Alternatívne leto po 10 rokoch na Revišti

Zaskáčeme do Pohody na Alternatívnom lete... Revište spája 🙂

Zakladatelia klubu Bombura v Brezne už počas totalitného režimu organizovali rôzne nelegálne alternatívne kultúrne akcie. Prirodzene vznikla potreba opäť sa stretnúť a zorganizovať festival. Po prvých troch ročníkoch na hrade Bzovík (1995), v breznianskej časti Lúčky - Valaská a v biatlonovom areáli v Osrblí, sa festival presunul na nové miesto, pod zrúcaninu hradu Revište pri Žarnovici. Tam fungoval do roku 2008.

Tento rok sa pôvodní organizátori spojili s miestnymi iniciátormi,...

ktorí mali taktiež chuť a nápady na zorganizovanie podobného projektu, aby po 10 rokoch oživili SLOVENSKÉ ALTERNATÍVNE LETO na Revišti. Vznikla nostalgická spomienka ľudí s iným názorom, hudobná ochutnávka viacerých žánrov, kde si našiel priestor aj novodobý drumandbass, aj alternatívny životný štýl a umenie.

Cez víkend od piatka 13. júla do skorého nedeľného rána sa pri Drevenici Revište stretlo cez 1000 priateľov. Na dvoch pódiách (Alternativa stage a Trinity dnb stage) sa predstavilo spolu 39 interpretov rôznych žánrov, od jednotlivcov až po mnohopočetné súbory a skupiny. Bolo nám veľkou cťou, že pozvanie prijal J. H. Krchovský so svojou kapelou KRCH-OFF-BAND alebo kapela NŠOČI z Kroměříža, ktorá už na SAL hrala pred dvadsiatimi rokmi. Vynikajúce koncerty odohrali aj Korai Trancemission z Budapešti, alebo Andrej Šeban, Katka Koščová, ZPP band a ďalší.

Drumnbass stage sa plnil v neskorších hodinách a išiel až do bieleho rána. Medzi zvučné mená patrili slovenskí Dj-i LIXX a TRILO, či T-BEATZ z Anglicka. Skupina The Grove svojim vystúpením zaujala aj nedrumnbassové publikum.

Sprievodné akcie s pestrým zameraním

Festival vo voľnej prírode, medzi hradom a Hronom je multižánrový, teda okrem hudobnej polohy festivalu ponúkol návštevníkom aj divadelné predstavenia, ktoré mali veľký úspech. Predstavil sa nám divadelný súbor z Nitry „ Spišák a devčata“ s inscenáciou „Deti zo stanice ZOO“, divadelný súbor KOPA9 zo Žiaru nad Hronom s inscenáciou „Najkrajšia žena v meste“ na motívy poviedok CH. Bukowského vo vlastnej úprave a divadelné zoskupenie „ČI-PR-CHA“, ktoré pôsobí na ZUŠ v Kremnici. Okrem divadiel mali veľký úspech aj filmy Petra Drmlíka z Levíc. Jeden z nich bol film nezávislej filmovej spoločnosti „Fujart“ z levíc „Plynutie“ a druhý „Zlato, čary a láska“. Filmový stan nemal kedy zaspať, premietol sa v ňom ešte dokumentárny film „Curanderos“ v réžii Egora Indianiho.

Chillujeme vonku

V sobotu poobede sa zaplnil stan záujemcami o cestovateľskú prednášku spojenú s videoprojekciou páru Veroniky Šebovej a Martina Grmana, ktorí v minulosti tiež navštevovali tento festival. Tento slovenský pár sa rozhodol zanechať kariéru a pohodlný život v Austrálii a vydali sa na cestu okolo sveta. Porozprávali o svojich zážitkoch na jednej z ich ciest, konkrétne „Od Galapág po Patagóniu“, o sedem mesačnej ceste naprieč Južnou Amerikou. Súčasťou sprievodných akcií boli aj ranné a poobedňajšie hodiny jógy, oddych v chill out zóne, napríklad v kaviarni, čajovni, kde sa uskutočnili aj workshopy, ako hranie na oceľových nástrojoch a večer pri ohnisku. V sobotu na obed privítal deň Raminava so svojím nádherným hrdelným spevom. Počas festivalu žila aj kreatívna ulička, kde prezentovali svoju tvorbu umelci, ako napr. keramikári, šperkári, bylinkári, alebo aj antikvariáty. V areáli je možnosť spalvovania a kúpania sa v Hrone (na vlastné riziko), čo mnohí aj využili, alebo výstup na zrúcaninu hradu Revište.

Veci z minulosti sa často vracajú do chvíľ prítomnosti a stále majú čo povedať aj v budúcnosti. Festival si svoje miesto a fanušikov opäť našiel a preto sa organizátori rozhodli pokračovať a ísť do toho aj budúci rok.

Stretneme sa 26.-27. júla 2019!   

POZVÁNKA: regiongron.sk/podujatia/alternativne-leto


Niečo z histórie Alternatívneho leta: regiongron.sk/slovenske-alternativne-leto-2018

FB festivalu: www.facebook.com/alternativneleto

Web festivalu: www.alternativneleto.sk

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram