Gajdošské fašiangy 2020 v našich Lehotách

Obec Malá Lehota v spolupráci s obcami Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany a Cechom slovenských gajdošov usporiadali vo februári tradičný festival, 33. ročník Gajdošských fašiangov, medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošských hudieb, ktorý prebiehal v dňoch 20.-23. februára.

Počas piatka, soboty i nedele na nás čakali fašiangové pochôdzky dedinami, výchovné koncerty, súťaž o NAJ huspeninu, zabíjačkové špeciality, jarmočné muzicírovanie, prijímanie učňov do cechu a následne skúšky tovarišov a majstrov, no predovšetkým pútavé gajdošské koncerty.

Fašiangovníci sa nedali odradiť...

Počas piatkového dopoludnia sa počasie vybúrilo a poznačilo tak dianie na jarmoku v Malej Lehote. Fašiangovníci sa však odradiť nedali. A práve v tom spočíva unikátnosť tradície. Títo mladí muži začínajú tradičnú pochôdzku v piatok ráno, pešo prechádzajú od štálu k štálu a končia až v nedeľu podvečer. Fašanguje sa za každého počasia, čo je výkon prirovnateľný k maratónu. Popoludní sa v Malej Lehote uskutočnila prednáška na tému “Rozvoj regiónu prostredníctvom tradičnej kultúry”. V prezentácii predstavil okrem iného aj aktivity a pokroky vo svojej obci Ing. Michal Strnál, starosta obce Oravská Polhora, kde gajdošská kultúra prežíva naďalej aj medzi mladými. Prednáška bola obohatená tvorivou diskusiou zúčastnených.

Zahraniční aj domáci hudci

Program pokračoval hudobným Galakoncertom, v ktorom vystúpili hudobníci z rôznych regiónov Slovenska, zo zahraničia sa predstavili účinkujúci z Čiech (Moravy), Poľska, Maďarska, Bieloruska i Severného Macedónska.

Medzi takmer 150 účinkujúcimi sme mohli počúvať napríklad mená ako Dudáci Tryhuci, Gajdošská muzika zo Starej Břeclaví, Szokolay Balász so speváčkou, Gajdošská hudba zo Sihelného, Dufekovci – výrobca gájd z Bojníc s manželkou, Fsk Bažalička, skvelý cechmajster Ľubo Tatarka, macedónsky Orkestar Aleksandar, a ďalší... Poľská Kapela dudziarska predstavila rôzne druhy veľkopoľských ľudových hudobných nástrojov z okolia Poznane. Krásne vystúpenia predviedli žiaci z Malej Lehoty, aj mladé, talentované dámy z FS Briežok a Ženskej speváckej skupiny z blízkych Jedľových Kostolian. Publikum sa veľmi potešilo domácej Ľudovej hudbe Malá Lehota a Gajdošskej speváckej skupine z Veľkej Lehoty na čele s Dominikom Garajom. Na záver celú sálu rozozvučali Spojené Huky Slovenska, prvý a zatiaľ jediný gajdošský orchester na Slovensku. Grécke zoskupenie Evros kvôli ďalekej ceste a nepriazni počasia nestihlo pricestovať v piatok včas, avšak ich skvelé vystúpenia sme si mohli pozrieť v sobotu aj nedeľu.

Obci Veľká Lehota udelený titul “Gajdošská obec

V sobotu na obed sa program preniesol do Veľkej Lehoty na jarmočné gajdovanie a muzicírovanie. Súčasťou oboch popoludní bolo slávnostné predstavenie novej publikácie Roberta Žilíka o pastieroch a muzikantoch v nitrianskom kraji „Kebi ňebov kanás trúbev“, ktorá dokumentuje aj gajdošské tradície z tejto oblasti. Následne sa konal hlavný koncert “Gajduj gajdoško”. Počas tohto programu bol Cechom slovenských gajdošov obci Veľká Lehota udelený titul “Gajdošská obec”. Tri obce z oblasti Pohronského Inovca sú dnes už hrdými nositeľmi tohto titulu. Zaujímavosťou vo Veľkej Lehote je novootvorený krúžok gajdovania, ktorý pod záštitou obce vedie Dominik Garaj a odovzdáva tak svoje umenie mladým žiackym talentom. Gajdošská skupina pod vedením Dominika Garaja oslavuje v tomto roku 45. výročie od svojho vzniku.

Obidva večery sa po hlavných koncertoch zakončili fašiangovými zábavami. V piatok večer sa tancovalo v Malej Lehote a v sobotu vo Veľkej Lehote. Počas víkendu sa konalo aj zasadnutie Cechu slovenských gajdošov a „Gajdošská pasovačka“ – prijímanie učňov a skúšky tovarišov a majstrov. V nedeľu sa slúžili slávnostné sväté omše za nositeľov tradícií.

Foto: archív obcí

Viac fotografií z Malej Lehoty nájdete na FB: Michal Cilc

Viac fotografií z Veľkej Lehoty nájdete na FB: Veľká Lehota (autor Silvia Ďatková)

Podobné články

Copyright © 2022 · Región GRON
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram