Obec Malá Lehota v spolupráci s obcami Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany a Cechom slovenských gajdošov usporiadali vo februári tradičný festival, 33. ročník Gajdošských fašiangov, medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošských hudieb, ktorý prebiehal v dňoch 20.-23. februára.
Počas piatka, soboty i nedele na nás čakali fašiangové pochôdzky dedinami, výchovné koncerty, súťaž o NAJ huspeninu, zabíjačkové špeciality, jarmočné muzicírovanie, prijímanie učňov do cechu a následne skúšky tovarišov a majstrov, no predovšetkým pútavé gajdošské koncerty.
Počas piatkového dopoludnia sa počasie vybúrilo a poznačilo tak dianie na jarmoku v Malej Lehote. Fašiangovníci sa však odradiť nedali. A práve v tom spočíva unikátnosť tradície. Títo mladí muži začínajú tradičnú pochôdzku v piatok ráno, pešo prechádzajú od štálu k štálu a končia až v nedeľu podvečer. Fašanguje sa za každého počasia, čo je výkon prirovnateľný k maratónu. Popoludní sa v Malej Lehote uskutočnila prednáška na tému “Rozvoj regiónu prostredníctvom tradičnej kultúry”. V prezentácii predstavil okrem iného aj aktivity a pokroky vo svojej obci Ing. Michal Strnál, starosta obce Oravská Polhora, kde gajdošská kultúra prežíva naďalej aj medzi mladými. Prednáška bola obohatená tvorivou diskusiou zúčastnených.
Program pokračoval hudobným Galakoncertom, v ktorom vystúpili hudobníci z rôznych regiónov Slovenska, zo zahraničia sa predstavili účinkujúci z Čiech (Moravy), Poľska, Maďarska, Bieloruska i Severného Macedónska.
Medzi takmer 150 účinkujúcimi sme mohli počúvať napríklad mená ako Dudáci Tryhuci, Gajdošská muzika zo Starej Břeclaví, Szokolay Balász so speváčkou, Gajdošská hudba zo Sihelného, Dufekovci – výrobca gájd z Bojníc s manželkou, Fsk Bažalička, skvelý cechmajster Ľubo Tatarka, macedónsky Orkestar Aleksandar, a ďalší... Poľská Kapela dudziarska predstavila rôzne druhy veľkopoľských ľudových hudobných nástrojov z okolia Poznane. Krásne vystúpenia predviedli žiaci z Malej Lehoty, aj mladé, talentované dámy z FS Briežok a Ženskej speváckej skupiny z blízkych Jedľových Kostolian. Publikum sa veľmi potešilo domácej Ľudovej hudbe Malá Lehota a Gajdošskej speváckej skupine z Veľkej Lehoty na čele s Dominikom Garajom. Na záver celú sálu rozozvučali Spojené Huky Slovenska, prvý a zatiaľ jediný gajdošský orchester na Slovensku. Grécke zoskupenie Evros kvôli ďalekej ceste a nepriazni počasia nestihlo pricestovať v piatok včas, avšak ich skvelé vystúpenia sme si mohli pozrieť v sobotu aj nedeľu.
V sobotu na obed sa program preniesol do Veľkej Lehoty na jarmočné gajdovanie a muzicírovanie. Súčasťou oboch popoludní bolo slávnostné predstavenie novej publikácie Roberta Žilíka o pastieroch a muzikantoch v nitrianskom kraji „Kebi ňebov kanás trúbev“, ktorá dokumentuje aj gajdošské tradície z tejto oblasti. Následne sa konal hlavný koncert “Gajduj gajdoško”. Počas tohto programu bol Cechom slovenských gajdošov obci Veľká Lehota udelený titul “Gajdošská obec”. Tri obce z oblasti Pohronského Inovca sú dnes už hrdými nositeľmi tohto titulu. Zaujímavosťou vo Veľkej Lehote je novootvorený krúžok gajdovania, ktorý pod záštitou obce vedie Dominik Garaj a odovzdáva tak svoje umenie mladým žiackym talentom. Gajdošská skupina pod vedením Dominika Garaja oslavuje v tomto roku 45. výročie od svojho vzniku.
Obidva večery sa po hlavných koncertoch zakončili fašiangovými zábavami. V piatok večer sa tancovalo v Malej Lehote a v sobotu vo Veľkej Lehote. Počas víkendu sa konalo aj zasadnutie Cechu slovenských gajdošov a „Gajdošská pasovačka“ – prijímanie učňov a skúšky tovarišov a majstrov. V nedeľu sa slúžili slávnostné sväté omše za nositeľov tradícií.
Viac fotografií z Malej Lehoty nájdete na FB: Michal Cilc
Viac fotografií z Veľkej Lehoty nájdete na FB: Veľká Lehota (autor Silvia Ďatková)