Brod - Kľak

Ďalšia trasa vás dovedie z Horných Hámrov od križovatky na Brode až do Kľaku a je značená zelenou farbou. Táto trasa je osou doliny. Táto trasa je nenáročná, má 10 kilometrov a vedie iba po asfaltovej ceste s miernym stúpaním, ktoré sa pred obcou Kľak začne stupňovať. Z tejto trasy sa môžete napojiť na všetky ostatné cyklotrasy v Kľakovskej doline.

Dovedie vás k viacerým zaujímavým miestam. Spomenúť môžeme napríklad pamätníky na Brode, v Ostrom Gruni či v Kľaku, tank v Župkove, depo na Pilke v Hrabičove, či kostol sv. T. Avilskej v Kľaku. Na trase sa môžete občerstviť v obci Župkov, v Ostrom Grúni či v Kľaku.


Žltá cyklotrasa Hroné Hámre- Hrabičov (bývalá čierna)

Kľakovskou dolinou vás prevedie aj trasa, ktorá bola do roku 2020 značená čiernou značkou, od roku 2021 nesie oficiálnu žltú farbu s číslom 8655. Táto vás dostane od cintorína z Horných Hámrov až do Hrabičova alebo opačne a prechádza cez miestne usadlosti Čierťaže, Smelákovci a Hríbovci. Trasa s dĺžkou vyše 9 kilometrov vedie po prírodnom povrchu alebo po poničenom asfaltovom povrchu (prepája viaceré osady), na výjazde a vjazde do obcí využívate asfaltové úseky. Na trase je mierne stúpanie približne do polovice trasy a potom zjazd dolu. Cyklotrasa je strednej náročnosti.


Okrem spomínaných trás tu nájdeme aj 2 spojky, tie prepájajú zelenú trasu s modrou. Využijete ich, ak si netrúfate absolvovať celú modrú trasu. Župkovská spojka má takmer 3 kilometre a vedie po asfaltovej ceste z centra obce Župkov až do Horného Župkova. Hrabičovská spojka meria takmer 7 kilometrov a vedie od orientačného bodu pri železničke až pod Vígľaš, kde sa už napojíte na modrú cyklotrasu. Táto spojka vedie po prírodnom povrchu, je veľmi náročná a v súčasnosti nie je odporúčaná na využívanie ako cyklotrasa.

Toto sú cyklotrasy, ktoré v Kľakovskej doline boli vytvorené mikororegionálnym Združením obcí Kľakovskej doliny a postupne sú obnovované v spolupráci OOCR, mikroregiónu, Rozvojovej agentúre BBSK, n.o. a najmä vďaka podpore Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


Cyklotrasa Pokútskou dolinou

V roku 2021 bude dokončené značenie jednej obľúbenej a miestnymi známej trasy. Pri plánovaní cyklovýletu by ste ju nemali vynechať. Na jej tvorbe sa podieľala OOCR Región GRON a Rozvojová agentúra BBSK, n.o.

Jedná sa o časť náučného chodníka Po stopách lesnej železničky Kľakovskou dolinou, ktorý začína v Žarnovici pri lesnom závode, a pokračuje do doliny Kľakovského potoka. Celý jeho úsek je doplnený informačnými tabuľami, kde sa dočítate informácie o histórii niekdajšej železničky. V Hrabičove sa môžete zastaviť pri vonkajšej expozícii 2 vagónov a depa bývalej železničky, pozrieť si dobové fotky, mapu a načerpať sily pred ďalšou cestou. Odtiaľto už začína značená zelená cyklotrasa s číslom 5606:

Za Hrabičovom sa trasa stáča doprava a prechádza cez Ski a Ranč Blanc na Kollárovej. Pri odbočke k Chate Kollárová míňame rampu (!) a miernym stúpaním po asfaltovej ceste pokračuje Pokútskou dolinou. Určite sa zastavte pri Pokútskom moste, ktorý je jedinou pamiatkou na železničku v pôvodnom stave. Cesta vás ďalej dovedie až na bývalé prekladisko na Pavlovej lúčke - koncové miesto jednej vetvy železničky. Tu náučný chodník končí, ale ak máte ešte dosť síl, pre vás ako cyklistu trasa pokračuje. Môžete pokračovať lesnou asfaltkou ďalej. Prudkým stúpaním prejdete popri chránenom areáli Ivanov salaš až na Partizánsku chatu, kde asfaltová cesta končí. Najťažším úsekom je určite toto stúpanie na Partizánsku chatu od Pavlovej lúčky, ale vďaka asfaltovému povrchu ju zvládnu aj občasní, rekreační cyklisti.

Tu si môžete dopriať vytúžený oddych. Tesne pred Partizánskou chatou je však odbočka na Pokutský vodopád, ku ktorému sa tiež dostanete aj na bicykli. Dole od vodopádu môžete využiť malý okruh naspäť k Pavlovej lúčke, avšak pozor na terénne klesanie lesnou cestou s prírodným povrchom!

 

Autor článku: Robert Beihoffner, editované OOCR

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram